TVP Info - wyłączone nadawanie. Odwołanie zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej
REKLAMA
REKLAMA
- Wyłączenie TVP info, zmiany nadawania innych kanałów TVP
- Zmiany w telewizji publicznej
- Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Stanowisko Rady Mediów Narodowych
- Stanowisko Prezydenta RP
- Komentarze
- Dyżury posłów PiS w budynku Telewizji Polskiej
Wyłączenie TVP info, zmiany nadawania innych kanałów TVP
W dniu 20 grudnia przed południem został wyłączony sygnał stacji TVP info. Aktualnie na tym kanale nadawany jest sygnał z TVP1. Ponadto przestał być dostępny portal www.tvp.info. Na regionalnych kanałach TVP 3 jest nadawany program TVP 2, a na TVP World jest nadawany program TVP Polonia.
Aktualnie nie wiadomo jeszcze z czego wynikają te zmiany. Pierwsze komentarze wiążą te zdarzenia z przejmowaniem telewizji publicznej przez władze powołane przez nową koalicję rządową.
Działa natomiast kanał tvp info na platformie YouTube.
REKLAMA
Zmiany w telewizji publicznej
We wtorek 19 grudnia 2023 r. wieczorem Sejm RP podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
A w dniu 20 grudnia 2023 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w komunikacie, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorczej. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
Jak tłumaczy MKiDN, konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej.
Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji.
Zdaniem resortu kultury, zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek.
Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
W komunikacie z 20 grudnia 2023 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji (art. 27 i 28) oraz ustawy o Radzie Mediów Narodowych (art. 2 ust. 1), dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji jest rażącym przekroczeniem uprawnień.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała koalicję rządzącą do stosowania przepisów prawa i zaniechania przejmowania mediów publicznych w oparciu o uchwały Sejmu RP.
Wszelkie zmiany w zarządach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej wprowadza się jedynie w trybie przewidzianym ustawami.
Zgodnie z art. 213 Konstytucji RP, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest strażnikiem wolności słowa i interesu publicznego w mediach i będzie bronić prawa obywateli do rzetelnej informacji.
Pod komunikatem podpisali się:
Maciej Świrski Przewodniczący KRRiT
dr Agnieszka Glapiak Zastępca Przewodniczącego KRRiT
dr hab. Hanna Karp prof. AKSiM Członek KRRiT
Marzena Paczuska Członek KRRiT.
Stanowisko Rady Mediów Narodowych
W dniu 20 grudnia 2023 r. w godzinach popołudniowych odbyło się posiedzenie Rady Mediów Narodowych. "Nasze stanowisko jest jednoznaczne, te decyzje są całkowicie bezprawne, nie mają żadnej podstawy prawnej i jako takie nie istnieją w obrocie prawnym" - powiedział Przewodniczący Rady Krzysztof Czabański odnośnie odwołania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego władz mediów publicznych i powołania nowych władz tych podmiotów.
Stanowisko Rady Mediów Narodowych zostało przegłosowane stosunkiem głosów 2/3. Za stanowiskiem głosowali członkowie z ramienia PiS, a przeciwnych było dwóch członków z ramienia opozycji.
"Przestrzegamy też wszystkich, którzy by na podstawie tych bezprawnych decyzji podejmowali jakiekolwiek działania dotyczące spółek mediów publicznych przed konsekwencjami karnymi, bo to wynika z Kodeksu karnego" - dodał Czabański.
Przewodniczący RMN zaprzeczył medialnym informacjom dotyczącym rzekomej dymisji szefów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Władze mediów nominowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego określił jako "uzurpatorskie i nielegalne, a legalnymi władzami są te, które były do tej pory”.
Czabański był pytany również o zaprzestanie emisji TVP Info. „Z tego co wiem sygnał został wyłączony, co jest przestępstwem z punktu widzenia ustawy i ze względu na bezpieczeństwo państwa. To podlega ściganiu przez prokuraturę i jako takie podlega ściganiu przez prokuraturę” – mówił szef RMN.
Stanowisko Prezydenta RP
Wieczorem tego samego dnia stanowisko zajął też Prezydent RP Andrzej Duda. "Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania zasad konstytucyjnych i prawa. Dlatego w związku z dzisiejszymi działaniami Ministra Kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego. Cała Rada Ministrów złożyła wobec mnie przysięgę, o której mowa w art. 151 Konstytucji, zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej." - napisał Prezydent Duda na platformie X (d. Twitter). Załączył też skan swojego pisma do premiera Tuska.
Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania zasad konstytucyjnych i prawa.
December 20, 2023
Dlatego w związku z dzisiejszymi działaniami Ministra Kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Premiera @donaldtusk i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego.… pic.twitter.com/DT9xkBPXef
Prezydentowi odpowiedział premier Donald Tusk (również we wpisie na X) "Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu - zgodnie z Pana intencją - przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję".
Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu - zgodnie z Pana intencją - przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję.
December 20, 2023
Komentarze
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofinii i Telewizji stwierdził, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Jego zdaniem wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego.
Jako Przewodniczący KRRiT stwierdzam, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych @TVPInfo jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego. pic.twitter.com/FQS9IV027k
December 20, 2023
Zdaniem posła PiS Piotra Müllera tych zmian dokonano nielegalnie. "Nielegalne odwołanie władz mediów publicznych - telewizji, radia, Polskiej Agencji Prasowej. Zgodnie z przepisami decyzje w tej sprawie może podejmować wyłącznie Rada Mediów Narodowych. Minister nie ma podstaw do takiego działania! Do tego trzeba zmiany ustawy" - podkreślił we wpisie na platformie X. "Ale o tym już nie będzie można się dowiedzieć, bo właśnie nielegalnie wyłączono nadawanie kanału TVP Info oraz portalu TVP Info" - podał Müller.
Nielegalne odwołanie władz mediów publicznych - telewizji, radia, Polskiej Agencji Prasowej ‼️
December 20, 2023
Zgodnie z przepisami decyzje w tej sprawie może podejmować wyłącznie Rada Mediów Narodowych. Minister nie ma podstaw do takiego działania! Do tego trzeba zmiany ustawy.
Ale o tym już…
REKLAMA
Mam absolutnie pełne zaufanie do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i uznanie dla posłów za przyjęcie uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Upoważniłem mój gabinet do zwrócenia się do Komendanta Głównego Policji o pilną informację w sprawie poturbowania posłanki Joanny Borowiak (PiS) w TVP. Jest przypuszczenie, że poturbował ją pracownik obrony - przekazał podczas środowych obrad Sejmu marszałek Szymon Hołownia.
Dyżury posłów PiS w budynku Telewizji Polskiej
REKLAMA
Jak podaje PAP w nocy z 19 na 20 grudnia w gmachu TVP przy ul. Woronicza dyżurowali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, a także posłowie Przemysław Czarnek, Radosław Fogiel, Zbigniew Kuźmiuk, czy Michał Woś. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że politycy tej formacji będą robili w TVP dyżury po 10 osób. Poinformował również, że tworzony jest harmonogram tych dyżurów.
20 grudnia przed godziną 6.00 do polityków PiS wyszedł prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. Następnie pierwsza zmiana dyżurujących opuściła gmach; na miejscu zastąpili ich inni politycy.
Po południu tego samego dnia do TVP przybyli m.in. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Były premier Morawiecki, komentując zdarzenia w TVP, powiedział: "Takie wtargnięcie, siłowe wtargnięcie do władz telewizji publicznej, jest absolutnym aktem bezprawia. Jednocześnie też warto do wszystkich Polaków zwrócić się z bardzo prostym pytaniem. Czy chcecie mieć wszystkie informacje podawane według jednego szablonu, według szablonu przygotowywanego w kancelarii premiera Tuska?"
Morawiecki stwierdził, że nada obowiązuje ustawa o Radzie Mediów Narodowych: "Ta ustawa o RMN jest w ewidentny sposób nadrzędna wobec jakiegokolwiek aktu wydawanego przez ministra. Niech każdy sobie tak pomyśli, czy minister ma prawo jednoosobowo zmieniać ustawy, czy ma prawo jednoosobowo zmieniać konstytucję? Rzecz jasna, nie ma takiego prawa".
Jak wskazał były premier "ustawa o mediach narodowych została przyjęta później, niż ustawa Kodeks spółek handlowych i jest bardziej szczegółowym prawem". "Czyli prawnicy mówią na to lex specjalis i lex posterior, prawo późniejsze ma pierwszeństwo przed prawem wcześniejszym oraz prawo szczegółowe ma pierwszeństwo przed prawem ogólny, jakim jest ustawa Kodeks spółek handlowych, więc mamy do czynienia z jawnym pogwałceniem podstawowych zasad prawa w Polsce i dlatego tutaj to, co zrobiły nowe władze, rząd Tuska uzurpując sobie, czyli domniemując, że ta uchwała powołuje nowe władze w Telewizji Polskiej jest absolutnie nieprawdziwa" - stwierdził.
"Nie ma żadnych władz w Telewizji Polskiej, ponieważ pseudo rada nadzorcza, pseudo zarząd, nowy prezes powołany, nie ma żadnego prawa w państwie demokratycznym do przebywania w tym budynku, bez zgody jedynego prawowitego prezesa, jakim jest pan prezes Mateusz Matyszkowicz" - ocenił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.