REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Poznaniu wzmożone kontrole nieruchomości. Używanie tzw. kopciucha nie zawsze skutkuje mandatem

Używanie tzw. kopciucha nie zawsze skutkuje mandatem
Używanie tzw. kopciucha nie zawsze skutkuje mandatem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gdy w trakcie interwencji strażnicy miejscy stwierdzą, że nadal używany jest piec bezklasowy, mogą ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym do 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł. Interwencja nie zawsze jednak musi zakończyć się mandatem.

Zakaz używania starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.

Urząd Miasta Poznania wskazał, że styczeń to pierwszy miesiąc funkcjonowania uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zakazującej używania starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania.

Kontrole i mandaty

„Na mocy uchwały antysmogowej sejmiku województwa od 1 stycznia 2024 r., posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. W związku z wejściem w życie nowych przepisów poznańscy strażnicy miejscy prowadzą wzmożone kontrole nieruchomości, w których mogą być używane tzw. kopciuchy” – podkreślił magistrat.

Wskazano, że „narzędziem pomocnym” przy kontrolach jest baza CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Jak przypomniano, do 30 czerwca 2022 roku każdy właściciel lub zarządca budynku musiał poinformować o zainstalowanym źródle ciepła.

„Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza. Wiedza o tym, z jakich źródeł ogrzewania korzystają mieszkańcy, ma ułatwić likwidację głównego źródła zanieczyszczeń - starych pieców” - podano.

W poniedziałek Urząd Miasta Poznania poinformował, że w styczniu funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzili 226 kontroli, których celem było „egzekwowanie zapisów uchwały sejmiku województwa”. Podano, że kontrole te przeprowadzano na terenie tych nieruchomości mieszkalnych, w których do ogrzewania - według informacji zawartych w bazie CEEB - wykorzystywano obecnie zakazane kotły bezklasowe.

Czasem wystarczy pouczenie

„O konieczności wymiany źródła ogrzewania wszyscy mieszkańcy byli wcześniej informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu. Każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć deklarację określającą istniejące źródło ogrzewania. Teraz przyszedł czas na kontrolę” – podkreślił cytowany w komunikacie rzecznik poznańskiej straży miejskiej Przemysław Piwecki.

Dodał, że jeżeli w trakcie interwencji strażnicy stwierdzą, że nadal używany jest piec bezklasowy, mogą ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym do 500 zł. W przypadku gdy sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł. Piwecki wskazał jednak, że nie zawsze interwencja musi zakończyć się mandatem.

„Jeżeli z przyczyn niezależnych właściciel nie był w stanie wymienić źródła ogrzewania lub wykaże, że podjął czynności zmierzające do wymiany, a sam kocioł bezklasowy będzie jego jedynym źródłem ogrzewania, to strażnik ma podstawę do pouczenia” – wskazał. W takich sytuacjach funkcjonariusze będą ustalali przewidywany termin dostosowania systemu grzewczego do wymagań wynikających z Uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Poznański magistrat poinformował, że tak właśnie zakończyło się 112 kontroli, podczas których ujawniono używanie zakazanych od stycznia kotłów bezklasowych. Właścicieli pouczano o konieczności wymiany systemu ogrzewania na zgodny z obowiązującymi od nowego roku przepisami. Zainteresowanym rozdawano także materiały informujące o zasadach miejskiego programu Kawka Bis - w ramach tej akcji poznaniacy mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starych, niespełniających norm pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

„Należy pamiętać o tym, że zgodnie z zapisami uchwały sejmiku piece kaflowe - najczęściej stosowane w kamienicach komunalnych - oraz tzw. kozy, uznane są za miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, a ich wymiana musi nastąpić do końca 2025 roku. Jeszcze dłużej, do końca 2028 roku, jest czas na wymianę kotłów 3 klasy” – przypomniał poznański magistrat.

„Nie dla smogu”

Urząd Miasta Poznania poinformował, że niezależnie od działań związanych z wejściem w życie nowych przepisów, strażnicy Referatu Ekopatrol przeprowadzili 230 kontroli nieruchomości dotyczących prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi. Jak wskazano, chodzi o sprawdzenie, czy mieszkańcy Poznania palą dozwolonym opałem.

„Za spalanie odpadów ukarano 33 właścicieli nieruchomości mandatami karnymi, a 3 pouczono. Natomiast za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi - np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp. - ukarano kolejnych 18 osób” - poinformowano.

Wskazano również, że funkcjonariusze Referatu Ekopatrol na bieżąco informują mieszkańców o konieczności wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Działania te – jak podkreślono - prowadzone są szczególnie w tych rejonach Poznania, w których wcześniej mieszkańcy skarżyli się na problemy z powietrzem zanieczyszczonym spalinami z pieców bezklasowych.

Magistrat podał, że w ramach programu profilaktycznego „Nie dla smogu” strażnicy prowadzą kompleksowe działania profilaktyczne, których celem jest przekazywanie wiedzy w zakresie prawidłowej gospodarce odpadami komunalnymi, w tym spalania odpadów. (PAP)

autor: Anna Jowsa
ajw/ pad/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA