REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o działach administracji dotczące MAC

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Sejm uchwalił w piątkowym głosowaniu zmiany w ustawie o działach administracji rządowej, które sankcjonują podział MSWiA na MAC i MSW. Minister administracji i cyfryzacji będzie odpowiadał m.in. za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym.

Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 289 posłów, 150 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. We wcześniejszym głosowaniu posłowie nie poparli wniosków klubów PiS i SP o odrzucenie noweli w całości.

REKLAMA

Zmiany dotyczą podziału MSWiA na dwa resorty - administracji i cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych. Zakładają m.in. szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji będzie odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu oraz za usuwanie ich skutków.

Jak poinformowało MAC w komunikacie, resort będzie też sprawował nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego.

REKLAMA

Ponadto, do zadań administracji w dziale informatyzacja dochodzą m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług na żądanie, koordynacja interoperacyjności, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług medialnych, z wyłączeniem polityki audiowizualnej w zakresie działalności kulturalnej.

Krytycznie o nowelizacji dotyczącej MAC wypowiadali się posłowie opozycji. "W jaki sposób rząd wyobraża sobie wykonywanie zadań z zakresu bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, przeciwdziałania klęskom żywiołowym, gdy minister administracji będzie wykonywał te obowiązki przy pomocy służb, które podlegają innemu ministrowi? To jest chaos kompetencyjny i może prowadzić do poważnych problemów, gdy trzeba podejmować poważne decyzje" - ocenił Jarosław Zieliński (PiS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szef MAC Michał Boni podkreślił, że rola straży pożarnej, policji, pogotowia w zdarzeniach, gdy ludzie potrzebują pomocy jest oczywista i te służby "muszą być zarządzane przez swoich nadzorujących". "Radykalnie nie zgadzam się z sugestiami, że jest jakiekolwiek zagrożenie. To nie jest zagrożenie, to jest lepsza koordynacja. W sytuacjach, gdy trzeba użyć służb (...) oczywiste jest, że ten, który powinien to koordynować działa w imieniu całego rządu, a nie poszczególnych resortów. Na poziomie województwa instytucją działającą w imieniu rządu jest wojewoda" - powiedział Boni.

Posłowie przyjęli także drugą zmianę w ustawie o działach administracji rządowej, która dotyczy decyzji z zakresu polityki przestrzennej i polityki miejskiej. Zagadnienia związane z zagospodarowaniem przestrzennym na poziomie krajowym i regionalnym oraz polityki miejskiej przeniesione będą do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W dziale budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa pozostaną zagadnienia z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego na poziomie lokalnym, tj. gminy i powiatu.

Nowelizację tę poparło 289 posłów, 131 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. Odrzucony został wniosek klubu PiS o odrzucenie noweli w całości. Teraz nowelizacje trafią do Senatu.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA