REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównanie wynagrodzeń oraz warunków pozapłacowych policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zrównanie wynagrodzeń policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą
Zrównanie wynagrodzeń policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Wiesława Szczepańskiego, wiceministra z MSWiA, być może najlepszą rzeczą byłoby zrównanie warunków finansowych (wynagrodzeń) ale także pozapłacowych policjantów i żołnierzy, zwłaszcza w początkowym okresie służby. Bo dziś wielu policjantów chce przejść do służby wojskowej, wiedząc, że są w niej trochę lepsze warunki płacowe i pozapłacowe.

Tysiące wakatów w Policji

W dniu 7 marca 2024 r. radio RMF.FM podało, że liczba wakatów w Policji na początku marca 2024 r. wyniosła 16 276, co ma stanowić 15 proc. zakładanego stanu osobowego i jednocześnie jest najgorszym wynikiem od ponad dekady. Według publikacji obecnie w kraju służy niewiele ponad 92,5 tys. policjantów.

REKLAMA

Czy dojdzie do zrównania wynagrodzeń policjantów i żołnierzy?

Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rozmowie z PAP przyznał, że liczba wakatów rzeczywiście osiągnęła poziom 16 tys. Pytany, czy w przyszłości jest szansa na zrównanie wynagrodzeń policjantów i żołnierzy wiceszef MSWiA powiedział, że w tej kwestii będą potrzebne rozmowy z MON i resortem finansów.

"Dzisiaj rzeczywiście mamy taką sytuację, że wielu policjantów chciałoby przejść do służby wojskowej, wiedząc, że są w niej trochę lepsze warunki płacowe i pozapłacowe. Myślę, że nasz resort będzie musiał rozwiązać ten problemem w najbliższych latach. Być może najlepszą rzeczą byłoby, gdybyśmy zrównali te warunki. Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą" - przyznał.

Dlaczego w Policji są wakaty?

Polityk wskazał, że liczba 16 tys. wakatów w Policji to efekt zarówno rezygnacji funkcjonariuszy ze służby, jak i zapisania w budżecie na 2024 r. dodatkowych etatów: dla całej formacji 1,3 tys. oraz 500 przypisanych dla Centralnego Biura Zwalczania Przestępczości.

"W zeszłym było podobnie. Największą liczbę odejść ze służby mieliśmy w ubiegłym roku. Wtedy odeszło ponad 9 tys. policjantów. W tym roku, do 28 lutego, ze służby zrezygnowało około 4 tys. funkcjonariuszy, co było spowodowane przede wszystkim podwójną waloryzacją emerytalną. Po pierwsze, policjanci otrzymają podwyżkę wynagrodzeń od 1 stycznia, a 1 marca ci, którzy odchodzą ze służby zostali objęci waloryzacją" - podkreślił.

Rekrutacja do Policji w 2024 roku

Plany kierownictwa policji przedstawionych w Sejmie na początku lutego 2024 są takie, że w 2024 r. do służby powinno zostać przyjętych ponad 10,5 tys. nowych funkcjonariuszy. Pytany o różnicę pomiędzy planami przyjęć nowych osób, a liczbą wakatów wiceminister Szczepański zaznaczył, że trudno ją zniwelować w ciągu jednego roku. Podkreślił przy tym, że policja jeszcze nigdy nie miała tak wysokiego poziomu zatrudnienia jak zakładane obecnie około 109 tys. etatów.

"Dzisiaj środki finansowe którymi dysponujemy policja musi w pewnej części przeznaczać dla funkcjonariuszy, którzy wykonują obowiązki za swojego nieobecnego kolegę. Ci policjanci otrzymują dopłaty za nadgodziny. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że w szerszej perspektywie czasowej musimy doprowadzić do sytuacji pełnego stanu etatowego. Będziemy starali się przede wszystkim polepszyć warunki finansowe oferowane policjantom i stopniowo dochodzić, myślę, że w ciągu dwóch trzech lat, do poziomu ponad 100 tys. zatrudnionych funkcjonariuszy" - przekazał wiceszef MSWiA.

Podwyżki dla policjantów i namawianie do powrotu tych, którzy odeszli ze służby

Wiceminister Szczepański wskazywał także, że policjanci chcący odejść ze służby będą namawiani do pozostania w niej. "Policjantom zostanie wypłacona obiecana 20 proc. podwyżka, na pewno do 1 kwietnia. Chcemy też przekonywać część funkcjonariuszy, którzy już odeszli, żeby wrócili do policji. M.in. będziemy chcieli stworzyć łatwiejszy powrót policjantom, którzy zrezygnowali ze służby przed rokiem lub dwa lata temu" - dodał. (PAP)

autor: Szymon Kiepel
szk/ dki/

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA