REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona

Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona./ fot. Fotolia
Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej bardzo istotna dla ubezpieczycieli. Jakie zmiany czekają zakłady ubezpieczeń?

Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazywania na cele związane z ochroną przeciwpożarową 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu ubezpieczenia od ognia. Obecnie połowa tej kwoty jest przekazywana Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, reszta - Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Nowelizacja stanowi, że wszystkie środki będą trafiały do Komendanta Głównego PSP, który następnie przekaże 50 proc. straży ochotniczej, a 50 proc. na jednostki ochrony pożarowej, czyli m.in. zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminną zawodową straż pożarną, terenową służbę ratowniczą.

Zgodnie z nowelą, minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb rozdziału środków, "mając na względzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej".

Za nowelizacją głosowało 227 posłów, przeciw było 207, jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie noweli, o co wnioskowały kluby parlamentarne Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Posłowie odrzucili także trzy poprawki - jedną zgłoszoną przez Nowoczesną i dwie przez PSL. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zobacz również: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głosowanie poprzedziła ożywiona dyskusja.

REKLAMA

Marek Wójcik (PO) uzasadniając wniosek o odrzucenie, stwierdził, że "ustawy nie da się poprawić". Jego zdaniem, celem tej nowelizacji jest zabranie pieniędzy Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych i przekazanie ich w gestię kierownictwa MSWiA. "To kolejna odsłona walki ze Związkiem bo wcześniej Związek został pozbawiony wpływu na wydatkowanie pieniędzy budżetowych" – powiedział.

Zbigniew Sosnowski (PSL) przekonywał, że strażacy ochotnicy starają się wypełniać zawołanie "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". "Ten projekt nie przyniesie ani Bogu chwały, ani ludziom pożytku. A my strażacy-ochotnicy, czujemy się, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec" – powiedział.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, odnosząc się do wypowiedzi polityka Stronnictwa, stwierdził, że bardziej niż słowa Juliusza Słowackiego pasowałyby słowa Juliana Tuwima: "warstwami rośnie brednia potworna".

"PSL od lat zawłaszczał za pieniądze publiczne rzesze strażaków ochotników w Polsce i dzisiaj broni swoich pozycji, broni metodami niegodnymi i kłamstwem. Nie wiem, po co Platforma się w to angażuje, to jest ich władztwo nie Wasze" – powiedział Zieliński.

Wiceminister SWiA podkreślił, że nakłady na OSP są zwiększane i wyniosą w br. roku 124 mln. zł. Przypomniał, że OSP otrzyma także środki z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020".

W ocenie Zielińskiego PSL "boli utrata wpływów, boli utrata monopolu". Wskazał, że rozwiązanie zaproponowane w ustawie funkcjonowało w latach 90-tych.

Władysław Kosiniak Kamysz (PSL) stwierdził, że projektowane przepisy niszczą wspólnotę strażaków ochotników. Wskazywał, że w ochotniczych strażach są politycy wszystkich klubów, nie tylko PSL.

REKLAMA

Jego zdaniem, ustawa to przejaw ograniczania zasady pomocniczości. "Dlaczego zabieracie pieniądze na wychowanie młodzieży, na młodzieżowe drużyny pożarnicze, mundury galowe w których niedawno strażacy stali przy Grobie Pańskim. To jest odejście od zasady pomocniczości, to jest nasz największy zarzut" – powiedział prezes Stronnictwa.

Zdaniem Lidii Gądek (PO), jeśli ktokolwiek miał wątpliwości co do celowości projektu, to wiceminister Zieliński jednoznacznie je rozwiał. "Jest to polityczny skok na kasę. Tylko i wyłącznie" – oceniła.

Mirosław Suchoń (N) nawiązując do słów Zielińskiego, powiedział, że Tuwim przewraca się w grobie, widząc do jakich "potwornych rzeczy" wykorzystywane są jego słowa. "Warstwami rośnie brednia potworna wtedy, kiedy pan tu wychodzi i opowiada brednie o tym, co zrobić strażakom" – powiedział.

Ryszard Bartosik (PiS) ocenił, że należy przypomnieć wszystkim, czym są ochotnicze straże pożarne – służbą ochotniczą i bezpłatną. Dodał, że jako strażak ochotnik popiera projektowane rozwiązania bo zapewnią racjonalność finansowania.

Nowela wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Arkadiusz Czartoryski (PiS) uzasadniał podczas drugie czytania ustawy, że projekt powstał w odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość. Jak mówił "to Państwowa Straż Pożarna ma pełne i dokładne rozeznanie potrzeby ochrony przeciwpożarowej na terenie całego kraju" i będzie najlepiej wiedziała, gdzie przekazać pieniądze. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  REKLAMA

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA