REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona

Subskrybuj nas na Youtube
Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona./ fot. Fotolia
Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej bardzo istotna dla ubezpieczycieli. Jakie zmiany czekają zakłady ubezpieczeń?

Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazywania na cele związane z ochroną przeciwpożarową 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu ubezpieczenia od ognia. Obecnie połowa tej kwoty jest przekazywana Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, reszta - Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Nowelizacja stanowi, że wszystkie środki będą trafiały do Komendanta Głównego PSP, który następnie przekaże 50 proc. straży ochotniczej, a 50 proc. na jednostki ochrony pożarowej, czyli m.in. zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminną zawodową straż pożarną, terenową służbę ratowniczą.

Zgodnie z nowelą, minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb rozdziału środków, "mając na względzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej".

Za nowelizacją głosowało 227 posłów, przeciw było 207, jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie noweli, o co wnioskowały kluby parlamentarne Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Posłowie odrzucili także trzy poprawki - jedną zgłoszoną przez Nowoczesną i dwie przez PSL. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zobacz również: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głosowanie poprzedziła ożywiona dyskusja.

REKLAMA

Marek Wójcik (PO) uzasadniając wniosek o odrzucenie, stwierdził, że "ustawy nie da się poprawić". Jego zdaniem, celem tej nowelizacji jest zabranie pieniędzy Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych i przekazanie ich w gestię kierownictwa MSWiA. "To kolejna odsłona walki ze Związkiem bo wcześniej Związek został pozbawiony wpływu na wydatkowanie pieniędzy budżetowych" – powiedział.

Zbigniew Sosnowski (PSL) przekonywał, że strażacy ochotnicy starają się wypełniać zawołanie "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". "Ten projekt nie przyniesie ani Bogu chwały, ani ludziom pożytku. A my strażacy-ochotnicy, czujemy się, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec" – powiedział.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, odnosząc się do wypowiedzi polityka Stronnictwa, stwierdził, że bardziej niż słowa Juliusza Słowackiego pasowałyby słowa Juliana Tuwima: "warstwami rośnie brednia potworna".

"PSL od lat zawłaszczał za pieniądze publiczne rzesze strażaków ochotników w Polsce i dzisiaj broni swoich pozycji, broni metodami niegodnymi i kłamstwem. Nie wiem, po co Platforma się w to angażuje, to jest ich władztwo nie Wasze" – powiedział Zieliński.

Wiceminister SWiA podkreślił, że nakłady na OSP są zwiększane i wyniosą w br. roku 124 mln. zł. Przypomniał, że OSP otrzyma także środki z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020".

W ocenie Zielińskiego PSL "boli utrata wpływów, boli utrata monopolu". Wskazał, że rozwiązanie zaproponowane w ustawie funkcjonowało w latach 90-tych.

Władysław Kosiniak Kamysz (PSL) stwierdził, że projektowane przepisy niszczą wspólnotę strażaków ochotników. Wskazywał, że w ochotniczych strażach są politycy wszystkich klubów, nie tylko PSL.

REKLAMA

Jego zdaniem, ustawa to przejaw ograniczania zasady pomocniczości. "Dlaczego zabieracie pieniądze na wychowanie młodzieży, na młodzieżowe drużyny pożarnicze, mundury galowe w których niedawno strażacy stali przy Grobie Pańskim. To jest odejście od zasady pomocniczości, to jest nasz największy zarzut" – powiedział prezes Stronnictwa.

Zdaniem Lidii Gądek (PO), jeśli ktokolwiek miał wątpliwości co do celowości projektu, to wiceminister Zieliński jednoznacznie je rozwiał. "Jest to polityczny skok na kasę. Tylko i wyłącznie" – oceniła.

Mirosław Suchoń (N) nawiązując do słów Zielińskiego, powiedział, że Tuwim przewraca się w grobie, widząc do jakich "potwornych rzeczy" wykorzystywane są jego słowa. "Warstwami rośnie brednia potworna wtedy, kiedy pan tu wychodzi i opowiada brednie o tym, co zrobić strażakom" – powiedział.

Ryszard Bartosik (PiS) ocenił, że należy przypomnieć wszystkim, czym są ochotnicze straże pożarne – służbą ochotniczą i bezpłatną. Dodał, że jako strażak ochotnik popiera projektowane rozwiązania bo zapewnią racjonalność finansowania.

Nowela wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Arkadiusz Czartoryski (PiS) uzasadniał podczas drugie czytania ustawy, że projekt powstał w odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość. Jak mówił "to Państwowa Straż Pożarna ma pełne i dokładne rozeznanie potrzeby ochrony przeciwpożarowej na terenie całego kraju" i będzie najlepiej wiedziała, gdzie przekazać pieniądze. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA