REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - analogicznie jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. MSWiA dogadało się ze związkowcami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór obowiązującego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. MSWiA podpisało porozumienie ze związkowcami
Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór obowiązującego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. MSWiA podpisało porozumienie ze związkowcami
KWP GORZOW
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?
rozwiń >

Komunikat MSWiA: Podpisanie porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi

"Mamy porozumienie, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie miesiące. Dziękuję panom przewodniczącym za podejście, odpowiedzialność i dialog. Wykonaliśmy wspólnie ogromną pracę" – powiedział minister Tomasz Siemoniak. W czwartek 6 marca 2205 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących służby podległe MSWiA.

W wydarzeniu uczestniczyli także wiceministrowie: Czesław Mroczek, Wiesław Szczepański, Wiesław Leśniakiewicz, a także komendant główny Policji – nadinsp. Marek Boroń, komendant główny PSP – nadbryg. Wojciech Kruczek, komendant główny Straży Granicznej – gen. dyw. SG Robert Bagan oraz komendant Służby Ochrony Państwa – gen. bryg. SOP Radosław Jaworski.

Podczas podpisania porozumienia stronę związkową reprezentowali: Rafał Jankowski - Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, Marcin Kolasa - Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Hetman - Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa, Łukasz Kunek - Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian” oraz Bartłomiej Mickiewicz - Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że zawarte porozumienie jest dowodem na to, że obie strony – rządowa i społeczna – mają wspólny cel. "To świadomość tego, że wspólnie oceniamy sytuację, wspólnie oczekujemy tego, żeby funkcjonariusze służb mundurowych podległych MSWiA mieli jak najmocniejszy status materialny, prawny" – powiedział.

Szef MSWiA mówił też o szczegółach podpisanego dokumentu. "Zgodnie oceniliśmy, że rzeczą, którą chcemy wspólnie załatwić, jest sprawa świadczeń mieszkaniowych. Po wsparciu premiera Donalda Tuska, kilka tygodni temu mieliśmy okazję gościć go w Komendzie Głównej Policji, gdzie mówił o tym, że mocą swego autorytetu szefa rządu potwierdza, że środki na to są. Otworzyło to drogę do dzisiejszego porozumienia" – zaznaczył.

REKLAMA

Świadczenie mieszkaniowe

Podpisany przez szefa MSWiA i stronę społeczną dokument dotyczy postulatów przedstawionych przez przedstawicieli związków zawodowych. To m.in. zobowiązanie strony rządowej, by opracować i przedstawić stronie społecznej do uzgodnienia, nie później niż 14 dni od dnia podpisania porozumienia, projekt ustawy wprowadzającej dla funkcjonariuszy świadczenie mieszkaniowe, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Minister zobowiązał się do wdrożenia przepisów regulujących świadczenie mieszkaniowe od 1 lipca 2025 r.

Karta Rodziny Mundurowej

Kolejnym zobowiązaniem jest przedstawienie nie później niż 30 dni od dnia podpisania porozumienia, projektu ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej (jest to projekt wspólny z MON). Wprowadzi on uprawnienia polegające na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin.

Minister dołoży wszelkich starań, aby przepisy zostały wdrożone od 1 lipca 2025 r.

Program modernizacji na lata 2026-2029

Natomiast do 31 marca 2025 r. przedstawiony zostanie projekt programu modernizacji na lata 2026-2029, który będzie uwzględniał realizację inwestycji budowlanych i remontów, zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz uposażenia. Nowy program modernizacji zostanie ustanowiony z dniem 1 stycznia 2026 r.

Wynagrodzenia

W dalszej perspektywie, w terminie do 31 sierpnia 2025 r., MSWiA przedłoży propozycje rozwiązań prawnych i organizacyjnych dotyczących systemu uposażeń funkcjonariuszy, a także świadczeń, równoważników pieniężnych, ekwiwalentów oraz innych należności wypłacanych funkcjonariuszom tych służb. Wejście w życie wypracowanych rozwiązań będzie wdrażane sukcesywnie i będzie zależało zarówno od procesu legislacyjnego jak i możliwości finansowych budżetu państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Porozumienie obowiązuje do 31 grudnia 2027 r. Zawarcie porozumienia oznacza zawieszenie akcji protestacyjnej do czasu realizacji przyjętych zobowiązań.

Rozwiązania dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych

Minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział również kontynuowanie prac nad poprawą statusu funkcjonariuszy. "Będziemy szukać nowych rozwiązań i nigdy nie pozwolimy na to, żeby w jakimkolwiek obszarze wynagrodzeń, rent i emerytur, innych kwestii ten status miał się pogarszać" – powiedział.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przekazał też informację o nowym programie modernizacji służb mundurowych. "Uwzględniamy to, że elementem tego programu modernizacji są kwestie uposażeń, nie tylko sprzęt, nie tylko remonty budynków" – wymieniał. Ponadto minister Tomasz Siemoniak zadeklarował także, że zostaną przygotowane rozwiązania, które obejmą pracowników cywilnych służb podległych MSWiA.

Natomiast wiceminister Wiesław Szczepański podkreślił, że podpisanie porozumienia to efekt skutecznej współpracy wielu stron, która będzie nadal trwać. "Niedługo pojawią się pierwsze projekty ustaw. W marcu projekt ustawy modernizacyjnej, a 31 sierpnia kolejne propozycje rozwiązań, które będą poprawiały sytuację pracowników służb mundurowych" – mówił.

"Zadaniem resortu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa Polaków. To bezpieczeństwo nie byłoby możliwe bez bezpieczeństwa funkcjonariuszy, którzy tę służbę, na co dzień pełnią" – zauważył.

Strona związkowa: Liczymy na dalszą współpracę z MSWiA

Rafał Jankowski - Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, mówił o tym, że świadczenie mieszkaniowe to ważny krok do kontynuowania rozmów. "Bardzo dziękuję za to porozumienie. Krokiem milowym jest to, że otrzymamy świadczenie mieszkaniowe na wzór wojska, ale tak naprawdę to cała reszta pracy, którą dopiero wykonamy, jest zawarta w tym porozumieniu i myślę, że przełoży się ona na istotne elementy uposażeń funkcjonariuszy Policji" – powiedział.

Marcin Kolasa - Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, podkreślił, że zawarcie porozumienia jest znaczące również w kontekście nowego programu modernizacji. "To, co dzisiaj uzyskaliśmy, Panie Ministrze, Koledzy, jest bardzo znaczącym krokiem też w zakresie nowego programu modernizacji czy innych przepisów dotyczących funkcjonariuszy" – zaznaczył.

Natomiast Krzysztof Hetman - Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa, dziękował wszystkim zaangażowanym w podpisanie porozumienia. "Mamy trudne czasy, ale jedno wspólne porozumienie, które dzisiaj udało nam się podpisać. Wpłynie ono na pewno w sposób pozytywny i na służbę, i na funkcjonariuszy" – zauważył.

Łukasz Kunek - Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian” powiedział, że dokument dotyczy wielu kwestii. "Mam nadzieję, że wszyscy funkcjonariusze za dwa lata odczują nasze prace na swoich kontach i będą mogli godnie żyć i godnie pracować" – mówił.

Bartłomiej Mickiewicz - Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” zaznaczył, że finał porozumienia jest bardzo dobry i korzystny dla funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych. "Porozumienie zostało podpisane i liczymy tutaj na naprawdę ścisłą współpracę i na dalsze działania" – podsumował.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: MSWiA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA