Ostrów Wielkopolski: wysoka ocena finansów miasta
REKLAMA
"Co roku samorząd miasta poddaje się kontrolom wewnętrznym komisji rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej, a także niezależnej kontroli agencji zewnętrznej. Poddanie się ocenie Fitch Ratings nie jest konieczne, ale taka ocena jest niezależna i wiarygodna dla instytucji finansowych" - poinformowała Sylwia Nowicka z biura prasowego prezydenta miasta.
REKLAMA
Według prezydenta Ostrowa Jarosława Urbaniaka, stabilna ocena oznacza możliwość pozyskania tańszego pieniądza, co jest przydatne przy emisjach obligacji. "Pokazuje też, że dobrze gospodarujemy publicznym pieniądzem, nie zadłużamy się nadmiernie, mamy wypracowaną nadwyżkę budżetową" - podkreślił prezydent.
Podczas przygotowania opinii brano pod uwagę wiele czynników, m.in. dochody operacyjne, zadłużenie miasta, nadwyżkę operacyjną oraz wydatki majątkowe.
REKLAMA
Ostrów wyemitował do tej pory 12 emisji obligacji komunalnych o wartości 131 mln zł. W tym roku planowana jest trzynasta emisja na kwotę 10 mln zł. Obligacje są spłacane z dochodów własnych budżetu miasta, pochodzących z podatków i opłat lokalnych oraz udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Według radnych, wielkość emisji i ostateczne terminy ich wykupu są ustalane według możliwości finansowych miasta. "Analiza finansowa budżetu wykazała, iż emisje pozwalają zachować płynność finansową (...) i gwarantują bezpieczną spłatę zobowiązania" - uważają radni.
Ostrów był pierwszym w kraju miastem, które w 1996 r. wyemitowało papiery wartościowe.
Fitch Ratings ma siedziby w Londynie i Nowym Jorku, 49 biur na świecie. Ocenia ponad 5900 instytucji finansowych i około 1400 przedsiębiorstw oraz sto krajów.
REKLAMA
REKLAMA