Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renowacja placu przed ratuszem w PPP? To możliwe!

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe
Jak, dbając o aspekt ochrony zabytków, odnowić plac miejski w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, opowiada Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy.

Przeprowadzili Państwo przebudowę Placu Piastów w Oławie. Na czym polegała ta inwestycja i co, w efekcie przeprowadzonych prac, zmieniło się dla okolicznych mieszkańców?

Przebudowa Placu Piastów w Oławie w zakresie projektowym trwała 4 lata. Jest to teren objęty ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przeszłości stanowił on dziedziniec zamkowy. Przez lata na terenie tym był zorganizowany parking dla mieszkańców, urzędników oraz osób odwiedzających Urząd Miejski w Oławie. Postanowiliśmy ten plac przebudować zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków. Uzgodnienia w tej sprawie trwały dość długo, bo aż 4 lata. Ostatecznie plac ten został wykonany w nawierzchni z kostki granitowej z odpowiednią podbudową oraz elementami małej architektury, z uwzględnieniem istniejącej zieleni i starodrzewu, który został w całości zachowany.

Dla okolicznych mieszkańców zmieniła się przede wszystkim estetyka tego miejsca, jego wygląd i funkcjonalność. Zwłaszcza jeśli chodzi o miejsca parkingowe, których jest niemal dwukrotnie więcej niż przed przebudową.

Inwestycja została zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym. Co przemawiało za wyborem tej właśnie metody realizacji inwestycji? Jakie to niesie ze sobą korzyści?

Zdecydowaliśmy się na taką formę inwestycji, ponieważ po pierwsze daje ona możliwość przeniesienia ryzyka inwestycyjnego na wykonawcę. Jest to teren zabytkowy, objęty nadzorem archeologicznym, cała odpowiedzialność w zakresie realizacji projektu była po stronie wykonawcy. Dodatkowo ryzyko inwestycyjne: pamiętajmy, że przystąpiliśmy do tego przedsięwzięcia w roku 2020 kiedy trwała pandemia. Był to okres, kiedy nie wiadomo było dokładnie w jakim kierunku będą szły inwestycje, nasze dochody z powodu pandemii zostały w tym czasie zachwiane. Dzięki PPP mogliśmy przerzucić na inwestora ryzyko finansowe. Inwestycja została ukończona z jego środków. Nie stanowi to długu w rozumieniu Ustawy o Finansach Publicznych, ponieważ spłacamy tę inwestycję na bieżąco, a mieszkańcy mogą korzystać z przebudowanej przestrzeni już od 2020 roku. Utrzymanie placu, zgodnie z umową, należy do wykonawcy.

Jakie były największe wyzwania podczas realizacji tego projektu?

Najważniejszym wyzwaniem podczas realizacji tego projektu był etap jego przygotowania. Przede wszystkim prace projektowe, a także uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Trwało to 4 lata, podczas gdy wykonanie samej inwestycji zajęło niecałe 6 miesięcy.

Ten projekt to nie pierwsza inwestycja, która przeprowadzili Państwo w PPP. Jakie jeszcze projekty zrealizowali Państwo z pomocą tej metody i czy w przyszłości planują Państwo realizacje kolejnych projektów we współpracy z partnerem prywatnym?

Jest to nasz trzeci projekt w ramach tego typu współpracy. Pierwszy z nich był to budowa budynku z przeznaczeniem na mieszkania socjalne. Drugi dotyczył  budowy dróg na osiedlu Zaodrze, a trzeci to właśnie Plac Piastów.

W przyszłości również planujemy realizację inwestycji w ramach PPP. Będą to głównie obiekty użyteczności publicznej takie, jak: hale sportowe czy boiska.

Z PPP korzysta nie tylko Urząd Miasta, ale też Gmina Wiejska otaczająca miasto Oława. Czy wójt tej gminy korzystał z Państwa doświadczeń?

Oczywiście tak, gminy korzystały z naszych doświadczeń. Przyglądano się temu, co robimy i wiem, że w niektórych gminach wiejskich tego typu inwestycje realizowane są w oparciu o nasze założenia.

Co jest najważniejsze, żeby z sukcesem zrealizować projekt PPP?

Najważniejsze w projektach PPP jest przełamanie pewnych barier związanych z samym podejściem do tych projektów. Jest to dla samorządów naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że ryzyko inwestycyjne jest przerzucone na inwestora, spłata przedsięwzięcia jest rozłożona na lata i nie stanowi ona długu publicznego w rozumieniu ustawy. Dzięki temu projekt może być zrealizowany i mogą z niego korzystać mieszkańcy miasta.


Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.

belka ministerstwo

fot. materiały prasowe

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.