REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

TVP Info - wyłączone nadawanie. Odwołanie zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej

Wyłączono nadawanie TVP info. Odwołanie zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej
Wyłączono nadawanie TVP info. Odwołanie zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 20 grudnia 2023 r. przed południem został wyłączony sygnał stacji TVP info. Aktualnie na tym kanale nadawany jest sygnał z TVP1. Działa natomiast kanał tvp info na platformie YouTube. Przestał być dostępny także portal www.tvp.info. Na regionalnych kanałach TVP 3 jest nadawany program TVP 2, a na TVP World jest nadawany program TVP Polonia. Na razie nie ma oficjalnych informacji dlaczego to się stało.
rozwiń >

Wyłączenie TVP info, zmiany nadawania innych kanałów TVP

W dniu 20 grudnia przed południem został wyłączony sygnał stacji TVP info. Aktualnie na tym kanale nadawany jest sygnał z TVP1. Ponadto przestał być dostępny portal www.tvp.info. Na regionalnych kanałach TVP 3 jest nadawany program TVP 2, a na TVP World jest nadawany program TVP Polonia. 
Aktualnie nie wiadomo jeszcze z czego wynikają te zmiany. Pierwsze komentarze wiążą te zdarzenia z przejmowaniem telewizji publicznej przez władze powołane przez nową koalicję rządową.

Działa natomiast kanał tvp info na platformie YouTube

REKLAMA

Zmiany w telewizji publicznej

We wtorek 19 grudnia 2023 r. wieczorem Sejm RP podjął  uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

A w dniu 20 grudnia 2023 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w komunikacie, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorczej. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Jak tłumaczy MKiDN, konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej.
Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji.
Zdaniem resortu kultury, zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej w dniu 14 grudnia 2023 roku, zgodnie z pisemnym stanowiskiem wydanym przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa jako organu, który reprezentuje od strony prawnej interesy Skarbu Państwa, jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani nowych Zarządów czy Rad Nadzorczych Spółek.

Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

W komunikacie z 20 grudnia 2023 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji (art. 27 i 28) oraz ustawy o Radzie Mediów Narodowych (art. 2 ust. 1), dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji jest rażącym przekroczeniem uprawnień.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała koalicję rządzącą do stosowania przepisów prawa i zaniechania przejmowania mediów publicznych w oparciu o uchwały Sejmu RP.

Wszelkie zmiany w zarządach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej wprowadza się jedynie w trybie przewidzianym ustawami.

Zgodnie z art. 213 Konstytucji RP, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest strażnikiem wolności słowa i interesu publicznego w mediach i będzie bronić prawa obywateli do rzetelnej informacji.

Pod komunikatem podpisali się:
Maciej Świrski Przewodniczący KRRiT
dr Agnieszka Glapiak Zastępca Przewodniczącego KRRiT
dr hab. Hanna Karp prof. AKSiM Członek KRRiT
Marzena Paczuska Członek KRRiT.

Stanowisko Rady Mediów Narodowych

W dniu 20 grudnia 2023 r. w godzinach popołudniowych odbyło się posiedzenie Rady Mediów Narodowych. "Nasze stanowisko jest jednoznaczne, te decyzje są całkowicie bezprawne, nie mają żadnej podstawy prawnej i jako takie nie istnieją w obrocie prawnym" - powiedział Przewodniczący Rady Krzysztof Czabański odnośnie odwołania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego władz mediów publicznych i powołania nowych władz tych podmiotów.
Stanowisko Rady Mediów Narodowych zostało przegłosowane stosunkiem głosów 2/3. Za stanowiskiem głosowali członkowie z ramienia PiS, a przeciwnych było dwóch członków z ramienia opozycji.

"Przestrzegamy też wszystkich, którzy by na podstawie tych bezprawnych decyzji podejmowali jakiekolwiek działania dotyczące spółek mediów publicznych przed konsekwencjami karnymi, bo to wynika z Kodeksu karnego" - dodał Czabański.

Przewodniczący RMN zaprzeczył medialnym informacjom dotyczącym rzekomej dymisji szefów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Władze mediów nominowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego określił jako "uzurpatorskie i nielegalne, a legalnymi władzami są te, które były do tej pory”.

Czabański był pytany również o zaprzestanie emisji TVP Info. „Z tego co wiem sygnał został wyłączony, co jest przestępstwem z punktu widzenia ustawy i ze względu na bezpieczeństwo państwa. To podlega ściganiu przez prokuraturę i jako takie podlega ściganiu przez prokuraturę” – mówił szef RMN. 

Stanowisko Prezydenta RP

Wieczorem tego samego dnia stanowisko zajął też Prezydent RP Andrzej Duda. "Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania zasad konstytucyjnych i prawa. Dlatego w związku z dzisiejszymi działaniami Ministra Kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego. Cała Rada Ministrów złożyła wobec mnie przysięgę, o której mowa w art. 151 Konstytucji, zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej." - napisał Prezydent Duda na platformie X (d. Twitter). Załączył też skan swojego pisma do premiera Tuska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydentowi odpowiedział premier Donald Tusk (również we wpisie na X) "Panie Prezydencie, tak jak już Pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu - zgodnie z Pana intencją - przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję".

