REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS zwraca koszty dojazdu na wezwanie na badania. Ile?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
ZUS zwraca koszty dojazdu na jego wezwanie. Ile? Równowartość najtańszego biletu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli masz się stawić na badanie, przysługuje Ci zwrot kosztów przejazdu. ZUS zwraca koszty przejazdu z Twojego miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem – w kwocie, która odpowiada cenie biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

Jednym z zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest orzekanie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, aby ustalić prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń, które wypłaca ZUS. Chodzi np. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę socjalną czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. 

REKLAMA

Jakie zasady orzekania o niezdolności do pracy obowiązują w ZUS? 

Orzeczenia wydają: 

  1. lekarz orzecznik ZUS – w I instancji, 
  2. komisja lekarska ZUS – w II instancji. 

Postępowanie orzecznicze rozpoczyna się, gdy zgłosisz wniosek o świadczenie, które możesz otrzymać, jeśli masz orzeczoną niezdolność do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Do wniosku o takie świadczenie dołącz: 

  1. dokumenty uzasadniające prawo do świadczenia i niezbędne do ustalenia jego wysokości; 
  2. zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9) wydane przez Twojego lekarza, wystawione w ciągu miesiąca przed datą złożenia wniosku;
  3. wywiad zawodowy (formularz OL-10) dotyczący charakteru i rodzaju pracy; 
  4. dokumentację medyczną oraz inne dokumenty, które już masz i które mają znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej. 

Lekarz orzecznik lub komisja lekarska orzeka o niezdolności do pracy

Lekarz orzecznik lub komisja lekarska orzeka o niezdolności do pracy, jej stopniu, a także ustala: 

  1. kiedy powstała niezdolność do pracy; 
  2. czy niezdolność do pracy jest trwała albo przez jaki okres będzie się utrzymywać; 
  3. związek przyczynowy niezdolności do pracy z określonymi okolicznościami (albo związek przyczynowy śmierci ubezpieczonego z określonymi okolicznościami – jeśli ubiegasz się o rentę rodzinną); 
  4. czy niezdolność do samodzielnej egzystencji jest trwała albo przez jaki okres będzie się utrzymywać; 
  5. czy celowe jest przekwalifikowanie zawodowe; 
  6. czy można skierować Cię na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.

Orzecznictwo lekarskie w ZUS 

Gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska ocenia stopień Twojej niezdolności do pracy, przewidywany okres jej trwania, a także rokowania, czy odzyskasz zdolność do pracy, uwzględnia: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. stopień naruszenia sprawności organizmu i możliwość przywrócenia niezbędnej sprawności poprzez leczenie i rehabilitację; 
  2. to, czy możesz wykonywać dotychczasową pracę lub podjąć inną oraz czy możesz się przekwalifikować (bierze przy tym pod uwagę charakter pracy, jaką wykonywałeś do tej pory, poziom Twojego wykształcenia, Twój wiek i Twoje predyspozycje psychofizyczne).

Jaką dokumentację medyczną musisz dostarczyć, aby otrzymać orzeczenie

Lekarz orzecznik lub komisja lekarska wydaje orzeczenie na podstawie: 

  1. dokumentacji dołączonej do Twojego wniosku, 
  2. bezpośredniego badania Twojego stanu zdrowia.

Jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca, lekarz lub komisja może wydać orzeczenie bez badania bezpośredniego.

REKLAMA

Lekarz orzecznik lub komisja lekarska może poprosić o uzupełnienie dokumentacji dołączonej do wniosku. W szczególności może poprosić o dokumentację medyczną z przebiegu leczenia, o opinie lekarza konsultanta lub psychologa albo o wyniki badań dodatkowych lub obserwacji szpitalnej. Lekarz konsultant i psycholog wydają opinie na podstawie bezpośredniego badania Twojego stanu zdrowia oraz analizy Twojej dokumentacji medycznej i zawodowej.

Na badanie przeprowadzane przez lekarza orzecznika, komisję lekarską, lekarza konsultanta lub psychologa oraz na badania dodatkowe lub na obserwację szpitalną skieruje Cię oddział ZUS. Jeśli nie stawisz się na badanie lub obserwację bez uzasadnionej przyczyny, powiadomimy Cię o nowym terminie badania listownie za zwrotnym poświadczeniem odbioru. W liście znajdziesz także informację o tym, jakie będą skutki, jeśli ponownie nie przyjdziesz na badanie lub obserwację (odstąpimy wtedy od postępowania lub wstrzymamy wypłatę świadczenia).

Ważne

Jeżeli Twój stan zdrowia, potwierdzony w zaświadczeniu lekarskim, uniemożliwia Ci osobiste zgłoszenie się na badanie, za Twoją zgodą może się ono odbyć w miejscu, w którym przebywasz.

Ile wynosi zwrot kosztów dojazdu na badanie

Jeśli masz się stawić na badanie, przysługuje Ci zwrot kosztów przejazdu.

ZUS zwraca koszty przejazdu z Twojego miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem – w kwocie, która odpowiada cenie biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.

Czy możesz odwołać się od orzeczenia

REKLAMA

Orzeczenie lekarza orzecznika nie jest ostateczne. Możesz wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS za pośrednictwem tej naszej jednostki, która jest właściwa ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Masz na to 14 dni od otrzymania orzeczenia. Komisja lekarska nie rozpatrzy sprzeciwu wniesionego po tym terminie. Tylko w uzasadnionych przypadkach możemy przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu, jeśli złożysz taki wniosek.

Ponadto w ciągu 14 dni od daty wydania orzeczenia przez lekarza prezes ZUS może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia. Sprawę przekazujemy wtedy do rozpatrzenia przez komisję lekarską. Jeśli prezes ZUS zgłosi zarzut wadliwości orzeczenia, powiadomimy Cię o tym najszybciej, jak to możliwe.

Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiesz sprzeciwu lub co do którego prezes ZUS nie zgłosi zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej stanowi dla nas podstawę do wydania decyzji. Dotyczy to świadczeń, których przyznanie zależy od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jeśli nie zgadzasz się z naszą decyzją, masz prawo odwołać się do sądu. Na przykład od decyzji w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy odwołanie wnosisz do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych – właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Składasz je za naszym pośrednictwem w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Po tym terminie decyzja stanie się prawomocna i nie będzie można jej zaskarżyć do sądu.

Odwołanie możesz złożyć na piśmie, zgłosić ustnie do protokołu w naszej placówce lub wysłać pocztą. Możesz także złożyć odwołanie elektronicznie przez PUE ZUS – wykorzystaj wtedy formularz POG. Za złożenie odwołania i postępowanie przed sądem nic nie zapłacisz.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA