reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dwa projekty zmian w Kodeksie wyborczym w Sejmie

Dwa projekty zmian w Kodeksie wyborczym w Sejmie

Projekt obywatelski zakłada, że mężowie zaufania będą mogli rejestrować prace obwodowej komisji wyborczej jeszcze przed rozpoczęciem głosowania. W drugim projekcie zaproponowano, by karty do głosowania były opatrywane naklejkami identyfikującymi oraz urzędowymi naklejkami wyborczymi.

W Sejmie dwa projekty ws. zmian w Kodeksie wyborczym

Nagrywanie prac obwodowych komisji wyborczych, klasyfikacja głosów nieważnych, pojedyncza karta do głosowania - to propozycje zawarte w dwóch projektach zmian w Kodeksie wyborczym, którymi w tym tygodniu zajmie się Sejm. Jeden to projekt obywatelski, drugi - grupy posłów.

Oba projekty powstały w związku z kontrowersjami wokół ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

Pierwszy z nich to, obywatelska inicjatywa ustawodawcza "Uczciwe wybory" - zawiera ona rozwiązania z projektu PiS odrzuconego przez Sejm w ub. roku.

Projekt obywatelski zakłada, że mężowie zaufania będą mogli rejestrować prace obwodowej komisji wyborczej jeszcze przed rozpoczęciem głosowania, czyli m.in. podczas sprawdzenia i opieczętowania urny wyborczej. Nagrywać prace komisji mogliby aż do zamknięcia lokalu wyborczego i podpisania protokołu z głosowania. Ponadto projekt dopuszcza "transmisję z lokalu wyborczego" w dniu głosowania.

Zobacz również: Zmiany w Kodeksie wyborczym od 2016 roku

W protokołach z głosowania miałyby znaleźć się przyczyny głosów nieważnych. Członkowie komisji i mężowie zaufania mieliby prawo do otrzymania kopii protokołu głosowania.

Projekt zakłada także, że karta do głosowania byłaby pojedynczą kartą zadrukowaną tylko po jednej stronie, opatrzoną pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i hologramem umieszczanym na karcie podczas wydawania jej wyborcy przez komisję. Urna wyborcza miałaby być "przejrzysta", a głosy przed wrzuceniem do urny trzeba byłoby włożyć do koperty.

Zgodnie z projektem obywatelskim w skład Państwowej Komisji Wyborczej mieliby wchodzić - oprócz sędziów zgłaszanych przez prezesów TK, SN i NSA - także sędziowie rekomendowani przez kluby poselskie; kadencja sędziów odpowiadałaby kadencji Sejmu.

Obywatelska propozycja znosi zapisaną w Kodeksie wyborczym, możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów, a także głosowanie korespondencyjce, które zdaniem projektodawców, "w istotny sposób zwiększa ryzyko nieprawidłowości". Projekt wprowadza zastrzeżenie dotyczące zmiany obwodów wyborczych. Ponadto komisarze wyborczy mieliby przejąć zadania wójta, burmistrza i prezydenta miasta dotyczące organizacji wyborów. Ponadto organizacje społeczne do komisji wyborczych mogłyby wyznaczyć po jednym obserwatorze społecznym. Projekt przedłuża także terminy na składanie i rozpatrywanie protestów wyborczych.

W projekcie wnioskodawcy proponują, aby urządzenia techniczne i oprogramowanie służące elektronicznej obsłudze wyborów były usytuowane na terytorium Polski i były w wyłącznej dyspozycji PKW i KBW.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama