Wieloletnia prognoza finansowa – zakres prezentacji danych według RIO
REKLAMA
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie przypomina, że wprowadzony wzór elektronicznej wersji wieloletniej prognozy finansowej został zaprogramowany do automatycznego generowania informacji o spełnieniu wskaźnika spłaty zobowiązań, określonego w art. 243 ustawy o finansach publicznych.
REKLAMA
System przy obliczaniu wskaźnika będzie uwzględniał potencjalne spłaty kwot wynikające z udzielonych poręczeń i gwarancji pod warunkiem, że będą one wykazane w wydatkach budżetowych.
Dlatego też, konieczne jest znowelizowanie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają potencjalne zobowiązania z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, a kwot tych nie wykazały w wydatkach budżetowych.
REKLAMA
Dlatego izba, w celu uniknięcia całorocznego blokowania środków finansowych zaangażowanych na potencjalne wydatki z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, proponuje zmienić plan wydatków bezpośrednio po spłaceniu przez dłużnika kolejnych rat poręczonych zobowiązań.
Jednocześnie izba przypomina, że wykazując dane w poszczególnych pozycjach wzoru określonego rozporządzeniem Ministra Finansów z 10 stycznia 2013 r. w sprawie wieloletniej prognozy finansowej, samorządy powinny stosować następujące zasady:
1. W wierszu 1.1.5. "Dochody bieżące z tytułu dotacji i środków przeznaczonych na cele bieżące" należy ujmować dochody klasyfikowane w następujących paragrafach klasyfikacji budżetowej z odpowiednią czwartą cyfrą: 200, 201, 202, 203, 211, 212, 213, 221, 222, 223, 231, 232, 233, 244, 246, 269, 270, 271, 287, 288 i 290.
2. Wiersz 1.1. "Dochody bieżące" nie jest sumą pozycji 1.1.1. - 1.1.5., w których są wyszczególnione wyłącznie wybrane źródła dochodów.
REKLAMA
3. W wierszu 11.2 "Wydatki związane z funkcjonowaniem organów jednostki samorządu terytorialnego" , jak poucza izba, należy wykazać kwoty wydatków w ramach zadań własnych klasyfikowanych w dziale 750-Administracja publiczna w rozdziałach właściwych dla organów i urzędów jednostki samorządu terytorialnego (rozdziały od 75017 do 75023).
4. W wierszu 11.1 "Wydatki bieżące na wynagrodzenia i składki od nich naliczane" należy wykazać w nim kwoty wszystkich wydatków na wynagrodzenia i składki od nich naliczone, łącznie z tymi, które zostały wykazane w wierszu 11.2.
5. Pozycje oznaczone symbolem "x" sporządza się na okres, na który zaciągnięto oraz planuje się zaciągnąć zobowiązania dłużne (prognoza kwoty długu). Pozostałe pozycje można uzupełnić za okres roku budżetowego oraz co najmniej trzech kolejnych lat budżetowych.
Zobacz serwis: Finanse
Źródło: RIO Szczecin
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.