REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

We wrześniu i grudniu próbne matury w nowej formule 2023

Subskrybuj nas na Youtube
książki, nauka, szkoła/ fot. Fotolia
książki, nauka, szkoła/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec lutego 2022 r. opublikowane zostaną projekty aneksów do informatorów maturalnych egzaminów w nowej formule, obowiązującej w 2023 r. W marcu br. będą opublikowane pokazowe arkusze maturalne, a we wrześniu i w grudniu 2023 r. odbędą się egzaminy próbne

– poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

REKLAMA

Matury 2023 r. - wymagania egzaminacyjne, a nie podstawa programowa

REKLAMA

Wiosną 2023 r. do egzaminów maturalnych w nowej formule przystąpi pierwszy rocznik absolwentów czteroletniego liceum, który się uczy według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wiosną 2024 r. do egzaminów maturalnych w nowej formule przystąpi pierwszy rocznik absolwentów pięcioletniego technikum.

W grudniu 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że podobnie jak w 2021 i 2022 r. także wiosną 2023 r. i wiosną 2024 r. egzamin maturalny przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Matury 2023 r. - prekonsultacje

Od 30 grudnia 2021 r. do 10 stycznia Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadziła prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych na maturze wiosną 2023 r. i wiosną 2024 r. Wymagania egzaminacyjne obowiązujące w 2023 i 2024 r. zostaną ogłoszone w formie rozporządzenia.

Wiosna 2022 r. - maturę zda ostatni rocznik absolwentów trzyletniego liceum ogólnokształcącego

Wymagania egzaminacyjne dla maturzystów zdających wiosną 2023 r. i wiosną 2024 r. będą inne niż obowiązujące w 2021 r. i w 2022 r. Wiosną 2022 r. maturę zdawać będzie ostatni rocznik absolwentów trzyletniego liceum ogólnokształcącego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Harmonogram działań dla matury 2023 r.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej harmonogram działań związanych z wdrożeniem nowej formuły egzaminu maturalnego (tzw. formuła 2023).

25 lutego 2022 r.

Na stronie internetowej CKE oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych ogłoszone zostaną projekty aneksów do informatorów, zawierające informację o zmianach dotyczących m.in. kształtu arkuszy maturalnych – liczby zadań, maksymalnej liczby punktów, rodzajów zadań itd.; listy struktur gramatycznych w przypadku egzaminu maturalnego z języków obcych nowożytnych; przykładowych zadań zawartych w Informatorach uznanych za wykraczające poza zakres wymagań egzaminacyjnych określony w projekcie (po prekonsultacjach).

4 marca 2022 r.

Na stronie internetowej CKE i na stronach internetowych OKE opublikowane zostaną arkusze pokazowe egzaminu maturalnego w formule 2023, zawierające zadania zgodne z propozycjami wymagań egzaminacyjnych. Materiały (arkusze egzaminacyjne, nagrania tekstów do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych w formacie mp3 oraz zasady oceniania) obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami.

Matura próbna w 2022 r. - ocena CKE

"Chciałbym podkreślić, że w opinii Centralnej Komisji Egzaminacyjnej arkusze pokazowe nie powinny być wykorzystywane do przeprowadzania diagnozy stopnia przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego (tzw. egzaminów próbnych), do którego będą przystępować za ponad rok (absolwenci LO) lub dwa lata (absolwenci technikum). Należy mieć na względzie, że arkusze pokazowe zawierają zadania sprawdzające pełny zakres wiadomości i umiejętności określonych w wymaganiach egzaminacyjnych, tzn. również wiadomości i umiejętności kształcone w ostatnich klasach szkoły ponadpodstawowej" – zaznaczył dyrektor CKE Marcin Smolik.

Matura próbna w 2022 r. - języki obce

Z harmonogramu wynika, że egzaminy próbne z przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski) na poziomie podstawowym przeprowadzone będą od 28 do 30 września 2022 r.

Matura próbna w 2022 r. - gdzie szukać materiałów

Materiały do przeprowadzenia egzaminów próbnych zostaną przygotowane przez okręgowe komisje egzaminacyjne. W pierwszej kolejności będą udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO. Zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach internetowych OKE w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu tak, aby umożliwić wzięcie udziału w egzaminie próbnym uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w nim w szkole.

Matura próbna w 2022 r. - kiedy 

Egzamin próbny ze wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach przeprowadzony będzie w od 12 do 22 grudnia 2022 r. Materiały do ich przeprowadzenia w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO. Zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach internetowych OKE w dniu, w którym będzie przeprowadzany egzamin próbny z danego przedmiotu, odpowiednio o godz. 9.00 lub 14.00, tak, aby umożliwić wzięcie udziału w nim uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w nim w szkole.

Matura próbna w 2022 r. - dobrowolna czy przymusowa?

Dyrektor CKE wskazuje, że przeprowadzenie egzaminów próbnych jest dobrowolne. "Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponuję, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi)" – zaznaczył Smolik.

Matura próbna w 2022 r. - cel informacyjny

"Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. po raz kolejny umożliwienia uczniom pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów" – podkreślił.

Matura 2023 r. - szkolenia dla egzaminatorów

Przypomniał, że od października 2021 r. okręgowe komisje egzaminacyjne prowadzą szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów oraz sesje doszkalające dla egzaminatorów egzaminu maturalnego w formule 2023. W pierwszej kolejności prowadzone są szkolenia dla egzaminatorów egzaminu z języka polskiego, ponieważ ten egzamin zmienił się zasadniczo w porównaniu z egzaminem obecnie obowiązującym (w formule 2015). Od października 2021 r. do stycznia 2022 r. w szkoleniach uczestniczyło prawie 800 polonistów. Do końca czerwca 2022 r. przeprowadzone zostaną szkolenia dla kolejnych ponad 6 tys. osób, w tym egzaminatorów egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Od 13 stycznia 2022 r. publikacja materiałów dodatkowych dla polonistów

Zgodnie z harmonogramem, począwszy od 13 stycznia 2022 r., na stronie internetowej CKE i na stronach internetowych OKE publikowane będą materiały dodatkowe dla nauczycieli języka polskiego. Materiały dodatkowe będą publikowane dla egzaminu na poziomie podstawowym – ok. 15. dnia każdego miesiąca (z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych), dla egzaminu na poziomie rozszerzonym – co dwa miesiące, tj. w lutym, kwietniu, czerwcu i w październiku 2022 r., ok. 15. dnia danego miesiąca.

Matura 2023 r. - działania informacyjne

Jak czytamy w informacji dyrektora CKE eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych prowadzą liczne spotkania dotyczące egzaminu maturalnego w formule 2023.

REKLAMA

"Od kwietnia do czerwca 2021 r. eksperci CKE prowadzili spotkania dotyczące nowej formuły egzaminu maturalnego przeznaczone dla przedstawicieli wszystkich wydawców podręczników do przedmiotów, z których przeprowadzany jest egzamin maturalny tak, aby umożliwić wydawcom przygotowanie podręczników i materiałów, które – poza realizacją podstawy programowej – umożliwią również przygotowanie do egzaminu maturalnego w nowej formule" – podano.

"Pracownicy CKE i OKE prowadzą również spotkania informacyjne dla nauczycieli różnych przedmiotów, w szczególności dla nauczycieli języka polskiego, podczas których przekazują informacje o nowej formule egzaminu maturalnego. Spotkania te są również rejestrowane, a nagrane materiały udostępnione w internecie, tak, aby każdy nauczyciel mógł z nich skorzystać" – dodano. Nagrania są dostępne na YouTube na profilu OKE Kraków.

W lutym i marcu 2022 r. planowane jest przeprowadzenie serii spotkań z ekspertami i doradcami ośrodków i centrów doskonalenia nauczycieli z całego poświęconych egzaminowi maturalnemu z języka polskiego.

artykuł opracował Tomasz Król

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA