REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polak - malkontent? Nieprawda! CBOS: Tylko 3 proc. rodaków jest niezadowolonych ze swego życia

Polacy, Polska, Warszawa, Stare Miasto
Polak - malkontent? Nieprawda! CBOS: Tylko 3 proc. rodaków jest niezadowolonych ze swego życia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS pod koniec 2023 roku wynika, że 77 proc. Polaków odczuwa satysfakcję ze swojego życia. 19 proc. ocenia jej poziom jako średni, a 3 proc. jest niezadowolonych z życia.

CBOS: 77 proc. Polaków odczuwa satysfakcję z życia

Według autorów badania, w porównaniu z ocenami 2022 r., deklarowane ogólne zadowolenie z całego życia zmieniło się nieznacznie.

77 proc. ankietowanych odczuwa satysfakcję ze swojego życia choć tylko 22 proc. jest bardzo zadowolonych, a 55 proc. jest raczej zadowolonych.

19 proc. Polaków dostrzega w swoim bilansie życiowym zarówno dobre, jak i złe momenty, co sprawia, że poziom swej satysfakcji życiowej określa jako średni. 3 proc. jest niezadowolonych ze swego życia.

Z sondażu wynika, że w porównaniu z rokiem poprzednim o 4 punkty procentowe wzrósł odsetek osób bardzo zadowolonych ze swego życia. Jednocześnie o 2 punkty zmniejszyła się liczba zadowolonych w stopniu umiarkowanym.

Satysfakcję z życia jako całości nie różnicuje płeć – mężczyźni i kobiety równie często deklarowali zadowolenie z życia.

REKLAMA

Satysfakcja z życia a sprawy materialne

Jednocześnie z badania wynika, że odczuwanie satysfakcji z życia jest wprost proporcjonalne do oceny materialnego poziomu życia.

Wśród badanych oceniających swoją sytuację materialną jako złą, usatysfakcjonowanymi życiowo czuje się tylko 39 proc., wśród uznających ją za przeciętną – 66 proc., a wśród oceniających ją jako dobrą – 87 proc. Najrzadziej zadowolone z życia są osoby o dochodach do 1499 zł per capita.

Religijność a satysfakcja z życia

Wyraźnie bardziej usatysfakcjonowane życiowo są osoby często biorące udział w praktykach religijnych. Z badania wynika, że satysfakcję ze swojego życia odczuwa 87 proc. osób praktykujących kilka razy w tygodniu i 79 proc. praktykujących raz w tygodniu, podczas gdy niepraktykujący są tylko w 67 proc. ogólnie zadowoleni ze swego życia.

Wykształcenie

Poza tym najbardziej zadowolone z życia są osoby mające średnie lub wyższe wykształcenie (odpowiednio 80 proc. i 81 proc.), mieszkające w dużych choć nie największych miastach (100–499 tys. mieszkańców – 82 proc.) oraz w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców – 81 proc.), a także będące w wieku 18–44 lata (80 proc.).

Satysfakcja z życia a wykonywany zawód

REKLAMA

W grupach społeczno-zawodowych najwięcej osób usatysfakcjonowanych swoją egzystencją zanotowano wśród pracowników usług (87 proc.), kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (86 proc.), a także wśród pracowników administracyjno-biurowych (83 proc.) oraz średniego personelu i techników (81 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono od 28 listopada do 12 grudnia 2023 r. na reprezentatywnej imiennej próbie liczącej 961 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.(PAP)

Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA