REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małopolskie: Radni przyjęli budżet województwa na 2012 rok

REKLAMA

Dochody na poziomie 1,232 mld zł i wydatki przekraczające 1,351 mld zł zapisano w budżecie woj. małopolskiego na 2012 r., przyjętym w poniedziałek przez radnych. Jak podkreślił marszałek województwa Marek Sowa, na inwestycje przeznaczono ok. 600 mln zł.

Za budżetem opowiedzieli się radni koalicji rządzącej PO-PSL, przeciw głosował największy klub opozycyjny PiS, a wstrzymali się radni Solidarnej Polski.

REKLAMA

Jak poinformował podczas sesji budżetowej marszałek województwa, zaplanowano blisko 119 mln zł deficytu, który zostanie pokryty przede wszystkim z kredytów bankowych.

Podkreślił, że największą pozycję w tegorocznym budżecie, wynoszącą ponad 476 mln zł, stanowią tradycyjnie wydatki na transport i łączność. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na modernizacje dróg, zakup taboru kolejowego czy dofinansowanie przewozów regionalnych. Wciąż usuwane będą także skutki powodzi wzdłuż dróg wojewódzkich.

Druga pozycja w budżecie to rolnictwo i łowiectwo, wynoszące 174 mln zł. W dziale tym uwzględniono środki na usuwanie skutków powodzi oraz inwestycje w urządzenia melioracyjne. Budowane będą też zbiorniki małej retencji.

Blisko 130 mln zł zostanie wydane na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, a ponad 100 mln zł na politykę społeczną i administrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To, co bardzo istotne, to utrzymanie 600 mln zł na inwestycje i rozwój - stanowi to 44 proc. wszystkich wydatków budżetowych" - podkreślił Sowa.

Dodał, że województwo małopolskie od kilku lat poddaje się ocenie wiarygodności kredytowej przeprowadzanej przez agencję ratingową Fitch. Obecnie wynosi ona A- z perspektywą stabilną.

Według przewodniczącego klubu PO Leszka Zegzdy, "budżet jest na miarę 2012 roku, na miarę naszych ambicji i możliwości". "Nie wstrzymujemy tempa rozwoju naszego regionu" - ocenił.

Jak podkreślił, podczas drugiego czytania budżetu uwzględniono wiele sugestii i poprawek zgłaszanych przez kluby i komisje sejmiku.

W opinii przewodniczącego największego klubu opozycyjnego PiS Grzegorza Biedronia, przedstawiony budżet zawiera wiele pułapek, jest "budżetem na dobrą pogodę, na sprzyjające warunki".

"Nie uważamy, żeby cały budżet był źle sformułowany; są dobre próby, ale to nie wystarczy, żebyśmy głosowali za nim. Zbyt wolno i w sposób niewłaściwy posuwa rozwój województwa. Może się okazać, że na koniec 2012 roku będziemy mieli więcej problemów do rozwiązania, niż na początku tego roku" - ocenił.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA