REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

wilk
Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Status ochrony wilka

REKLAMA

Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, zwana potocznie Konwencją Berneńską została podpisana 19 września 1979 r. w Bernie. Polska ratyfikowała ją w 1995 r. Przepisy w niej zawarte uwzględniają zarówno ochronę gatunków roślin i zwierząt oraz ochronę siedlisk.

REKLAMA

Z komunikatu Komisji UE wynika, że na podstawie dogłębnej analizy statusu wilka w Unii Europejskiej, Komisja w grudniu 2023 r. zaproponowała zmianę statusu ochrony wilka ze ściśle chronionych gatunków fauny na chronione gatunki fauny. Zmiana ta ma zapewnić większą elastyczność w rozwiązywaniu problemów społeczno-gospodarczych, które wynikają z dalszego rozszerzania zasięgu występowania wilka w Europie, przy jednoczesnym utrzymaniu korzystnego stanu ochrony wszystkich populacji wilków w UE. Zmiana ta została przyjęta przez Radę we wrześniu 2024 r. Następnie Komisja w imieniu UE przedłożyła wniosek ws. zmiany statutu ochrony wilka do Sekretariatu konwencji berneńskiej. Został on zatwierdzony 6 grudnia 2024 r. Zmiana załączników do konwencji berneńskiej weszła w życie 7 marca 2025 r.

Komisja UE proponuje zmiany

REKLAMA

W związku z wejściem w życie zmian załączników do konwencji berneńskiej, Komisja UE proponuje ukierunkowaną zmianę załączników do dyrektywy siedliskowej. Chodzi o dostosowanie tej dyrektywy do zmienionego statusu ochrony wilka z "ściśle chroniony" na "chroniony". Zmianie ulegną załączniki IV i V do dyrektywy siedliskowej. Wniosek będzie musiał zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę UE.

W komunikacie prasowym wskazano, że ta zmiana zapewni państwom członkowskim dodatkową elastyczność w zarządzaniu lokalnymi populacjami wilków, tak aby mogły one podejmować środki dobrze dostosowane do warunków regionalnych. Ponieważ wilk pozostanie gatunkiem chronionym, środki ochrony i zarządzania stosowane przez państwa członkowskie nadal będą musiały osiągnąć i utrzymać właściwy stan ochrony. Ponadto państwa członkowskie nadal będą miały możliwość utrzymania wyższego poziomu ochrony wilka, jeżeli zostanie to uznane za konieczne na mocy prawa krajowego. Inwestycje w odpowiednie środki zapobiegania szkodom nadal mają zasadnicze znaczenie dla ograniczenia drapieżnictwa zwierząt gospodarskich. Komisja będzie nadal pomagać państwom członkowskim i zainteresowanym stronom w opracowywaniu i wdrażaniu takich środków poprzez finansowanie i inne formy wsparcia – poinformowano.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że w niektórych regionach Europy stada wilków stały się prawdziwym zagrożeniem, zwłaszcza dla zwierząt gospodarskich. Proponujemy dziś zmianę prawa UE, która pomoże władzom lokalnym aktywnie zarządzać populacjami wilków, jednocześnie chroniąc zarówno różnorodność biologiczną, jak i nasze źródła utrzymania na obszarach wiejskich – dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

REKLAMA

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

REKLAMA