Komentarze

Maciej Świrski,  Przewodniczący Krajowej Rady Radiofinii i Telewizji stwierdził, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Jego zdaniem wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych TVP Info jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego.

 

Zdaniem posła PiS Piotra Müllera tych zmian dokonano nielegalnie. "Nielegalne odwołanie władz mediów publicznych - telewizji, radia, Polskiej Agencji Prasowej. Zgodnie z przepisami decyzje w tej sprawie może podejmować wyłącznie Rada Mediów Narodowych. Minister nie ma podstaw do takiego działania! Do tego trzeba zmiany ustawy" - podkreślił we wpisie na platformie X. "Ale o tym już nie będzie można się dowiedzieć, bo właśnie nielegalnie wyłączono nadawanie kanału TVP Info oraz portalu TVP Info" - podał Müller.

REKLAMA

Mam absolutnie pełne zaufanie do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i uznanie dla posłów za przyjęcie uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Upoważniłem mój gabinet do zwrócenia się do Komendanta Głównego Policji o pilną informację w sprawie poturbowania posłanki Joanny Borowiak (PiS) w TVP. Jest przypuszczenie, że poturbował ją pracownik obrony - przekazał podczas środowych obrad Sejmu marszałek Szymon Hołownia.

Dyżury posłów PiS w budynku Telewizji Polskiej

REKLAMA

Jak podaje PAP w nocy z 19 na 20 grudnia w gmachu TVP przy ul. Woronicza dyżurowali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, a także posłowie Przemysław Czarnek, Radosław Fogiel, Zbigniew Kuźmiuk, czy Michał Woś. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że politycy tej formacji będą robili w TVP dyżury po 10 osób. Poinformował również, że tworzony jest harmonogram tych dyżurów.

20 grudnia przed godziną 6.00  do polityków PiS wyszedł prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. Następnie pierwsza zmiana dyżurujących opuściła gmach; na miejscu zastąpili ich inni politycy.

Po południu tego samego dnia do TVP przybyli m.in. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Były premier Morawiecki, komentując zdarzenia w TVP, powiedział: "Takie wtargnięcie, siłowe wtargnięcie do władz telewizji publicznej, jest absolutnym aktem bezprawia. Jednocześnie też warto do wszystkich Polaków zwrócić się z bardzo prostym pytaniem. Czy chcecie mieć wszystkie informacje podawane według jednego szablonu, według szablonu przygotowywanego w kancelarii premiera Tuska?"

Morawiecki stwierdził, że nada obowiązuje ustawa o Radzie Mediów Narodowych: "Ta ustawa o RMN jest w ewidentny sposób nadrzędna wobec jakiegokolwiek aktu wydawanego przez ministra. Niech każdy sobie tak pomyśli, czy minister ma prawo jednoosobowo zmieniać ustawy, czy ma prawo jednoosobowo zmieniać konstytucję? Rzecz jasna, nie ma takiego prawa".
Jak wskazał były premier "ustawa o mediach narodowych została przyjęta później, niż ustawa Kodeks spółek handlowych i jest bardziej szczegółowym prawem". "Czyli prawnicy mówią na to lex specjalis i lex posterior, prawo późniejsze ma pierwszeństwo przed prawem wcześniejszym oraz prawo szczegółowe ma pierwszeństwo przed prawem ogólny, jakim jest ustawa Kodeks spółek handlowych, więc mamy do czynienia z jawnym pogwałceniem podstawowych zasad prawa w Polsce i dlatego tutaj to, co zrobiły nowe władze, rząd Tuska uzurpując sobie, czyli domniemując, że ta uchwała powołuje nowe władze w Telewizji Polskiej jest absolutnie nieprawdziwa" - stwierdził.
"Nie ma żadnych władz w Telewizji Polskiej, ponieważ pseudo rada nadzorcza, pseudo zarząd, nowy prezes powołany, nie ma żadnego prawa w państwie demokratycznym do przebywania w tym budynku, bez zgody jedynego prawowitego prezesa, jakim jest pan prezes Mateusz Matyszkowicz" - ocenił Mateusz Morawiecki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Lex
  2023-12-20 23:02:38
  Ustawa z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji mówi co następuje - Art.27 Członków zarządu, w tym prezesa zarządu, powołuje i odwołuje Rada Mediów Narodowych. Czyli nie Sejm uchwałą, ani nie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego swoim zarządzeniem, ani akcjonariusze w tym Skarb Państwa. Tylko i wyłącznie ma do tego prawo Rada Mediów Narodowych.
  2
 • Dudek
  2023-12-20 18:19:34
  Całą POpapraną KO do pieca. Tak by zrobił Hitler!!!
  1
 • Darek
  2023-12-20 18:26:34
  Teras tusk z chołownio o swojo bando bendo kradli i polske sprzedadzo do zaglady doprowarzi. Dlatego telewizje skasowali zeby ludzie ciemni byli
  2
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA