REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej obostrzeń przy zatrudnianiu radnych

Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym zakłada się rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych gminnych, powiatowych oraz sejmiku województwa, a także katalogu osób objętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponuje się m.in. zakaz zatrudnienia radnych w urzędach jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostkach organizacyjnych.

Projekt ws. poszerzenia zakazu zatrudniania radnych - do podkomisji

REKLAMA

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zdecydowała w środę o skierowaniu do dalszych prac w podkomisji, projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Zakłada się w nim rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przygotowali go m.in. posłowie Ruchu Palikota.

Komisja zdecydowała, że dalsze prace nad dokumentem będą toczyć się w podkomisji stałej ds. ustroju samorządu terytorialnego.

Zobacz również: Działalność gospodarcza radnego z wykorzystaniem mienia gminy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W projekcie zakłada się rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych gminnych, powiatowych oraz sejmiku województwa, a także katalogu osób objętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponuje się m.in. zakaz zatrudnienia radnych w urzędach jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostkach organizacyjnych.

Jak mówił poseł Ruchu Palikota Andrzej Lewandowski, prezentując propozycje, celem tego zakazu jest przede wszystkim wyeliminowanie możliwości nacisków na radnego przez władzę wykonawczą w gminie, powiecie lub województwie. Nowelizacja ma też wzmocnić przejrzystość i niezależność sprawowania mandatu przez radnych gminy, powiatu oraz sejmiku województwa.

Lewandowski zaznaczył, że korupcja i nepotyzm są jednymi z najpoważniejszych problemów, z jakim borykają się polskie samorządy. Jak wskazał, praktyka ostatnich lat pokazała, że wielu samorządowców po wygranych wyborach nadal pozostaje zatrudnionych w lokalnych urzędach, bądź też umieszcza w nich powiązane ze sobą osoby. "Problem kumoterstwa w zatrudnianiu w podległych samorządowi jednostkach wykracza poza teren gmin" - dodał.

Podkreślił też, że radny powinien otrzymywać wynagrodzenie z takich źródeł, aby nie był uzależniony od władz wykonawczych gminy, powiatu lub województwa, w którym sprawuje mandat. Według niego uniemożliwienie zatrudnienia bliskich samorządowców pomoże zlikwidować zjawisko nepotyzmu oraz kumoterstwa, a ponadto zwiększy poziom transparentności władz lokalnych.

REKLAMA

Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich poinformował, że jego organizacja negatywnie ocenia projekt. M.in. brakuje w nim rozróżnienia, czym jest urząd gminy a czym jednostka organizacyjna gminy. "Czy nauczyciel jest pracownikiem samorządowym, czy nie? Oczywiście wiemy, że nie, ale z drugiej strony szkoła jest jednostką organizacyjna gminy" - mówił.

Według niego w projekcie "mamy do czynienia z próba stygmatyzacji pewnych zawodów", m.in. nauczycieli, pracowników opieki społecznej czy jednostek kultury. Jak zaznaczył, to są jednostki organizacyjne, powiązane z gminą poprzez budżet, a nie bezpośrednią podległość.

Według Świętalskiego dzisiejsze regulacje wystarczają do likwidacji nepotyzmu. Jak zaznaczył, jeśli praktyka tego nie potwierdza, to trzeba zmienić praktykę a nie prawo, które jest dobre.

Podobną opinię przedstawił Związek Powiatów Polskich. Ponadto według ZPP opinia, że korupcja jest jednym z najpoważniejszych problemów samorządu, jest obraźliwa i wskazuje na "brak rozeznania w problemach samorządu". (PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA