| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Opieka społeczna > Becikowe 2017

Becikowe 2017

Na 2017 rok nie zaplanowano zmian w zakresie wysokości becikowego ani zasad jego otrzymywania. Jak wygląda procedura przyznania świadczenia?

Becikowe, czyli jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się w jednorazowej kwocie 1000 zł.

Świadczenie przysługuje jednej z wymienionych osób: matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka.

Do otrzymania wsparcia niezbędne jest spełnianie kryterium dochodowego. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie powinien przekraczać kwoty 1922 zł. Brane są tu pod uwagę dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego dany okres zasiłkowy (trwający od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego).

Polecamy produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Rodzice powinni pamiętać o tym, by wniosek o zapomogę złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Tak długi okres sprawia, iż termin złożenia dokumentów może mieć wpływ na uzyskanie prawa do świadczenia.

Przykład

Dziecko urodziło się w marcu 2016 r. Matka dziecka od razu złożyła wniosek o becikowe. Wniosek został zatem złożony w okresie zasiłkowym trwającym od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2016 r. W takiej sytuacji decyzja zostanie podjęta w oparciu o dochód rodziny osiągnięty w 2014 r. Gdyby wniosek został złożony w kolejnym okresie zasiłkowym np. w grudniu 2016 r., gmina wzięłaby pod uwagę dochody uzyskane w 2015 r.

W obu przypadkach uwzględniony zostanie również dochód utracony oraz uzyskany.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych dochód rodziny stanowi suma dochodów członków rodziny.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych do członków rodziny zalicza:

  • małżonków;
  • rodziców dzieci;
  • opiekuna faktycznego dziecka;
  • pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia;
  • dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.

Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Problemem może być niekiedy zaliczenie do członków rodziny tego z rodziców, który w praktyce nie uczestniczy w wychowywaniu dziecka. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 maja 2016 r. (I OSK 2361/14) stwierdził, iż „do rodziny nie sposób zaliczyć rodzica, który nie jest w związku małżeńskim, ani nie pozostaje w separacji orzeczonej przez sąd i nie wychowuje z drugim z rodziców dziecka. Rodzic samotnie wychowujący dziecko w ww. okolicznościach spełnia bowiem przesłanki do uznania go za osobę samotnie wychowującą dziecko, w rozumieniu art. 3 pkt 17 lit. a u.ś.r., co winno oznaczać wyłączenie drugiego z rodziców, który nie uczestniczy w wychowywaniu wspólnego dziecka z pojęcia rodziny.”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK