REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Programy do walki z alkoholizmem i narkomanią - nie będzie przedłużenia do 31 grudnia 2022 r. 

Programy do walki z alkoholizmem i narkomanią - nie będzie przedłużenia do 31 grudnia 2022 r. 
Programy do walki z alkoholizmem i narkomanią - nie będzie przedłużenia do 31 grudnia 2022 r. 

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie przedłużenia do 31 grudnia 2022 r. okresu obowiązywania dotychczasowych gminnych i wojewódzkich programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a także programów przeciwdziałania narkomanii.

17 grudnia 2021 r. Sejm odrzucił większość zaproponowanych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zakładającej utworzenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Ma ono realizować zadania profilaktyczne i rozwiązywać problemy związane z różnymi uzależnieniami. Sejm nie przychylił się m.in. do przedłużenia daty wejścia ustawy w życie z 1 stycznia 2022 r. na 1 marca 2022 r. i do 31 grudnia 2022 r. okresu obowiązywania dotychczasowych gminnych i wojewódzkich programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a także programów przeciwdziałania narkomanii.

REKLAMA

Nowa instytucja do walki z alkoholizmem i narkomanią

Rządowa nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw zakłada utworzenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom przez połączenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Skupienie działań w rękach jednej instytucji – jak uzasadniono w nowelizacji – związanych z uzależnieniami, m.in. od alkoholu czy substancji psychoaktywnych, oraz behawioralnymi, czyli niezwiązanymi z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (np. hazard, pracoholizm), ma pozwolić na skuteczniejsze działanie przez lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i finansowego. Nowe rozwiązania zapewnić mają również jedną ścieżkę kształcenia. Dzięki znowelizowanym przepisom wszyscy specjaliści będą kończyli ten sam cykl w zakresie psychoterapii uzależnień. Obecnie są trzy ścieżki uzyskiwania certyfikatów. Dwie obsługiwane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii i jedna przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Gminne i wojewódzkie programy profilaktyki nie będą przedłużone

Sejm odrzucił większość zaproponowanych przez Senat poprawek do nowelizacji. Nie przychylił się m.in. do przedłużenia daty wejścia ustawy w życie z 1 stycznia 2022 r. na 1 marca 2022 r. i do 31 grudnia 2022 r. okresu obowiązywania dotychczasowych gminnych i wojewódzkich programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, a także programów przeciwdziałania narkomanii.

Nie będzie przedstawicieli środowiska superwizorów

REKLAMA

Posłowie odrzucili też zmianę, która modyfikować miała skład Rady ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom w celu zapewnienia udziału w jej pracach przedstawicieli środowiska superwizorów psychoterapii uzależnień, psychoterapeutów uzależnień, profilaktyków uzależnień, przeciwdziałania przemocy domowej, reprezentantów samorządu terytorialnego, a także przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta.

Ponadto nie zaakceptowali przepisów, które – jak czytamy w uzasadnieniu Senatu – miały "na celu całkowite zrównanie uprawnień osób posiadających certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień z osobami legitymującymi się dyplomem specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: pansamolocik.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA