REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diagnostyka alergii na NFZ – będą zmiany

Diagnostyka alergii na NFZ – będą zmiany
Diagnostyka alergii na NFZ – będą zmiany
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Zdrowia przygotował projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi oczywiście o świadczenia finansowane ze środków publicznych. Jedną z nowości będzie zmiana w zakresie diagnostyki chorób alergicznych. Zamiast obecnych zdefiniowanych paneli 10-punktowych, wprowadzony będzie panel alergenów wziewnych i pokarmowych do diagnozowania alergii, stosowanych w zależności od stanu zdrowia świadczeniobiorcy.

Diagnostyka chorób alergicznych na NFZ – co się zmieni

Ten projekt rozporządzenia zakłada wprowadzenie wyboru dla lekarzy  (czyli tzw. świadczeniodawców) zakresu badań do diagnostyki chorób alergicznych z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych pacjentów (czyli tzw. świadczeniobiorców), zgodnie ze wskazaniami wiedzy medycznej. 

Zamiast obecnie stosowanych zdefiniowanych paneli 10-punktowych, wprowadzony będzie panel alergenów wziewnych i pokarmowych do diagnozowania alergii, stosowanych w zależności od stanu zdrowia świadczeniobiorcy.

Zmiana ta ma na celu uzyskanie przez lekarzy możliwości kierowania na badania diagnostyczne w kierunku alergii zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta. Ma to przyczynić się do szybszego ustalenia diagnozy, terapii oraz racjonalizacji wydatków.

REKLAMA

Pozostałe zmiany w zakresie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Omawiane rozporządzenie ma poprawić omyłkę pisarską dotyczącą nazwy specjalizacji lekarskiej z zakresu endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Ponadto w zakresie specjalistycznych konsultacji pediatrycznych z zakresu pulmonologii zastępuje się wpisanego lekarza specjalistę z dziedziny diabetologii i endokrynologii lekarzem specjalistą w dziedzinie chorób płuc dzieci.

Kolejną zmianą jest dopuszczenie w zakresie uzupełnionym udzielanie świadczeń przez lekarza Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, co wynika z § 12 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1225).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Omawiany projekt zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie już następnego dnia po dniu publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, tak krótki termin vacatio legis wynika z potrzeby: 
- udostępnienia świadczeniodawcom szerokiego spektrum testów do wykrywania alergii, 
- wprowadzenia prawidłowych nazw lekarzy specjalistów udzielających konsultacji z zakresu pulmonologicznej i endokrynologicznej opieki koordynowanej dla dzieci, oraz
- dostosowania zasad udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w zakresie uzupełnionym do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA