REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zajmie się prezydenckim projektem dotyczącym obrony państwa

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11. posiedzeniu ma przyjąć stanowisko wobec prezydenckiego projektu dot. kierowania obroną państwa w czasie wojny. Ministrowie zajmą się też projektem ustawy związanej z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

REKLAMA

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

REKLAMA

Projekt odnosi się do konstytucyjnego terminu "czas wojny", występującego łącznie w ponad stu aktach prawnych, w tym w ok. 40 ustawach i 70 rozporządzeniach. Regulacje te dotyczą wielu obszarów działalności państwa - odnoszą się nie tylko do działalności organów administracji publicznej, ale również do przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych oraz osób fizycznych.

"Czas wojny" to termin odnoszący się zasadniczo do czasu rzeczywistych działań wojennych - konfliktu zbrojnego na dużą skalę prowadzonego na terytorium naszego państwa. "Stan wojny" byłby - w myśl projektu - określany przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów, tak aby instytucje państwowe, przedsiębiorcy i inne podmioty mające zadania na czas wojny wiedzieli, kiedy się on zaczyna i kończy.

Rząd zajmie się też m.in. projektem założeń do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który zakłada m.in. wzmocnienie uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie ochrony indywidualnych praw pacjentów oraz uproszczenie procedur wnoszenia sprzeciwu wobec opinii lekarza. Projektowana nowelizacja dotyczy też dostępu do dokumentacji medycznej oraz ochrony zawartych w niej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z propozycją, w przypadku stwierdzenia ponownego naruszenia tego samego prawa Rzecznik Praw Pacjenta mógłby nałożyć na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych karę finansową. Dodany ma zostać przepis umożliwiający pacjentom złożenie skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcia Rzecznika Praw Pacjenta.

Nowelizacja ma także uprościć procedury składania sprzeciwu wobec opinii, albo orzeczenia lekarza; ma nie być już wymogu wskazania w sprzeciwie przepisu, z którego wynikają prawa lub obowiązki pacjenta, na które opinia albo orzeczenie ma wpływ. Proponuje się również m.in. doprecyzowanie, że sprzeciw przysługuje także w przypadku odmowy wydania opinii lub orzeczenia, a także odmowy skierowania na badania diagnostyczne, jeśli są one niezbędne do wydania takiej opinii lub orzeczenia.

Rada Ministrów rozpatrzy ponadto m.in. projekt ustawy związanej z realizacją polskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na który przeznaczonych jest ok. 13,5 mld euro.

Celem projektowanej ustawy ws. wspierania rozwoju obszarów wiejskich ze środków UE, jest stworzenie podstaw prawnych wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Konieczność opracowania nowej ustawy wynika z rozpoczęcia nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania rozwoju obszarów wiejskich.

Projekt uwzględnia nowe podstawy i nowe zasady realizacji PROW wynikające z nowego podejścia Komisji Europejskiej do wspólnej polityki rolnej, dotyczy to m.in. wprowadzenie nowych środków wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Przede wszystkim większy nacisk będzie kładziony na działania proekologiczne oraz na wdrażanie nowych technologii do rolnictwa.

Rada Ministrów zajmie się także projektem ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Celem propozycji przygotowanej przez resort rolnictwa jest stworzenie podstaw prawnych dla realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS) przy finansowaniu tych działań z funduszy unijnych. Konieczność opracowania ustawy dot. wspierania rozwoju lokalnego (RLKS) wynika z rozpoczęcia nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityk UE w latach 2014-2020 i przygotowania polskich przepisów na podstawie nowego pakietu unijnych aktów prawnych, regulujących zasady ich wdrażania.

Wejście w życie ustawy umożliwi wdrożenie m.in. działania LEADER, które dotychczas stanowiło jedną z tzw. osi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz osi zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa. W nowej perspektywie LEADER będzie mógł być finansowany z także z funduszu spójności (fundusz rozwoju regionalnego).

W ramach tzw. osi LEADER, która jest częścią PROW, funkcjonują Lokalne Grupy Działania złożone z samorządowców, społeczników oraz przedsiębiorców i obejmujące zwykle tereny kilku gmin.

Ministrowie zajmą się również projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych. Został on przygotowany przez resort finansów, a jego głównym celem jest dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z czerwca 2013 r. odnoszącego się do wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.(PAP)

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie świadczenia. Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Mimo, że wiele osób leczy zęby prywatnie, to trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA