REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Poznaniu wzmożone kontrole nieruchomości. Używanie tzw. kopciucha nie zawsze skutkuje mandatem

Używanie tzw. kopciucha nie zawsze skutkuje mandatem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Gdy w trakcie interwencji strażnicy miejscy stwierdzą, że nadal używany jest piec bezklasowy, mogą ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym do 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł. Interwencja nie zawsze jednak musi zakończyć się mandatem.

Zakaz używania starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania

Ponad 450 kontroli dotyczących spalania nielegalnych odpadów i wykorzystywania niedozwolonych źródeł ciepła przeprowadziła od początku roku Straż Miejska Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.

Urząd Miasta Poznania wskazał, że styczeń to pierwszy miesiąc funkcjonowania uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, zakazującej używania starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania.

Kontrole i mandaty

„Na mocy uchwały antysmogowej sejmiku województwa od 1 stycznia 2024 r., posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. W związku z wejściem w życie nowych przepisów poznańscy strażnicy miejscy prowadzą wzmożone kontrole nieruchomości, w których mogą być używane tzw. kopciuchy” – podkreślił magistrat.

Wskazano, że „narzędziem pomocnym” przy kontrolach jest baza CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Jak przypomniano, do 30 czerwca 2022 roku każdy właściciel lub zarządca budynku musiał poinformować o zainstalowanym źródle ciepła.

„Celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości powietrza. Wiedza o tym, z jakich źródeł ogrzewania korzystają mieszkańcy, ma ułatwić likwidację głównego źródła zanieczyszczeń - starych pieców” - podano.

W poniedziałek Urząd Miasta Poznania poinformował, że w styczniu funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzili 226 kontroli, których celem było „egzekwowanie zapisów uchwały sejmiku województwa”. Podano, że kontrole te przeprowadzano na terenie tych nieruchomości mieszkalnych, w których do ogrzewania - według informacji zawartych w bazie CEEB - wykorzystywano obecnie zakazane kotły bezklasowe.

Czasem wystarczy pouczenie

„O konieczności wymiany źródła ogrzewania wszyscy mieszkańcy byli wcześniej informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu. Każdy właściciel nieruchomości miał obowiązek złożyć deklarację określającą istniejące źródło ogrzewania. Teraz przyszedł czas na kontrolę” – podkreślił cytowany w komunikacie rzecznik poznańskiej straży miejskiej Przemysław Piwecki.

Dodał, że jeżeli w trakcie interwencji strażnicy stwierdzą, że nadal używany jest piec bezklasowy, mogą ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym do 500 zł. W przypadku gdy sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł. Piwecki wskazał jednak, że nie zawsze interwencja musi zakończyć się mandatem.

„Jeżeli z przyczyn niezależnych właściciel nie był w stanie wymienić źródła ogrzewania lub wykaże, że podjął czynności zmierzające do wymiany, a sam kocioł bezklasowy będzie jego jedynym źródłem ogrzewania, to strażnik ma podstawę do pouczenia” – wskazał. W takich sytuacjach funkcjonariusze będą ustalali przewidywany termin dostosowania systemu grzewczego do wymagań wynikających z Uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Poznański magistrat poinformował, że tak właśnie zakończyło się 112 kontroli, podczas których ujawniono używanie zakazanych od stycznia kotłów bezklasowych. Właścicieli pouczano o konieczności wymiany systemu ogrzewania na zgodny z obowiązującymi od nowego roku przepisami. Zainteresowanym rozdawano także materiały informujące o zasadach miejskiego programu Kawka Bis - w ramach tej akcji poznaniacy mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starych, niespełniających norm pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

„Należy pamiętać o tym, że zgodnie z zapisami uchwały sejmiku piece kaflowe - najczęściej stosowane w kamienicach komunalnych - oraz tzw. kozy, uznane są za miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, a ich wymiana musi nastąpić do końca 2025 roku. Jeszcze dłużej, do końca 2028 roku, jest czas na wymianę kotłów 3 klasy” – przypomniał poznański magistrat.

„Nie dla smogu”

Urząd Miasta Poznania poinformował, że niezależnie od działań związanych z wejściem w życie nowych przepisów, strażnicy Referatu Ekopatrol przeprowadzili 230 kontroli nieruchomości dotyczących prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi. Jak wskazano, chodzi o sprawdzenie, czy mieszkańcy Poznania palą dozwolonym opałem.

„Za spalanie odpadów ukarano 33 właścicieli nieruchomości mandatami karnymi, a 3 pouczono. Natomiast za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi - np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp. - ukarano kolejnych 18 osób” - poinformowano.

Wskazano również, że funkcjonariusze Referatu Ekopatrol na bieżąco informują mieszkańców o konieczności wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Działania te – jak podkreślono - prowadzone są szczególnie w tych rejonach Poznania, w których wcześniej mieszkańcy skarżyli się na problemy z powietrzem zanieczyszczonym spalinami z pieców bezklasowych.

Magistrat podał, że w ramach programu profilaktycznego „Nie dla smogu” strażnicy prowadzą kompleksowe działania profilaktyczne, których celem jest przekazywanie wiedzy w zakresie prawidłowej gospodarce odpadami komunalnymi, w tym spalania odpadów. (PAP)

autor: Anna Jowsa
ajw/ pad/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA