reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dzięki pomocy z UE w Gdyni powstanie Muzeum Emigracji

Dzięki pomocy z UE w Gdyni powstanie Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji, jedyna tego typu placówka w kraju i jedna z kilku na świecie, za dwa lata powstanie na terenie portu w Gdyni. Koszt całej inwestycji wyniesie prawie 50 mln zł, z czego prawie 24 mln zł stanowi wsparcie z programu UE Jessica.

Prezydent miasta Wojciech Szczurek i Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Dariusz Daniluk podpisali w piątek w Gdyni umowę o udzielenie pożyczki na realizację inwestycji ze środków europejskich, w ramach inicjatywy Jessica.

Muzeum zostanie utworzone w obiekcie Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 na terenie portu w Gdyni. Dworzec był miejscem wykorzystywanym do obsługi setek tysięcy emigrantów.

Dyrektor muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas powiedziała PAP, że przebudowa budynku dawnego dworca morskiego rozpocznie się w styczniu 2013 r. i ma się zakończyć w czerwcu 2014 r. Na cele wystawiennicze (stałe i czasowe) przeznaczone zostanie 3,5 tys. mkw. powierzchni w magazynie tranzytowym. W gmachu dworca planowana jest działalność m.in. kina studyjnego i teatralna.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek powiedział podczas uroczystości, że "zjawisko emigracji dotyczy niemal każdej polskiej rodziny, jest częścią narodowej historii". Uważa, że "muzeum stanowić będzie płaszczyznę dialogu Polaków żyjących w kraju i za granicą, miejsce popularyzacji osiągnięć i opowieści o niezwykłych losach rodaków".

Prezes Zarządu BGK, Dariusz Daniluk powiedział PAP, że pożyczka na utworzenie muzeum w wysokości prawie 24 mln zł została udzielona na 12 lat. "Jest to na pewno nowa formuła działania, ale samorządowcy w kilku województwach już analizują możliwość skorzystania z takich mechanizmów zwrotnych" - dodał.

Obecna na uroczystości minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że "Polska jest niekwestionowanym liderem we wdrażaniu inicjatywy Jessica, która jest niezmiernie ważnym instrumentem rozwoju obszarów miejskich".

Poinformowała, że udział atrakcyjnych pożyczek z funduszy unijnych będzie wzrastał. "W budżecie unijnym 2007-2013 na tzw. instrumenty zwrotne przeznaczono 1 proc. funduszy unijnych, natomiast w budżecie 2014-2020 na ten cel ma być przeznaczone 10 proc. i mówimy tu o miliardach euro a więc kwota będzie bardzo znaczna" - powiedziała.

Kierownik ds. Funduszy Powierniczych i Doradztwa na Europę Centralną i Południowo-Wschodnią Europejskiego Banku Inwestycyjnego Christos Kontogeorgos powiedział w Gdyni, że do tej pory w Polsce podpisanych zostało 12 umów na udzielenie pożyczki w ramach inicjatywy Jessica, z czego siedem w Wielkopolsce, trzy na Pomorzu i dwie na Śląsku.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach tego funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz element społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama