Straż Graniczna 2022 r.: płacimy z własnej kieszeni za uszkodzenie służbowego samochodu w pościgu
REKLAMA
REKLAMA
Za dobę opieki nad zwierzęciem otrzymują oni zaledwie 0,6 lub 0,3 procent podstawy wynagrodzenia, w zależności od tego, czy pełnią w danym dniu służbę.
REKLAMA
Straż graniczna 2022 r. – kontrola RPO
Pracownicy Rzecznika Praw Obywatelskich przeprowadzili kontrolę w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej w Warszawie. Przedstawiciele rzecznika sprawdzali warunki, w jakich pełnią służbę stołeczni funkcjonariusze SG. Wizyta zwróciła uwagę przedstawicieli BRPO na problemy, które przedstawiono Komendantowi Głównemu SG.
Brak dodatku stołecznego dla warszawskich strażników
REKLAMA
Funkcjonariusze SG pracujący w Warszawie narzekali na brak tzw. dodatku stołecznego do wynagrodzenia. Warszawscy funkcjonariusze, których podstawa wynagrodzenia jest taka sama, jak ich kolegów w innych częściach kraju, czują się pokrzywdzeni. Muszą sobie wszak radzić z wyjątkowo wysokimi kosztami życia w Warszawie. Dodatek stołeczny miałby im to kompensować – na takie wsparcie mogą liczyć m.in. funkcjonariusze Policji.
Zgodnie z przepisami, które punktuje w piśmie Rzecznik, w stosunku do pograniczników również istnieją podstawy umożliwiające przyznanie im dodatku związanego z miejscem pełnienia służby – brakuje natomiast decyzji odpowiedniego organu, jakim w tym przypadku jest KG SG.
Niskie uposażenia przewodników psów
Pracownicy BRPO otrzymali również skargi na wyjątkowo niskie uposażenia funkcjonariuszy SG opiekujących się psami służbowymi. Obecnie jest to najniżej opłacana grupa strażników. Za dobę opieki nad zwierzęciem otrzymują oni zaledwie 0,6 lub 0,3 procent podstawy wynagrodzenia, w zależności od tego, czy pełnią w danym dniu służbę. O tym problemie dowództwo SG było również informowane przez związki zawodowe strażników.
Brak AC dla samochodów służbowych
Poważne zastrzeżenia strażników budzi brak wykupionych ubezpieczeń AC dla samochodów służbowych SG. Oznacza to, że funkcjonariusze muszą płacić za uszkodzenia z własnej kieszeni – nawet, jeżeli powstały one w toku wykonywania czynności służbowych, np. pościgu za przestępcami. W sposób zrozumiały zniechęca to funkcjonariuszy do pełnego zaangażowania w tego typu zadania.
REKLAMA
REKLAMA