REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZNP: Nauczyciele klas 1-3 otrzymają równowartość 2500 zł. Bez PIT. Nauczyciele w szkołach średnich wciąż czekają

ZNP: Nauczyciele klas 1-3 otrzymają równowartość 2500 zł. Nauczyciele w szkołach średnich wciąż czekają na zmiany
ZNP: Nauczyciele klas 1-3 otrzymają równowartość 2500 zł. Nauczyciele w szkołach średnich wciąż czekają na zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ze środków KPO nauczyciele klas 1-3 otrzymają bony po 2500 zł na zakup laptopów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje o bon 2500 zł:

REKLAMA

REKLAMA

"ZNP wystąpił w połowie kwietnia do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o wprowadzenie zmian w programie „Laptop dla nauczyciela” w ramach rewizji KPO. Związek proponował rozszerzenie grup uprawionych o nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz objęcie bonami na laptop nauczycieli klas I – III szkół podstawowych i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Teraz Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Najważniejsze zmiany inwestycyjne przewidują m.in. poszerzenie grupy odbiorców bonu na laptopa, który będzie skierowany także do nauczycieli klas 1-3. Wartość inwestycji wyniesie 40 mln euro (ok. 173 mln zł)." 

WAŻNE! ZNP monitoruje sprawę bonów na laptop dla nauczycieli dla nauczycieli przebywających w dniu składania wniosków na urlopie dla poratowania zdrowia, na świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni lub w stanie nieczynnym.

List ZNP do MC z 13 maja 2024 r.

Warszawa, 13.05.2024                                                                                                   

Sz.P. Krzysztof Gawkowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Cyfryzacji

REKLAMA

W związku ze zmianami w Krajowym Planie Odbudowy, w szczególności w obszarze transformacji cyfrowej oraz w nawiązaniu do realizacji zapisów ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie informacji odnośnie wsparcia nauczycieli poprzez przekazanie nauczycielom publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych jednorazowych świadczeń w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych.

Wśród nauczycieli narasta niepokój, kierują do nas liczne zapytania a ostatnie dostępne  informacje dotyczące tej sprawy, to deklaracja poprzedniego Ministra Cyfryzacji, że wszyscy nauczyciele wymienieni w ustawie otrzymają wsparcie w postaci bonów na laptopa do końca tego roku szkolnego.

Ponadto liczne zapytania dotyczą wykluczenia z możliwości otrzymania bonu na laptopa nauczycieli pozostających w stosunku pracy w dniu 30 września 2023 r., ale  przebywających w dniu składania wniosków na urlopie dla poratowania zdrowia, na świadczeniu rehabilitacyjnym, urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni lub w stanie nieczynnym.

Już 4 października 2023 r. ZNP skierował do Ministra Cyfryzacji zapytania dotyczące, naszym zdaniem, niezgodnego z przepisami prawa wykluczenia z możliwości otrzymania bonu na laptopa nauczycieli przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia.

Wskazywaliśmy i pytaliśmy :

  • według jakich przesłanek normatywnych, wbrew treści ustawy i rozporządzenia, umożliwiono organowi prowadzącemu pominięcie nauczycieli, wskazanych w treści art. 15 ust. 4 u.w.k.c., w dostępie do wsparcia w postaci bonu na zakup laptopa, mimo, że zostali oni expressis verbis ujęci w treści art. 2 ust. 1 pkt 2 u.w.k.c. oraz w treści § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 28.09.2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych (Dz.U. poz. 2071) – r.wsp.fin., jako nauczyciele zatrudnieni we wskazanych ustawą szkołach na dzień 30.09.2023 r.?

Naszym zdaniem przepis art. 15 ust. 4 u.w.k.c. faktycznie pozbawia  wsparcia ww. nauczycieli, mimo ujęcia ich w grupie nauczycieli uprawnionych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 u.w.k.c. i § 2 ust. 1 r.wsp.fin.

Naruszające zasady prawidłowej legislacji jest więc wprowadzenie normy pozbawiającej uprawnienia dla nauczycieli objętych zakresem dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 2 u.w.k.c. i § 2 ust. 1 r.wsp.fin., w normach technicznych, dotyczących procedury dokumentacyjnej (wniosek organu prowadzącego).

Mając na uwadze powyższe prosimy o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy i ewentualnie kiedy, Minister Cyfryzacji będzie wnioskował o nowelizację u.w.k.c. w taki sposób, aby nauczyciele wskazani w treści art. 15 ust. 4 u.w.k.c. mogli skorzystać ze wsparcia w postaci bonu na zakup laptopa po zakończeniu zwolnień i urlopów?

Prosimy również o udzielenie informacji, w jakich terminach nauczyciele szkół publicznych i niepublicznych ponadpodstawowych, nauczyciele klas I-III szkół publicznych i niepublicznych podstawowych oraz nauczyciele wskazani w treści art. 15 ust. 4 u.w.k.c. otrzymają jednorazowe świadczenie w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych, mając również  na uwadze, że wartość bonu ulega dewaluacji.

Z poważaniem,

Urszula Woźniak /-/

Wiceprezes ZG ZNP

Do wiadomości: Barbara Nowacka Minister Edukacji

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA