REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN: pensum nauczycieli będzie dyskutowane po zbadaniu czasu ich pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kwestie dotyczące pensum nauczycieli zostaną poruszone wtedy, gdy będą wyniki badań czasu pracy nauczycieli - poinformował wiceminister edukacji Maciej Jakubowski podczas czatu internetowego. Według Jakubowskiego będą one znane wiosną 2013 r.

"Jak na razie posiadamy jedynie opinie, a nie mamy twardych danych, które pozwoliłyby na myślenie o zmianach" - poinformował wiceminister podczas wtorkowego czatu. Badanie czasu pracy nauczycieli prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Większość pytań zadanych wiceministrowi edukacji przez internautów dotyczyła omawianych wspólnie przez przedstawicieli rządu, samorządów i związków zawodowych zmian w prawie oświatowym. Punktem wyjścia do tych rozmów były propozycje przedstawione wiosną przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jednym z postulatów samorządowców jest zwiększenie pensum nauczycieli, czyli obowiązkowej liczby godzin prowadzonych lekcji.

Jeden z internautów pytał wręcz, kiedy resort edukacji złoży do Sejmu projekt zmiany ustawy Karta Nauczyciela zgodny z postulatami samorządów. Jakubowski odpowiedział: "Przygotowujemy własny projekt, który ma charakter kompromisu i niekoniecznie będzie uwzględniał wszelkie propozycje, zresztą często niespójne, przedstawicieli różnych jednostek samorządu terytorialnego i innych organizacji". Poinformował, że założenia do ministerialnego projektu będą przygotowane do końca roku.

REKLAMA

Przypomniał, że spotkania z przedstawicielami samorządów i związków zawodowych będą prowadzone właśnie do końca roku 2012. "Po zakończeniu tych rozmów przedstawimy projekt zmian w ustawie, który będzie procedowany tak jak inne zmiany ustawowe" - napisał wiceminister.

Jedna z internautek pytała, kiedy wejdzie w życie zapowiadana przez resort zmiana dotycząca zasad rozliczania się przez samorządy z kwot wydanych na wynagrodzenia nauczycieli. Resort edukacji zaproponował podczas spotkań z samorządowcami i związkowcami zmianę przepisów dotyczących tzw. jednorazowych dodatków wyrównawczych. Dodatki takie muszą wypłacić samorządy nauczycielom, jeśli na swoim terenie wydadzą ogółem na wynagrodzenia nauczycieli mniej niż wynika z tzw. średniego wynagrodzenia. MEN chce, by samorządy nie rozliczały się jak dotąd z kwot wydanych na wynagrodzenia nauczycieli osobno dla wszystkich stopni awansu zawodowego, ale globalnie z całej kwoty. "Myślę, że najwcześniej zmiany te mają szansę być wdrożone pod koniec 2013 r." - odpowiedział Jakubowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedno z pytań dotyczyło tego czy MEN planuje zniesienie ograniczeń ws. przekazywania prowadzenia szkół organizacjom, stowarzyszeniom i spółkom. Obecnie gminy mogą przekazać prowadzenie przedszkoli i szkół innym podmiotom tylko wtedy, gdy uczęszcza do nich mniej niż 70 dzieci. Samorządy chcą zniesienia tej granicy. Jakubowski podkreślił, że resort edukacji nie pracuje nad takimi zmianami.

Wiceminister zaznaczył także: "Według stanowiska MEN, które popierają decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, jednostki samorządu terytorialnego nie mogą wyzbywać się odpowiedzialności za realizację obowiązkowych zadań, a takim jest prowadzenie szkół. W związku z tym w obecnym stanie prawnym jednostki samorządu nie mogą przekazać prowadzenia wszystkich szkół zewnętrznym podmiotom".

Odnosząc się do innych pytań dotyczących zmian w prawie Jakubowski podał, że resort edukacji wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi łączenie przedszkoli i żłobków w zespoły. "Nie jest to kwestia prosta, bowiem działalność przedszkoli i żłobków regulowana jest odrębnymi przepisami, które trzeba by ujednolicić" - zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że przedstawiciele MEN prowadzą też rozmowy z samorządowcami na temat tworzenia zespołów szkół. "Łączenie szkół podstawowych i gimnazjów jest zbyt często powodowane jedynie kwestiami finansowymi (...). Gimnazja powinny być z założenia placówkami większymi i nie zawsze jest sensownie z punktu widzenia jakości nauczania łączenie ich z wiejskimi szkołami podstawowymi" - ocenił Jakubowski. "Zmiany ustawowe, które planujemy wprowadzić wraz ze wsparciem dla edukacji przedszkolnej będą wprowadzały łączenie szkół podstawowych z przedszkolami" - podał.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA