Finał konkursu filmowego „Moja Polska Samorządna”
REKLAMA
REKLAMA
Konkurs odbył się w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Organizowany był we współpracy z kilkoma organizacjami, m.in. Fundacją Społeczeństwa Informacyjnego.
REKLAMA
W dwóch kategoriach wiekowych przyznano po pięć nominacji, spośród których wyłoniono nagrody główne.
REKLAMA
Nagrodę w kategorii autorów do 18. roku życia otrzymał film "Nasza Białołęka" zrealizowany przez uczniów VI klasy Szkoły Podstawowej nr 356. Młodzież i ich opiekunowie zaskoczeni sukcesem, postanowili utworzyć w szkole pracownię filmową, w oparciu o kapitał początkowy 5000 zł nagrody.
Nagrodę w kategorii autorów od 18. roku życia przyznano za film "Wspólna droga do samorządności. Aleksander Sola" w reżyserii Macieja Piotrowskiego. Był to film zrealizowany przez wnuka urodzonego w 1989 roku o swoim dziadku, który w tym czasie, jako działacz Solidarności zakładał samorząd w Poniatowie. Na uroczystości finałowej byli obaj, a nagrodę z ogromnym wzruszeniem odbierał sam bohater filmu z rąk sędziego Jerzego Stępnia, jednego twórców reformy samorządowej.
Przyznano także nagrody publiczności.
Sędzia Stępień wspominał prace nad reformą samorządową w 1989 roku: "Pamiętam taką chwilę, gdy w nocy pisząc kolejną wersję ustawy, powiedziałem do Michała Kuleszy (współautora reformy samorządowej): „Czy ty sobie zdajesz sprawę, że my już nigdy w życiu nie będziemy robili niczego ważniejszego? Kulesza się ze mną zgodził".
Przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego, senator Janusz Sepioł przypomniał, że reforma samorządowa długo nie była doceniana, a nawet została pominięta w sprawozdaniu z pierwszego roku rządów Tadeusza Mazowieckiego. Dopiero teraz doceniamy jej owoce.
Członek jury Paweł Mossakowski poinformował, że na konkurs wpłynęło 28 filmów i ogromną ich wartością, poza artystyczną, było zaangażowanie autorów w tematykę lokalną.
Wszystkie filmy konkursowe zostały przekazane do Archiwów Przełomu 1989-1991.
Nad reformą samorządową pracowali senatorowie Senatu I kadencji; 19 stycznia 1990 r. Senat uchwalił przygotowany przez nich projekt ustawy o samorządzie terytorialnym, którą następnie 8 marca przyjął bez poprawek Sejm. 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze demokratyczne wybory do rad gmin, które zastąpiły istniejące w PRL rady narodowe.
Zobacz również: Konkurs filmowy "Moja Polska Samorządna"
REKLAMA
REKLAMA