REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Gąsior
Głosowanie/ Fot. Fotolia
Głosowanie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?

Odpowiedź

REKLAMA

Akt pełnomocnictwa do głosowania wydawany przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania oznacza, że pełnomocnik uprawniony jest do oddania głosu w imieniu swojego „mocodawcy” nie tylko w pierwszym, lecz także w ponownym głosowaniu, jeżeli jego przeprowadzenie będzie konieczne.

Uzasadnienie

REKLAMA

Zgodnie z art. 54 § 1 i 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: Kodeks wyborczy), prawo udzielenia pełnomocnictwa do głosowania przysługuje wyłącznie wyborcy niepełnosprawnemu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat.

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach głosowania utworzonych w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, a także w domu studenckim lub zespołach domów studenckich, oraz w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich, a także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę zamiaru głosowania korespondencyjnego (art. 54 § 4 Kodeksu wyborczego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Organizacja

REKLAMA

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania może być złożony do wójta gminy, (burmistrza, prezydenta miasta; dalej: wójt), w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w dziewiątym dniu przed dniem wyborów (art. 56 § 2 Kodeksu wyborczego). W związku z tym, że przed najbliższymi wyborami Prezydenta RP termin ten upływa w piątek 1 maja, tj. w dzień wolny od pracy, wnioski w tej sprawie przed pierwszym głosowaniem można składać do 4 maja 2015 r. (w zw. z art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego).

Należy jednak zaznaczyć, że udzielenie przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania nie wyklucza osobistego oddania przez niego głosu w tych wyborach, jednak tylko wówczas, gdy wcześniej nie zagłosował pełnomocnik tej osoby. Wyborcy przysługuje bowiem prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. W tym celu wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania, ma obowiązek złożenia wójtowi oświadczenia w tej sprawie, nie później niż w drugim dniu przed dniem głosowania (8 maja br.) lub też obwodowej komisji wyborczej w trakcie dnia głosowania, ale tylko wówczas, gdy nie zagłosowała jeszcze osoba, która otrzymała pełnomocnictwo do głosowania.

Wyborca uprawniony do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika, który nie udzielił pełnomocnictwa do głosowania przed dniem pierwszego głosowania albo cofnął je przed tym dniem lub w trakcie dnia pierwszego głosowania, może udzielić pełnomocnictwa do głosowania przed ewentualną drugą turą wyborów prezydenckich. Termin na udzielenie tego pełnomocnictwa będzie upływał 15 maja br.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku głosowania korespondencyjnego, z którego ma prawo skorzystać każdy wyborca zainteresowany tą formą absencyjnego udziału w wyborach prezydenckich (art. 53a § 1 Kodeksu wyborczego). Wyborca, który nie skorzystał z prawa do głosowania korespondencyjnego przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, może z tego prawa skorzystać w głosowaniu ponownym. W tym celu zobowiązany jest zgłosić to wójtowi, nie później niż na 10 dni przed głosowaniem ponownym (14 maja) (art. 53l pkt 1 Kodeksu wyborczego).

TOMASZ GĄSIOR

PODSTAWA PRAWNA

● art. 9 § 2, art. 53l pkt 1, art. 54 § 1, 3 i 4, art. 56 § 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1072)

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA