reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny

Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny wraca do badania skarg Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego na przepisy regulujące działania służb specjalnych.

Po niespełna czteromiesięcznej przerwie, Trybunał Konstytucyjny wrócił do badania przepisów o dostępie służb specjalnych do bilingów oraz zasad stosowania przez nie podsłuchów i przeglądu korespondencji. Wyrok ma być ogłoszony o 11.30.

Trybunał badał połączone skargi Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego na przepisy regulujące działania służb specjalnych. Skarżący chcą m.in. ograniczenia częstotliwości sięgania po bilingi i zakładania podsłuchów.

Zdaniem Stanisława Trociuka zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, należy przede wszystkim określić zakres danych, jakie służby mogą niejawnie zbierać i środki techniczne, którymi mogą się przy tym posługiwać. Dodał, że obecnie nikt nie panuje nad tym kiedy służby nas podsłuchują, jak długo i jakie informacje pozyskują. "Nie ma żadnego organu, który by w sposób zewnętrzny wobec służb, kontrolował to wszystko. I to jest bardzo poważny problem" - mówił Stanisław Trociuk

Paweł Wojtunik szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie zgadza się z zarzutami skarżących. - "My nie inwigilujemy obywateli, my sprawdzamy informacje o przestępstwach" - mówił.

Obecni na kwietniowej rozprawie przedstawiciele służb podkreślali, że stosowanie kontroli operacyjnej jest niezbędne w ich skutecznej walce z przestępczością. Skarżący z kolei tłumaczyli, że chcą uregulowań zgodnych z konstytucją i prawami człowieka.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama