REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona

Subskrybuj nas na Youtube
Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona./ fot. Fotolia
Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej uchwalona./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowela dot. ochrony przeciwpożarowej bardzo istotna dla ubezpieczycieli. Jakie zmiany czekają zakłady ubezpieczeń?

Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przekazywania na cele związane z ochroną przeciwpożarową 10 proc. sumy wpływów uzyskanych z tytułu ubezpieczenia od ognia. Obecnie połowa tej kwoty jest przekazywana Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, reszta - Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Nowelizacja stanowi, że wszystkie środki będą trafiały do Komendanta Głównego PSP, który następnie przekaże 50 proc. straży ochotniczej, a 50 proc. na jednostki ochrony pożarowej, czyli m.in. zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminną zawodową straż pożarną, terenową służbę ratowniczą.

Zgodnie z nowelą, minister właściwy do spraw wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb rozdziału środków, "mając na względzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej".

Za nowelizacją głosowało 227 posłów, przeciw było 207, jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na odrzucenie noweli, o co wnioskowały kluby parlamentarne Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Posłowie odrzucili także trzy poprawki - jedną zgłoszoną przez Nowoczesną i dwie przez PSL. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zobacz również: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głosowanie poprzedziła ożywiona dyskusja.

REKLAMA

Marek Wójcik (PO) uzasadniając wniosek o odrzucenie, stwierdził, że "ustawy nie da się poprawić". Jego zdaniem, celem tej nowelizacji jest zabranie pieniędzy Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych i przekazanie ich w gestię kierownictwa MSWiA. "To kolejna odsłona walki ze Związkiem bo wcześniej Związek został pozbawiony wpływu na wydatkowanie pieniędzy budżetowych" – powiedział.

Zbigniew Sosnowski (PSL) przekonywał, że strażacy ochotnicy starają się wypełniać zawołanie "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". "Ten projekt nie przyniesie ani Bogu chwały, ani ludziom pożytku. A my strażacy-ochotnicy, czujemy się, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec" – powiedział.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, odnosząc się do wypowiedzi polityka Stronnictwa, stwierdził, że bardziej niż słowa Juliusza Słowackiego pasowałyby słowa Juliana Tuwima: "warstwami rośnie brednia potworna".

"PSL od lat zawłaszczał za pieniądze publiczne rzesze strażaków ochotników w Polsce i dzisiaj broni swoich pozycji, broni metodami niegodnymi i kłamstwem. Nie wiem, po co Platforma się w to angażuje, to jest ich władztwo nie Wasze" – powiedział Zieliński.

Wiceminister SWiA podkreślił, że nakłady na OSP są zwiększane i wyniosą w br. roku 124 mln. zł. Przypomniał, że OSP otrzyma także środki z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020".

W ocenie Zielińskiego PSL "boli utrata wpływów, boli utrata monopolu". Wskazał, że rozwiązanie zaproponowane w ustawie funkcjonowało w latach 90-tych.

Władysław Kosiniak Kamysz (PSL) stwierdził, że projektowane przepisy niszczą wspólnotę strażaków ochotników. Wskazywał, że w ochotniczych strażach są politycy wszystkich klubów, nie tylko PSL.

REKLAMA

Jego zdaniem, ustawa to przejaw ograniczania zasady pomocniczości. "Dlaczego zabieracie pieniądze na wychowanie młodzieży, na młodzieżowe drużyny pożarnicze, mundury galowe w których niedawno strażacy stali przy Grobie Pańskim. To jest odejście od zasady pomocniczości, to jest nasz największy zarzut" – powiedział prezes Stronnictwa.

Zdaniem Lidii Gądek (PO), jeśli ktokolwiek miał wątpliwości co do celowości projektu, to wiceminister Zieliński jednoznacznie je rozwiał. "Jest to polityczny skok na kasę. Tylko i wyłącznie" – oceniła.

Mirosław Suchoń (N) nawiązując do słów Zielińskiego, powiedział, że Tuwim przewraca się w grobie, widząc do jakich "potwornych rzeczy" wykorzystywane są jego słowa. "Warstwami rośnie brednia potworna wtedy, kiedy pan tu wychodzi i opowiada brednie o tym, co zrobić strażakom" – powiedział.

Ryszard Bartosik (PiS) ocenił, że należy przypomnieć wszystkim, czym są ochotnicze straże pożarne – służbą ochotniczą i bezpłatną. Dodał, że jako strażak ochotnik popiera projektowane rozwiązania bo zapewnią racjonalność finansowania.

Nowela wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Arkadiusz Czartoryski (PiS) uzasadniał podczas drugie czytania ustawy, że projekt powstał w odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość. Jak mówił "to Państwowa Straż Pożarna ma pełne i dokładne rozeznanie potrzeby ochrony przeciwpożarowej na terenie całego kraju" i będzie najlepiej wiedziała, gdzie przekazać pieniądze. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA