reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmiany w rozporządzeniu o ochronie danych osobowych

Zmiany w rozporządzeniu o ochronie danych osobowych

Planowane zmiany w projekcie rozporządzenia UE o ochronie danych osobowych mają ujednolicić standardy ochrony danych osobowych w całej UE, zapewnić obywatelom UE jak najpełniejszą kontrolę nad ich danymi i dostosować przepisy do wyzwań rozwoju społeczeństwa cyfrowego – nowych form komunikacji, nowych modeli przetwarzaniach danych. W dobie internetu dane osobowe to nie tylko imię, nazwisko czy adres, ale czasami także inne elementy naszego „cyfrowego ja”, czyli adres email, zdjęcia czy ‘nick’ czyli pseudonim, którym posługujemy się w sieci.

Na spotkaniu warsztatowym o ochronie danych osobowych z udziałem przedstawicieli organizacji obywatelskich, biznesu i administracji, minister Michał Boni rozpoczął kolejny etap publicznej debaty o kluczowych zmianach w projekcie rozporządzenia UE o ochronie danych osobowych.

Proponowane rozwiązania nie będą wymagały transpozycji na polskie przepisy, ale będą stosowane bezpośrednio w polskim systemie prawnym. Rozporządzenie, będzie obowiązywać po wejściu w życie od razu we wszystkich państwach członkowskich.

Kluczowe dylematy

Polski głos w debacie w UE jest ważny i słyszalny, dlatego to, co wspólnie ze wszystkimi stronami debaty w Polsce wypracujemy, przełoży się bezpośrednio na przyszły kształt reformy prywatności – powiedział minister Boni.

Minister Boni podkreślił, że nowe prawo będzie tylko wtedy skuteczne i realnie stosowane, jeśli zbudujemy wspólnie wokół debaty dobrą i merytoryczną komunikację, tak aby wszyscy obywatele zrozumieli, dlaczego ochrona danych osobowych jest dla nich ważna, i jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą reforma prywatności UE.

Zobacz serwis: Wiadomości

„Polska debata” – jak podkreślił Boni – musi uwzględniać szeroki kontekst tektonicznych zmian cyfrowego świata; to, że żyjemy w niezwykle szybko zmieniającej się rzeczywistości. Musimy też zrozumieć czym jest „big data” i jak zarządzać tymi olbrzymimi zbiorami danych, które pozwalają lepiej zarządzać czasem, zasobami, i usługami. Niezbędne jest zachowanie równowagi między potrzebą prywatności obywateli a swobodą działalności gospodarczej; bliżej musimy też przyjrzeć się zasadzie „risk-based approach” według której rygory i restrykcje dla administratorów danych powinny zależeć od poziomu ryzyka dla danego sektora. Trzeba uwzględnić to, że niektóre branże inaczej posługują się danymi (producent obuwia i reklamodawca internetowy to inne działalności).

Debata o ochronie danych osobowych i pracach w UE musi być otwarta, a jej celem ma być znalezienie rozwiązania dla tych propozycji, które dziś budzą wątpliwości.

Źródło: MAiC

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama