REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
nauka strzelania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

Broń jak prawdziwa, ale bezpieczna

Na mocy podpisanej w poniedziałek umowy elektroniczne repliki prawdziwych karabinów wraz z aplikacją "WarMagNET strzelnica" trafią do testowania do Zespołu Szkół Technicznych im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu oraz do Liceum Jagiellońskiego w Toruniu.

REKLAMA

REKLAMA

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski do tych dwóch szkół na zasadzie eksperymentu trafi "broń ćwiczebna, która jest w pełni bezpieczna". "Ona nie strzela ładunkiem kinetycznym" - podkreślił. Wskazał, że przy uczeniu umiejętności strzeleckich wykorzystywana jest zaawansowaną w pełni polska technologia. Wiceminister zaznaczył też, że może być ona wykorzystywana do ćwiczeń strzeleckich zarówno w sali lekcyjnej, na sali gimnastycznej jak i na boisku szkolnym.

"Bardzo jestem ciekaw wyników tych testów, opinii nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia czy to z edukacji dla bezpieczeństwa, czy wychowania fizycznego oraz opinii samych uczniów. Mam nadzieję, że producent po uwzględnieniu tych uwag, będzie miał ofertę dla wszystkich szkół w Polsce, tym bardziej, że zapewnia, że będzie to sprzęt na wyciagnięcie ręki dla każdego organu prowadzącego i każdej szkoły, bo mówimy tu o koszcie rzędu 5 tys. zł, bez konieczności ponoszenia innych kosztów" - zaznaczył.

REKLAMA

"Proszę pamiętać, że koszt budowy w pełni certyfikowanej strzelnicy przy szkole jest gigantyczny. Użytkowanie broni kinetycznej także się wiąże z kosztami. A tutaj mówimy wyłącznie o jedynym koszcie, jakim jest energia elektryczna, by akumulator znajdujący się w tym karabinie naładować. Zatem jest to inicjatywa naprawdę godna wsparcia Ministerstwa Edukacji i Nauki i my to dzisiaj uczyniliśmy" - powiedział Rzymkowski.

Rzymkowski pytany ile szkół obecnie prowadzi szkolenie strzeleckie, odpowiedział, że "jest ich coraz więcej". "Wielokrotnie bywa w szkołach, w których są strzelnice, czy to kinetyczne - w pełni profesjonalne, sportowe się znajdują, czy strzelnice na wiatrówki, czy też strzelnice laserowe. Koszty tych wszystkich instalacji są po wielokroć, nieporównywalnie większe w stosunku do tej inicjatywy, którą mieliśmy okazję dziś prezentować" - zaznaczył. "To jest taka kieszonkowa formuła strzelnicy w każdej szkole, której koszt jest naprawdę do udźwignięcia. Koszt 5 tys. zł to jest koszt dobrej jakości komputera" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Broń będzie strzelać zdjęciem

Jak wyjaśnił prezes Creative Military Technology sp. z o.o. system symulujący do ćwiczenia strzelania został stworzony po, to ułatwić naukę strzelania, bez konieczności budowania strzelnic, czyli by zminimalizować koszty ćwiczenia. "Zebrał on bardzo dobre oceny wśród wojskowych" - poinformował. "Cieszymy się, że trafi on na testy do szkół" - powiedział. "Ministerstwo nie płaci nam za to żadnych pieniędzy" - zaznaczył. Dodał, że dzięki testom w szkołach firma otrzyma informację zwrotną, jak radzą sobie z nim uczniowie, czyli cywile.

"Strzelanie za pomocą tej broni jest analogiczne jak w przypadku broni prawdziwej" - powiedział dziennikarzom dyrektor ds. technologii firmy Creative Military Technology Mirosław Januszewski. "Wydaje dźwięk taki jak broń prawdziwa, tylko stłumiony, by nie było konieczne używanie słuchawek, ma też odrzut, mocny odczuwalny, ale taki by nie zrobić krzywdy. To wersja cywilna, która trafi do uczniów, którzy nie mają do czynienia z bronią prawdziwą. Jest to sprzęt w pełni bezpieczny" - podkreślił. "Nasz karabin w chwili oddania strzału +strzela zdjęciem+" - powiedział.

Wyjaśnił, że podczas ćwiczenia strzelania uczniowie będą "strzelać" do specjalnie przygotowanych tarczy, które szkoły będą mogły sobie same wydrukować. Są one tak opracowane by można było niezależnie od faktycznej odległości. Już przy odległości 5 metrów można ćwiczyć strzelania na odległość 150, 300 czy 600 metrów. W replikach karabinów umieszczone są specjalne mikrokamery (są one umieszczone pod lufą, lub w tłumiku). "W momencie oddania strzału wykonywane jest zdjęcie. Na podstawie tego nasza aplikacja za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznaje, w które miejsce trafiłby pocisk przy zaprogramowanych dla danego treningu strzeleckiego parametrów balistycznych, np. temperatury 0 st. C., i wiatru 13 m/s z prawej strony lub - by utrudnić zadanie - z północnego zachodu. Uczniowie muszą sami dokonać obliczeń do korekty oddanego strzału" - mówił.

"Podczas takiej symulacji uczniowie nabierają praktyki, jeśli chodzi o trzymanie broni, bo nasze repliki ważą tyle, co prawdziwa broń. Osoby, które nie miały doświadczenia z bronią, bardzo szybko męczą się, zaczynają im drżeć ręce. Im więcej oddadzą strzałów z broni naszego systemu, tym nabiorą większej wprawy, jeżeli chodzi o swoją fizyczność. Po roku treningu oddając strzałów 50, na końcówce nie będzie drżenia rąk, bo mięsnie się do tego przyzwyczają. Z jednej strony ćwiczymy postawę fizyczną, a z drugiej strony zmuszamy uczniów do tego by nauczyli się, że pocisk nie leci prosto, lecz leci jak chce, ale możemy to obliczyć. Dzięki wydłużaniu dystansu można to przećwiczyć. Przy odległości 600 metrów wpływ wiatru i innych warunków atmosferycznych jest znaczący" - wyjaśnił Januszewski. Dodał, że dzięki aplikacji na telefonie uczeń może dowiedzieć się co wpłynęło i w jaki sposób na to gdzie trafił "wystrzelony" przez niego pocisk.

Praktyczne szkolenie strzeleckie obowiązkowe

"Oprócz samego treningu strzeleckiego, repliki, które dostarczamy służą też do tego by uczniowie mogli nauczyć się obsługi broni, takich czynności jak wymiana magazynku, przeładowanie - tych wszystkich czynności, które są wykonywane podczas strzelania, czy też na polu bitwy" - dodał.

1 września 2022 r. w życie weszły też zmiany w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Wprowadzono nowe treści nauczania m.in. szkolenie strzeleckie. W szkołach podstawowych jest to wyłącznie teoria bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych szkolenie obejmuje podstawy strzelania z częścią praktyczną prowadzoną z wykorzystaniem bezpiecznych narządzi do ćwiczeń strzeleckich takich, jak np. broń kulowa, pneumatyczna, repliki broni strzeleckiej, strzelnice wirtualne albo laserowe.

W przypadku szkół, które nie mają dostępu strzelnic, realizacja praktycznego szkolenia strzeleckiego ma być obowiązkowa od roku szkolnego 2024/2025. Do tego czasu szkoły te będą mogły prowadzić zajęcia z tego zakresu w miarę dostępnych możliwości. 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

REKLAMA

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

REKLAMA

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA