| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Czy zmiana przeznaczenia inwestycji wiąże się z koniecznością dokonania korekty VAT?

Czy zmiana przeznaczenia inwestycji wiąże się z koniecznością dokonania korekty VAT?

Problem: Jesteśmy zakładem budżetowym, który od stycznia 2017 r. prowadzi scentralizowany system rozliczeń VAT. Czy prowadzone w latach poprzednich inwestycje, od których VAT był odliczany w całości, będą teraz korygowane w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego? Czy w przypadku wykonywania odcinków sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie, który służy tylko i wyłącznie mieszkańcom gminy, nie służy działalności zwolnionej i niepodlegającej VAT, możemy odliczyć VAT w całości?

Odpowiedź: Tak, w związku ze zmianą przeznaczenia środka trwałego macierzysta dla zakładu budżetowego gmina dokona korekty (to ona jest podatnikiem VAT z tytułu działalności prowadzonej przez zakład budżetowy). Z tytułu zakupów dotyczących inwestycji polegającej na budowie wskazanych odcinków sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (wykorzystywanych - jak zakładam - wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych), prawo do odliczenia przysługuje macierzystej dla zakładu gminie w całości.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Czy zmiana przeznaczenia inwestycji wiąże się z koniecznością dokonania korekty VAT

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »