REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System ochrony zdrowia od 2019 r.

System ochrony zdrowia od 2019 r./ fot. Fotolia
System ochrony zdrowia od 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kolejne zmiany w ochronie zdrowia. Co się zmieni po 2019 r.?

W tym miesiącu ogłoszony zostanie komitet organizacyjny ogólnopolskiej debaty, która ma wypracować strategię zmian w systemie ochrony zdrowia na kolejne lata - zapowiedział w piątek w Katowicach minister zdrowia Łukasz Szumowski.

REKLAMA

W następnym miesiącu przedstawiona zostanie propozycja rady programowej, w maju lub czerwcu powinna rozpocząć się pierwsza z debat. Kolejne będą odbywały się co miesiąc-dwa. Wszystkie powinny zakończyć się wiosną 2019 r.

Ogólnopolską debatę o zdrowiu, której efektem ma być "strategia zmian w systemie ochrony zdrowia", minister zdrowia zapowiadał już w ostatnich tygodniach. O jej szczegóły był pytany podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), odbywającego się w dniach 8-10 marca w Katowicach.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

"Są terminy. W tym miesiącu ogłaszamy komitet organizacyjny. Komitet organizacyjny przedstawi propozycję rady programowej w następnym miesiącu i mam nadzieję, że w maju-czerwcu rozpoczniemy pierwszą z debat. Debaty będą co mniej więcej miesiąc, półtora, do dwóch. Tematów jest wiele" - zasygnalizował Szumowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zdrowie

REKLAMA

Odnosząc się do pytania, czy rząd rozważa w jakiś sposób podjąć kwestię tzw. ubezpieczeń dodatkowych, dobrowolnych (poza sektorem prywatnym, czyli komplementarnych do płatnika publicznego) minister zdrowia ocenił, że w obecnym systemie takie rozwiązanie nie ma racji bytu, ponieważ koszyk świadczeń gwarantowanych obejmuje teoretycznie prawie całość dostępnych świadczeń.

"Żeby jakkolwiek myśleć o ubezpieczeniach, trzeba byłoby się zastanowić nad całym systemem - i wracamy tu do debaty. Żeby zrobić wiarygodny sondaż, najpierw trzeba pokazać osobom, które pytamy, jak wyglądają systemy ochrony zdrowia, co mogą osiągnąć za finanse, które przeznaczają na ochronę zdrowia – językiem prostym i zrozumiałym" - podkreślił Szumowski.

"Najpierw chciałbym pokazać społeczeństwu, jakie mamy opcje i alternatywy we współczesnym systemie ochrony zdrowia w Polsce, a potem dopiero zapytać, które są atrakcyjne i jakie chcemy mieć efekty swoich pieniędzy – bo to są pieniądze każdego z nas" - wyjaśnił.

REKLAMA

Debata – według Szumowskiego – powinna zakończyć się po pierwszym kwartale 2019 r. "Może w maju, może gdzieś w tym okresie, dlatego że jednym z celów tej debaty, oprócz kierunków na lata daleko planowane, czyli 10-15 lat do przodu, jest wypracowanie gotowego pakietu rozwiązań, które powinien wdrożyć następny minister zdrowia" - wskazał.

Odpowiadając na pytanie czy zapowiadane wciągnięcie do tego dialogu bardzo szerokich środowisk nie jest karkołomne, minister uznał, że jest to trudne - nie karkołomne. "Spotykając się już w okresie dwóch miesięcy mojego urzędowania z tak wieloma interesariuszami w sektorze ochrony zdrowia, jestem przekonany, wiem, że są to osoby bardzo rozsądnie podchodzące do problemów polskiego systemu ochrony zdrowia" - ocenił.

"Musimy zgromadzić większość osób, które uczestniczą w tym systemie" – wskazał. Dodał, że zaprosił już do rozmowy wszystkie strony Rady Dialogu Społecznego, czyli pracodawców, pracowników oraz związki zawodowe. "Zapraszam wszystkie związki zawodowe" - podkreślił minister.

Pytany czy zaproszone zostaną też wszystkie partie zastrzegł, że chodzi o debatę o systemie ochrony zdrowia, nie o polityce. "Natomiast oczywiście są koledzy z parlamentu, którzy chcą w sposób merytoryczny i konstruktywny uczestniczyć w tej debacie. Nie widzę przeszkód, by w ten sposób w niej uczestniczyli" - zapewnił.

"Rozmawiałem już z kilkoma politykami z opozycji, oprócz posłów naszej koalicji. Większość z nich w bardzo rozsądny sposób podchodzi do tego tematu. (…) Jesteśmy, byliśmy, albo będziemy pacjentami wszyscy. Jak zrobimy ten system, to my będziemy w nim funkcjonowali. Jeżeli nie zrobimy tego w sposób rozsądny i sensowny, wszyscy będziemy cierpieć. Jak zrobimy dobry, wszyscy będziemy z tego korzystali" - zaznaczył Szumowski.(PAP)

autor: Mateusz Babak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA