| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dolnośląskie: Ruszył program dla pacjentów zagrożonych niedożywieniem

Dolnośląskie: Ruszył program dla pacjentów zagrożonych niedożywieniem

Pierwszy w Polsce program skierowany do pacjentów zagrożonych niedożywieniem ruszył w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Na 3-letni projekt "Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców woj. dolnośląskiego 2012-2014" marszałek województwa przeznaczył 700 tys. zł.

Według dr Anny Zmarzły z Poradni Żywienia Klinicznego i autorki programu, przedłużające się niedostarczanie choćby jednego ze składników odżywczych lub głodzenie powoduje niedożywienie organizmu, które ma drastyczne konsekwencje. Schorzenia sprzyjające niedożywieniu to: stany po resekcjach żołądka, zabiegach operacyjnych, ciężkich urazach, rozległych oparzeniach, przewlekłe zapalenie trzustki, problemy onkologiczne, stany po udarach mózgu, choroba Parkinsona i Alzheimera, otępienie starcze, stwardnienie rozsiane, choroby zapalne jelit, przewlekłe choroby nerek, obturacyjna choroba płuc i gruźlica, AIDS, depresja, psychogenne zaburzenia odżywiania, marskość wątroby, zespół złego wchłaniania, nadczynność tarczycy.

Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza jest skierowana do pacjentów szpitala. W Poradni Żywienia Klinicznego lekarze będą udzielać chorym porad w zakresie żywienia klinicznego, a w razie potrzeby zlecą odpowiednie badania i analizy. Najbardziej potrzebujący pacjenci będą mieli zaplanowane cykliczne wizyty kontrolne.

Druga część programu ma charakter edukacyjny i polega na przeszkoleniu setek lekarzy i pielęgniarek. Zostanie m.in. wydany specjalny podręcznik poświęcony żywieniu klinicznemu oraz podręczniki dedykowane lekarzom i pielęgniarkom. Dzięki temu personel medyczny zdobędzie wiedzę jak stosować ambulatoryjne formy wsparcia żywieniowego i dostosowywać je do potrzeb i możliwości pacjentów.

Program będzie realizowany przez siedmiu lekarzy i trzy pielęgniarki. Specjaliści szacują, że w ciągu trzech lat uda się pomóc ok. 3000 chorym. Do programu może zgłosić się każdy dorosły pacjent z Dolnego Śląska z niezamierzonym spadkiem masy ciała (co najmniej 10 proc. wyjściowej wagi), niezależnie od przyczyny, który może jeść w sposób naturalny i nie przebywa w szpitalu.

Problem niedożywienia nie dotyczy tylko krajów uznawanych za biedne. Według dr Zmarzły w krajach uprzemysłowionych, także w Polsce, uwaga specjalistów koncentruje się głównie na problemach związanych z niedożywieniem szpitalnym. "Jest to bardzo ważny problem, bo chociaż niedożywienie pojawia się bardzo często jeszcze przed pobytem w szpitalu, to w trakcie hospitalizacji zwykle się pogłębia i pogarsza szanse na wyleczenie i zwiększa śmiertelność" - powiedziała lekarka.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »