reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd zajmie się prezydenckim projektem dotyczącym obrony państwa

Rząd zajmie się prezydenckim projektem dotyczącym obrony państwa

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11. posiedzeniu ma przyjąć stanowisko wobec prezydenckiego projektu dot. kierowania obroną państwa w czasie wojny. Ministrowie zajmą się też projektem ustawy związanej z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

Projekt odnosi się do konstytucyjnego terminu "czas wojny", występującego łącznie w ponad stu aktach prawnych, w tym w ok. 40 ustawach i 70 rozporządzeniach. Regulacje te dotyczą wielu obszarów działalności państwa - odnoszą się nie tylko do działalności organów administracji publicznej, ale również do przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych oraz osób fizycznych.

"Czas wojny" to termin odnoszący się zasadniczo do czasu rzeczywistych działań wojennych - konfliktu zbrojnego na dużą skalę prowadzonego na terytorium naszego państwa. "Stan wojny" byłby - w myśl projektu - określany przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów, tak aby instytucje państwowe, przedsiębiorcy i inne podmioty mające zadania na czas wojny wiedzieli, kiedy się on zaczyna i kończy.

Rząd zajmie się też m.in. projektem założeń do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który zakłada m.in. wzmocnienie uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie ochrony indywidualnych praw pacjentów oraz uproszczenie procedur wnoszenia sprzeciwu wobec opinii lekarza. Projektowana nowelizacja dotyczy też dostępu do dokumentacji medycznej oraz ochrony zawartych w niej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia.

Zgodnie z propozycją, w przypadku stwierdzenia ponownego naruszenia tego samego prawa Rzecznik Praw Pacjenta mógłby nałożyć na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych karę finansową. Dodany ma zostać przepis umożliwiający pacjentom złożenie skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcia Rzecznika Praw Pacjenta.

Nowelizacja ma także uprościć procedury składania sprzeciwu wobec opinii, albo orzeczenia lekarza; ma nie być już wymogu wskazania w sprzeciwie przepisu, z którego wynikają prawa lub obowiązki pacjenta, na które opinia albo orzeczenie ma wpływ. Proponuje się również m.in. doprecyzowanie, że sprzeciw przysługuje także w przypadku odmowy wydania opinii lub orzeczenia, a także odmowy skierowania na badania diagnostyczne, jeśli są one niezbędne do wydania takiej opinii lub orzeczenia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP

Tagi

rząd

Zdjęcia

Policja, wojsko/ Fot. Fotolia
Policja, wojsko/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama