Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renowacja placu przed ratuszem w PPP? To możliwe!

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe
Jak, dbając o aspekt ochrony zabytków, odnowić plac miejski w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, opowiada Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy.

Przeprowadzili Państwo przebudowę Placu Piastów w Oławie. Na czym polegała ta inwestycja i co, w efekcie przeprowadzonych prac, zmieniło się dla okolicznych mieszkańców?

Przebudowa Placu Piastów w Oławie w zakresie projektowym trwała 4 lata. Jest to teren objęty ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przeszłości stanowił on dziedziniec zamkowy. Przez lata na terenie tym był zorganizowany parking dla mieszkańców, urzędników oraz osób odwiedzających Urząd Miejski w Oławie. Postanowiliśmy ten plac przebudować zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków. Uzgodnienia w tej sprawie trwały dość długo, bo aż 4 lata. Ostatecznie plac ten został wykonany w nawierzchni z kostki granitowej z odpowiednią podbudową oraz elementami małej architektury, z uwzględnieniem istniejącej zieleni i starodrzewu, który został w całości zachowany.

Dla okolicznych mieszkańców zmieniła się przede wszystkim estetyka tego miejsca, jego wygląd i funkcjonalność. Zwłaszcza jeśli chodzi o miejsca parkingowe, których jest niemal dwukrotnie więcej niż przed przebudową.

Inwestycja została zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym. Co przemawiało za wyborem tej właśnie metody realizacji inwestycji? Jakie to niesie ze sobą korzyści?

Zdecydowaliśmy się na taką formę inwestycji, ponieważ po pierwsze daje ona możliwość przeniesienia ryzyka inwestycyjnego na wykonawcę. Jest to teren zabytkowy, objęty nadzorem archeologicznym, cała odpowiedzialność w zakresie realizacji projektu była po stronie wykonawcy. Dodatkowo ryzyko inwestycyjne: pamiętajmy, że przystąpiliśmy do tego przedsięwzięcia w roku 2020 kiedy trwała pandemia. Był to okres, kiedy nie wiadomo było dokładnie w jakim kierunku będą szły inwestycje, nasze dochody z powodu pandemii zostały w tym czasie zachwiane. Dzięki PPP mogliśmy przerzucić na inwestora ryzyko finansowe. Inwestycja została ukończona z jego środków. Nie stanowi to długu w rozumieniu Ustawy o Finansach Publicznych, ponieważ spłacamy tę inwestycję na bieżąco, a mieszkańcy mogą korzystać z przebudowanej przestrzeni już od 2020 roku. Utrzymanie placu, zgodnie z umową, należy do wykonawcy.

Jakie były największe wyzwania podczas realizacji tego projektu?

Najważniejszym wyzwaniem podczas realizacji tego projektu był etap jego przygotowania. Przede wszystkim prace projektowe, a także uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Trwało to 4 lata, podczas gdy wykonanie samej inwestycji zajęło niecałe 6 miesięcy.

Ten projekt to nie pierwsza inwestycja, która przeprowadzili Państwo w PPP. Jakie jeszcze projekty zrealizowali Państwo z pomocą tej metody i czy w przyszłości planują Państwo realizacje kolejnych projektów we współpracy z partnerem prywatnym?

Jest to nasz trzeci projekt w ramach tego typu współpracy. Pierwszy z nich był to budowa budynku z przeznaczeniem na mieszkania socjalne. Drugi dotyczył  budowy dróg na osiedlu Zaodrze, a trzeci to właśnie Plac Piastów.

W przyszłości również planujemy realizację inwestycji w ramach PPP. Będą to głównie obiekty użyteczności publicznej takie, jak: hale sportowe czy boiska.

Z PPP korzysta nie tylko Urząd Miasta, ale też Gmina Wiejska otaczająca miasto Oława. Czy wójt tej gminy korzystał z Państwa doświadczeń?

Oczywiście tak, gminy korzystały z naszych doświadczeń. Przyglądano się temu, co robimy i wiem, że w niektórych gminach wiejskich tego typu inwestycje realizowane są w oparciu o nasze założenia.

Co jest najważniejsze, żeby z sukcesem zrealizować projekt PPP?

Najważniejsze w projektach PPP jest przełamanie pewnych barier związanych z samym podejściem do tych projektów. Jest to dla samorządów naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że ryzyko inwestycyjne jest przerzucone na inwestora, spłata przedsięwzięcia jest rozłożona na lata i nie stanowi ona długu publicznego w rozumieniu ustawy. Dzięki temu projekt może być zrealizowany i mogą z niego korzystać mieszkańcy miasta.


Artykuł powstał w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest Jednostką Centralną odpowiedzialną za rozwój sektora PPP w Polsce.

belka ministerstwo

fot. materiały prasowe

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni.