REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN: pensum nauczycieli będzie dyskutowane po zbadaniu czasu ich pracy

REKLAMA

Kwestie dotyczące pensum nauczycieli zostaną poruszone wtedy, gdy będą wyniki badań czasu pracy nauczycieli - poinformował wiceminister edukacji Maciej Jakubowski podczas czatu internetowego. Według Jakubowskiego będą one znane wiosną 2013 r.

"Jak na razie posiadamy jedynie opinie, a nie mamy twardych danych, które pozwoliłyby na myślenie o zmianach" - poinformował wiceminister podczas wtorkowego czatu. Badanie czasu pracy nauczycieli prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Większość pytań zadanych wiceministrowi edukacji przez internautów dotyczyła omawianych wspólnie przez przedstawicieli rządu, samorządów i związków zawodowych zmian w prawie oświatowym. Punktem wyjścia do tych rozmów były propozycje przedstawione wiosną przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jednym z postulatów samorządowców jest zwiększenie pensum nauczycieli, czyli obowiązkowej liczby godzin prowadzonych lekcji.

Jeden z internautów pytał wręcz, kiedy resort edukacji złoży do Sejmu projekt zmiany ustawy Karta Nauczyciela zgodny z postulatami samorządów. Jakubowski odpowiedział: "Przygotowujemy własny projekt, który ma charakter kompromisu i niekoniecznie będzie uwzględniał wszelkie propozycje, zresztą często niespójne, przedstawicieli różnych jednostek samorządu terytorialnego i innych organizacji". Poinformował, że założenia do ministerialnego projektu będą przygotowane do końca roku.

REKLAMA

Przypomniał, że spotkania z przedstawicielami samorządów i związków zawodowych będą prowadzone właśnie do końca roku 2012. "Po zakończeniu tych rozmów przedstawimy projekt zmian w ustawie, który będzie procedowany tak jak inne zmiany ustawowe" - napisał wiceminister.

Jedna z internautek pytała, kiedy wejdzie w życie zapowiadana przez resort zmiana dotycząca zasad rozliczania się przez samorządy z kwot wydanych na wynagrodzenia nauczycieli. Resort edukacji zaproponował podczas spotkań z samorządowcami i związkowcami zmianę przepisów dotyczących tzw. jednorazowych dodatków wyrównawczych. Dodatki takie muszą wypłacić samorządy nauczycielom, jeśli na swoim terenie wydadzą ogółem na wynagrodzenia nauczycieli mniej niż wynika z tzw. średniego wynagrodzenia. MEN chce, by samorządy nie rozliczały się jak dotąd z kwot wydanych na wynagrodzenia nauczycieli osobno dla wszystkich stopni awansu zawodowego, ale globalnie z całej kwoty. "Myślę, że najwcześniej zmiany te mają szansę być wdrożone pod koniec 2013 r." - odpowiedział Jakubowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedno z pytań dotyczyło tego czy MEN planuje zniesienie ograniczeń ws. przekazywania prowadzenia szkół organizacjom, stowarzyszeniom i spółkom. Obecnie gminy mogą przekazać prowadzenie przedszkoli i szkół innym podmiotom tylko wtedy, gdy uczęszcza do nich mniej niż 70 dzieci. Samorządy chcą zniesienia tej granicy. Jakubowski podkreślił, że resort edukacji nie pracuje nad takimi zmianami.

Wiceminister zaznaczył także: "Według stanowiska MEN, które popierają decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, jednostki samorządu terytorialnego nie mogą wyzbywać się odpowiedzialności za realizację obowiązkowych zadań, a takim jest prowadzenie szkół. W związku z tym w obecnym stanie prawnym jednostki samorządu nie mogą przekazać prowadzenia wszystkich szkół zewnętrznym podmiotom".

Odnosząc się do innych pytań dotyczących zmian w prawie Jakubowski podał, że resort edukacji wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi łączenie przedszkoli i żłobków w zespoły. "Nie jest to kwestia prosta, bowiem działalność przedszkoli i żłobków regulowana jest odrębnymi przepisami, które trzeba by ujednolicić" - zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że przedstawiciele MEN prowadzą też rozmowy z samorządowcami na temat tworzenia zespołów szkół. "Łączenie szkół podstawowych i gimnazjów jest zbyt często powodowane jedynie kwestiami finansowymi (...). Gimnazja powinny być z założenia placówkami większymi i nie zawsze jest sensownie z punktu widzenia jakości nauczania łączenie ich z wiejskimi szkołami podstawowymi" - ocenił Jakubowski. "Zmiany ustawowe, które planujemy wprowadzić wraz ze wsparciem dla edukacji przedszkolnej będą wprowadzały łączenie szkół podstawowych z przedszkolami" - podał.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA