reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach

Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach

Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?

Odpowiedź

Akt pełnomocnictwa do głosowania wydawany przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania oznacza, że pełnomocnik uprawniony jest do oddania głosu w imieniu swojego „mocodawcy” nie tylko w pierwszym, lecz także w ponownym głosowaniu, jeżeli jego przeprowadzenie będzie konieczne.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 54 § 1 i 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: Kodeks wyborczy), prawo udzielenia pełnomocnictwa do głosowania przysługuje wyłącznie wyborcy niepełnosprawnemu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat.

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach głosowania utworzonych w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu, a także w domu studenckim lub zespołach domów studenckich, oraz w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich, a także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę zamiaru głosowania korespondencyjnego (art. 54 § 4 Kodeksu wyborczego).

Polecamy serwis: Organizacja

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania może być złożony do wójta gminy, (burmistrza, prezydenta miasta; dalej: wójt), w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w dziewiątym dniu przed dniem wyborów (art. 56 § 2 Kodeksu wyborczego). W związku z tym, że przed najbliższymi wyborami Prezydenta RP termin ten upływa w piątek 1 maja, tj. w dzień wolny od pracy, wnioski w tej sprawie przed pierwszym głosowaniem można składać do 4 maja 2015 r. (w zw. z art. 9 § 2 Kodeksu wyborczego).

Należy jednak zaznaczyć, że udzielenie przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania nie wyklucza osobistego oddania przez niego głosu w tych wyborach, jednak tylko wówczas, gdy wcześniej nie zagłosował pełnomocnik tej osoby. Wyborcy przysługuje bowiem prawo cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. W tym celu wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania, ma obowiązek złożenia wójtowi oświadczenia w tej sprawie, nie później niż w drugim dniu przed dniem głosowania (8 maja br.) lub też obwodowej komisji wyborczej w trakcie dnia głosowania, ale tylko wówczas, gdy nie zagłosowała jeszcze osoba, która otrzymała pełnomocnictwo do głosowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama