REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach

Tomasz Gąsior
Głosowanie/ Fot. Fotolia
Głosowanie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?

Odpowiedź

REKLAMA

Akt pełnomocnictwa do głosowania wydawany przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania oznacza, że pełnomocnik uprawniony jest do oddania głosu w imieniu swojego „mocodawcy” nie tylko w pierwszym, lecz także w ponownym głosowaniu, jeżeli jego przeprowadzenie będzie konieczne.

Uzasadnienie

REKLAMA

Zgodnie z art. 54 § 1 i 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: Kodeks wyborczy), prawo udzielenia pełnomocnictwa do głosowania przysługuje wyłącznie wyborcy niepełnosprawnemu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat.

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach głosowania utworzonych w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, a także w domu studenckim lub zespołach domów studenckich, oraz w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich, a także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę zamiaru głosowania korespondencyjnego (art. 54 § 4 Kodeksu wyborczego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Organizacja

REKLAMA

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania może być złożony do wójta gminy, (burmistrza, prezydenta miasta; dalej: wójt), w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w dziewiątym dniu przed dniem wyborów (art. 56 § 2 Kodeksu wyborczego). W związku z tym, że przed najbliższymi wyborami Prezydenta RP termin ten upływa w piątek 1 maja, tj. w dzień wolny od pracy, wnioski w tej sprawie przed pierwszym głosowaniem można składać do 4 maja 2015 r. (w zw. z art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego).

Należy jednak zaznaczyć, że udzielenie przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania nie wyklucza osobistego oddania przez niego głosu w tych wyborach, jednak tylko wówczas, gdy wcześniej nie zagłosował pełnomocnik tej osoby. Wyborcy przysługuje bowiem prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. W tym celu wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania, ma obowiązek złożenia wójtowi oświadczenia w tej sprawie, nie później niż w drugim dniu przed dniem głosowania (8 maja br.) lub też obwodowej komisji wyborczej w trakcie dnia głosowania, ale tylko wówczas, gdy nie zagłosowała jeszcze osoba, która otrzymała pełnomocnictwo do głosowania.

Wyborca uprawniony do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika, który nie udzielił pełnomocnictwa do głosowania przed dniem pierwszego głosowania albo cofnął je przed tym dniem lub w trakcie dnia pierwszego głosowania, może udzielić pełnomocnictwa do głosowania przed ewentualną drugą turą wyborów prezydenckich. Termin na udzielenie tego pełnomocnictwa będzie upływał 15 maja br.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku głosowania korespondencyjnego, z którego ma prawo skorzystać każdy wyborca zainteresowany tą formą absencyjnego udziału w wyborach prezydenckich (art. 53a § 1 Kodeksu wyborczego). Wyborca, który nie skorzystał z prawa do głosowania korespondencyjnego przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, może z tego prawa skorzystać w głosowaniu ponownym. W tym celu zobowiązany jest zgłosić to wójtowi, nie później niż na 10 dni przed głosowaniem ponownym (14 maja) (art. 53l pkt 1 Kodeksu wyborczego).

TOMASZ GĄSIOR

PODSTAWA PRAWNA

● art. 9 § 2, art. 53l pkt 1, art. 54 § 1, 3 i 4, art. 56 § 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA