REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za usługi wodne w latach 2018-2019 nie ulegną podwyższeniu

Opłaty za usługi wodne w latach 2018-2019 nie ulegną podwyższeniu./ fot. Fotolia
Opłaty za usługi wodne w latach 2018-2019 nie ulegną podwyższeniu./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Kiedy zapłacimy za wodę więcej?

Od 4 do blisko 7 groszy wyniosą jednostkowe stawki opłaty za pobór 1 m sześć. wody na potrzeby zbiorowego zaopatrzenia w wodę – zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów, którego wnioskodawcą jest Ministerstwo Środowiska.

REKLAMA

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne, którego celem jest pełne wdrożenie zasady zwrotu kosztów usług wodnych. Zgodnie z projektem podmioty korzystające z usług wodnych, w szczególności pobierające wody podziemne lub powierzchniowe, wprowadzające ścieki do wód lub do ziemi, powinny ponosić opłaty za usługi wodne. Jak tłumaczy resort środowiska, był to jeden z warunków uruchomienia przez Unię Europejską płatności w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 na inwestycje w zakresie gospodarki wodnej.

Zgodnie z projektem koszty usług wodnych będą składały się z opłaty stałej i opłaty zmiennej. W rozporządzeniu określono jednostkowe stawki kilkudziesięciu rodzajów opłat.

Zobacz: Prawo wodne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przykładowo, jednostkowa stawka opłaty zmiennej do celów realizacji zadań własnych gminy w zakresie zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi ma wynieść 0,068 zł za 1 m sześć. pobranych wód podziemnych. W przypadku pobranych wód powierzchniowych stawka ma wynosić 0,040 zł za 1 m sześć.

Projekt precyzuje też, że opłata stała będzie naliczana za maksymalną ilość m sześć./s pobranej wody powierzchniowej lub podziemnej, jaka została ustalona w pozwoleniu wodnoprawnym. Opłata stała będzie naliczana również za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, a także za odprowadzanie wód opadowych do otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji deszczowej służącej do odprowadzania opadów atmosferycznych.

Z kolei opłata za odprowadzanie wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast będzie ponoszona wyłącznie w formie opłaty stałej.

Autorzy projektu wskazali, że celem wprowadzenia opłaty stałej jest określenie rzeczywistych potrzeb podmiotów korzystających z wód w ramach usług wodnych. Będzie to miało wpływ na racjonalizację zarządzania zasobami wodnymi przez „uwolnienie" zasobów, które zostały rozdysponowane przez obowiązujące pozwolenia wodnoprawne lub pozwolenia zintegrowane i nie są wykorzystane w celu określonym w tych pozwoleniach.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że zgodnie z decyzją Rady Ministrów, wysokości jednostkowych stawek opłat za usługi wodne za pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych oraz za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w latach 2018 - 2019 nie ulegają podwyższeniu. (PAP)

autor: Marcin Przybylski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA