reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Marszałek chce zmian w prawie o usługach turystycznych

Śląskie: Marszałek chce zmian w prawie o usługach turystycznych

Urzędy marszałkowskie powinny mieć prawo wglądu w dokumentację finansową biur podróży i możliwość zgłaszania wniosków o upadłość tych firm - uważa marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.

Do zmian w prawie o usługach turystycznych chce przekonać podczas konwentu marszałków innych szefów samorządów wojewódzkich, a później parlament i rząd.

"Teraz jest najlepszy moment, bo wszyscy jesteśmy zszokowani tegorocznym sezonem wakacyjnym. Podchodzę do tego w ten sposób, że jeśli nie teraz, to nigdy" - powiedział w czwartek PAP marszałek.

W tegorocznym sezonie wakacyjnym doszło do serii bankructw polskich biur podróży. W ostatnich dniach dwa działające w woj. śląskim biura - Mati World Holidays i Aquamaris - ogłosiły upadłość. Samorząd województwa musiał organizować powrót do kraju turystów wypoczywających za granicą.

Matusiewicz uważa, że po doświadczeniach ostatnich dni konieczne są zmiany w ustawie o usługach turystycznych. Do zajęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie, a później przesłania go do parlamentu i rządu będzie przekonywał kolegów z innych województw na konwencie marszałków, zaplanowanym na połowę września.

Marszałek proponuje dwie zmiany. Po pierwsze chce, by urzędy marszałkowskie miały prawo do wglądu w dokumenty finansowe biur podróży. "Dzisiaj nie mamy takiego prawa, w związku z tym nie wiemy do końca, czy upadłość +kroi się+, czy też nie" - wyjaśnił. Za tym idzie drugi wniosek - aby urzędy marszałkowskie miały prawo zgłaszać wniosek o upadłość biura podróży lub przynajmniej móc formułować jakiś równoważny dokument, który pozwalałby na uruchamianie gwarancji ubezpieczeniowej.

Matusiewicz zauważył, że niektóre biura podróży - jak firmy innych branż - miewają kłopoty finansowe, niektóre upadają i będą upadały. "Natomiast chodzi o to, by w tym trudnym procesie były zabezpieczone podstawowe interesy turystów, którzy są poza granicami kraju" - zaznaczył.

Marszałek przekonuje, że gdyby samorząd wojewódzki miał możliwość wglądu w dokumenty finansowe biur podróży, urzędnicy już kilka dni wcześniej wiedzieliby, że Mati World Holiday z Chorzowa nie jest w stanie się podnieść z kłopotów. "Co więcej, gdybyśmy sami mieli prawo zgłaszać wniosek o upadłość, względnie jakiś równoważny dokument, turyści nie wróciliby do kraju dzisiaj w nocy, ale kilka dni temu" - podkreślił.

W opinii Matusiewicza, proponowane przez niego zmiany nie przewracają całego systemu, idą naprzeciw turystom i nie zwiększają kosztów funkcjonowania biur podróży. Matusiewicz jest przeciwny podwyższaniu sum gwarancyjnych i ubezpieczeń biur podróży, bo to odbiłoby się na klientach - w cenie wakacji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama