REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa podstawa programowa dla 8-letniej szkoły podstawowej

Nowa podstawa programowa dla 8-letniej szkoły podstawowej
Nowa podstawa programowa dla 8-letniej szkoły podstawowej

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi od 30 listopada 2016 r. wstępne konsultacje projektu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej. Nowa podstawa programowa obejmie już od września 2017 r. klasy I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej, a w następnym roku kolejne klasy. MEN zapowiada też, że do końca pierwszego kwartału 2017 r. opublikuje projekt podstaw programowych dla liceów i techników.

Zgodnie z harmonogramem prac przedstawionym w środę 30 listopada 2016 r. na konferencji prasowej przez wiceministra edukacji Macieja Kopcia, przewidywanym czasem podpisania nowej podstawy programowej przez minister edukacji jest luty 2017 r.. Powinna ona zostać opublikowana do końca lutego.

REKLAMA

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym opisane jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu na danym etapie edukacji. Nauczyciel ma obowiązek zrealizowania w pracy z uczniami wszystkich treści w niej zawartych. To na jej podstawie pisane są programy nauczania i podręczniki.

Pierwsi zgodnie z nową podstawą programową uczyć się mają uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej. To od tych klas rozpocznie się jesienią 2017 r. zmiana w nauczaniu. Nowa podstawa będzie wprowadzana stopniowo, tak by docelowo objąć wszystkie roczniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wraz z projektem nowej podstawy programowej do "prekonsultacji" trafił też projekt rozporządzenia o ramowych planach nauczania. Określone jest w nim, ile godzin nauki danego przedmiotu będą mieli uczniowie na danym etapie edukacyjnym, w danej klasie.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Oba projekty opublikowano w środę na stronie internetowej MEN. Uwagi do nich można nadsyłać do 9 grudnia.

Pierwszy język obcy od I klasy szkoły podstawowej, drugi od VII, historia od IV klasy, geografia i biologia od V klasy, chemia i fizyka od VII klasy, wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa w VIII klasie - tak wyglądać będzie nauczanie przedmiotowe w 8-letniej szkole.

Kopeć podał, że w 8-letniej szkole podstawowej, tak jak dotąd, w klasach I-III będzie edukacja wczesnoszkolna. Od I klasy uczniowie będą się także uczyć języka obcego.

W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię, przyrodę, muzykę, plastykę, technikę i wychowanie fizyczne. Naukę prawie wszystkich tych przedmiotów będą kontynuować do końca szkoły podstawowej. Od V klasy w miejsce przyrody wprowadzone zostaną geografia i biologia. W klasie VII dojdą drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII - wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki - do VII klasy włącznie.

Wiceminister poinformował także, że podstawa programowa kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej, której projekt poddano "prekonsultacjom", ma być docelowa, podobnie jak przygotowywane na jej podstawie podręczniki mają być docelowe. Dlatego - jak zaznaczył - eksperci pracujący nad podstawą programową uwzględnili różnice programowe w podstawie programowej do chemii, fizyki, geografii, biologii w klasach VII-VIII dla tych uczniów, którzy we wcześniejszych latach uczyli się przyrody.

W przypadku niektórych przedmiotów, np. języka polskiego i historii, treści nauczania opisano nie tylko dla danego etapu edukacyjnego, ale także dla konkretnej klasy.

Kopeć pytany o to, czego będą się uczyli na historii uczniowie, którzy we wrześniu 2017 r. zamiast do I klasy gimnazjum pójdą do VII klasy, powiedział, że rozpoczną naukę od historii XIX w.

Z opublikowanego projektu podstawy wynika, że do szkół podstawowych na języku polskim powraca kanon lektur szkolnych.

W środę do "prekonsultacji" MEN skierowało projekt nowej podstawy programowej. Z opublikowanego na stronie internetowej resortu dokumentu wynika, że na języku polskim już od IV klasy określone będą lektury obowiązkowe dla uczniów oraz lektury uzupełniające.

Tekstem, który będzie powracał co roku przez cały czas nauki w szkole podstawowej będzie "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach nauki, począwszy od IV klasy, uczniowie będą omawiać wybrane zagadnienia z tej lektury, np. w V klasie zajmą się zwyczajami i obyczajami, by w klasie VIII analizować całość tekstu.

W kanonie obowiązkowym w szkole podstawowej będą też m.in. "Akademia pana Kleksa", "W pustyni i w puszczy", "Quo vadis", "Zemsta", "Katarynka", "Siłaczka", "Syzyfowe prace", "Kamienia na szaniec", a także: "Mikołajek", "Mały Książe", "Chłopcy z Placu Broni", "Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa", "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Dynastia Miziołków", "Czarne stopy", "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi", a takżekomiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Wśród lektur uzupełniających znalazły się m.in. "Igrzyska śmierci" i "Pamięć i tożsamość" (fragmenty) Jana Pawła II.

Z kolei z projektu ramowych planów nauczania dla 8-letniej szkoły podstawowej wynika, że w klasach IV i V uczniowie będą mieć po 6 lekcji języka polskiego w tygodniu, w klasie VI - 5 lekcji polskiego, a w VII i VIII klasie - po 4 lekcje.

W klasach IV-VIII tygodniowy wymiar matematyki to 4 lekcje, języka obcego pierwszego - 3 lekcje, a drugiego języka obcego (nauczany będzie od VII klasy) - to 2 lekcje.

Historii uczniowie będą mieli w IV klasie jedną lekcję w tygodniu, a w klasach V-VIII - po 2 lekcje.

Przyroda w IV klasie będzie miała wymiar dwóch lekcji w tygodniu. Geografia - jednej lekcji w klasach V-VI i VIII oraz dwóch lekcji w klasie VII. Taki sam wymiar i układ godzin będzie miała biologia. Chemia i fizyka będą miały wymiar po dwie lekcje klasach VII i VIII.

W klasach IV-VI uczniowie będą mieli jedną w tygodniu lekcje informatyki i cztery lekcje wychowania fizycznego, w klasach IV-VII - po jednej lekcji plastyki i jednej lekcji muzyki, a w klasach IV-VI - po jednej lekcji techniki.

Wiedza o społeczeństwie będzie prowadzona w VIII klasie w wymiarze dwóch lekcji w tygodniu, a edukacja dla bezpieczeństwa - w wymiarze jednej lekcji w tygodniu.

Do "prekonsultacji" trafiły w środę też ramowe plany nauczania dla 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz dla szkół branżowych.

Kopeć poinformował, że projekt podstaw programowych dla liceów i techników przedstawiony zostanie do końca pierwszego kwartału 2017 r.

Zgodnie z planowaną przez rząd reformą w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018.

We wtorek Sejm rozpoczął prace nad projektami ustaw wprowadzającymi reformę: Prawem Oświatowym i Przepisami wprowadzającymi Prawo Oświatowe.(PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA