Kategorie

Śląskie: Marszałek chce zmian w prawie o usługach turystycznych

Urzędy marszałkowskie powinny mieć prawo wglądu w dokumentację finansową biur podróży i możliwość zgłaszania wniosków o upadłość tych firm - uważa marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz.

Do zmian w prawie o usługach turystycznych chce przekonać podczas konwentu marszałków innych szefów samorządów wojewódzkich, a później parlament i rząd.

"Teraz jest najlepszy moment, bo wszyscy jesteśmy zszokowani tegorocznym sezonem wakacyjnym. Podchodzę do tego w ten sposób, że jeśli nie teraz, to nigdy" - powiedział w czwartek PAP marszałek.

Reklama

W tegorocznym sezonie wakacyjnym doszło do serii bankructw polskich biur podróży. W ostatnich dniach dwa działające w woj. śląskim biura - Mati World Holidays i Aquamaris - ogłosiły upadłość. Samorząd województwa musiał organizować powrót do kraju turystów wypoczywających za granicą.

Matusiewicz uważa, że po doświadczeniach ostatnich dni konieczne są zmiany w ustawie o usługach turystycznych. Do zajęcia wspólnego stanowiska w tej sprawie, a później przesłania go do parlamentu i rządu będzie przekonywał kolegów z innych województw na konwencie marszałków, zaplanowanym na połowę września.

Marszałek proponuje dwie zmiany. Po pierwsze chce, by urzędy marszałkowskie miały prawo do wglądu w dokumenty finansowe biur podróży. "Dzisiaj nie mamy takiego prawa, w związku z tym nie wiemy do końca, czy upadłość +kroi się+, czy też nie" - wyjaśnił. Za tym idzie drugi wniosek - aby urzędy marszałkowskie miały prawo zgłaszać wniosek o upadłość biura podróży lub przynajmniej móc formułować jakiś równoważny dokument, który pozwalałby na uruchamianie gwarancji ubezpieczeniowej.

Reklama

Matusiewicz zauważył, że niektóre biura podróży - jak firmy innych branż - miewają kłopoty finansowe, niektóre upadają i będą upadały. "Natomiast chodzi o to, by w tym trudnym procesie były zabezpieczone podstawowe interesy turystów, którzy są poza granicami kraju" - zaznaczył.

Marszałek przekonuje, że gdyby samorząd wojewódzki miał możliwość wglądu w dokumenty finansowe biur podróży, urzędnicy już kilka dni wcześniej wiedzieliby, że Mati World Holiday z Chorzowa nie jest w stanie się podnieść z kłopotów. "Co więcej, gdybyśmy sami mieli prawo zgłaszać wniosek o upadłość, względnie jakiś równoważny dokument, turyści nie wróciliby do kraju dzisiaj w nocy, ale kilka dni temu" - podkreślił.

W opinii Matusiewicza, proponowane przez niego zmiany nie przewracają całego systemu, idą naprzeciw turystom i nie zwiększają kosztów funkcjonowania biur podróży. Matusiewicz jest przeciwny podwyższaniu sum gwarancyjnych i ubezpieczeń biur podróży, bo to odbiłoby się na klientach - w cenie wakacji.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem urzędy marszałkowskie kontrolują zarejestrowane na ich terenie biura podróży. W trakcie kontroli pod lupę brane są m.in. zabezpieczenia finansowe przekazywane przez organizatorów do marszałka oraz czy zakres terytorialny wskazany w zabezpieczeniu finansowym jest zgodny z tym określonym w zaświadczeniu o wpisie do Rejestru Organizatorów Turystyki.

W 2011 roku pracownicy urzędu marszałkowskiego w Katowicach przeprowadzili w sumie 61 kontroli - 18 planowych i 43 doraźne, na podstawie informacji przekazywanych telefonicznie i pisemnie przez klientów. W tym roku na zaplanowanych 41 kontroli odbyły się już 30, wśród nich 19 było zaplanowanych, 11 - doraźnych.

W tym roku główne zastrzeżenia kontrolerów dotyczyły braku potwierdzonej znajomości języka obcego przez pilotów, w dwóch przypadkach zbyt niskiej sumy gwarancyjnej. W jednym przypadku zapadła decyzja zakazująca prowadzenia działalności organizatora turystyki.

Jeśli klient jest niezadowolony z wakacji, może złożyć skargę u organizatora w terminie 30 dni od zakończenia wyjazdu. Jeżeli biuro turystyczne nie ustosunkuje się do reklamacji na piśmie w ciągu 30 dni od dnia jej złożenia, uważa się, że uznało ją za uzasadnioną. Jeżeli odpowiedź biura nie jest dla klienta satysfakcjonująca, roszczenia można skierować na drogę sądową lub do urzędu marszałkowskiego.

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?