REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie

Jarosław Żorowski

REKLAMA

Pracownicy instytucji podległych jednostkom samorządom terytorialnego mają zróżnicowane uprawnienia w zakresie wynagrodzeń. Ich status prawny nie jest jednolity.

Tylko część zatrudnionych w samorządowych instytucjach uznawanych jest za pracowników samorządowych. Są to osoby, do których ma zastosowanie ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Niektóre grupy pracujących w samorządowych instytucjach mają odrębne tzw. pragmatyki zawodowe – akty prawne regulujące ich status. Największą taką grupą są nauczyciele.

REKLAMA

W Poradniku zostały omówione wynagrodzenia pracowników samorządowych oraz nauczycieli zatrudnionych w samorządowej oświacie.

Wysokość ich wynagrodzeń zależy od wielu czynników. Dla pracowników samorządowych będą to m.in.

- zajmowane stanowisko,

- miejsce zatrudnienia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- staż pracy,

- charakter powierzonych obowiązków.

REKLAMA

Na wysokość wynagrodzenia nauczycieli wpływa m.in. stopień awansu zawodowego, poziom wykształcenia, liczba prowadzonych zajęć, staż pracy, pełnione funkcje, przez jaką jednostkę samorządu jest prowadzona placówka oświatowa, w której są zatrudnieni. Płace obu grup nie ograniczają się do wynagrodzenia zasadniczego. Pracownicy samorządowi i nauczyciele mogą też liczyć na różne dodatki, nagrody, odprawy. Jedne wypłacane są regularnie, inne okazjonalnie.  Różne są przesłanki do ich uzyskania.

Tylko częściowo wynagrodzenia pracowników samorządowych i nauczycieli określane są na szczeblu centralnym. Wiele zależy od decyzji podejmowanych na poziomie samorządów czy poszczególnych pracodawców.

Pierwsza część Poradnika poświęcona jest wynagrodzeniom pracowników samorządowych. Zostały w niej omówione poszczególne składniki wynagrodzenia – kto, kiedy, na jakich zasadach powinien czy może je otrzymywać. Potem skoncentrowano się na kwestiach związanych z określaniem płac na poziomie pracodawców samorządowych.     

Druga część Poradnika poświęcona jest wynagrodzeniom nauczycieli. Została opracowana podobnie jak część dotycząca pracowników samorządowych. Omówiono poszczególne składniki wynagrodzenia nauczycieli, a potem kwestie związane z ustalaniem ich wynagrodzeń na poziomie samorządów.

Na końcu znajdują się podstawy prawne dotyczące całości Poradnika.

Poradnik został przygotowany z myślą o osobach zarówno będących pracownikami samorządowymi bądź nauczycielami w samorządowych instytucjach oświatowych, jak i rozważających podjęcie pracy w takim charakterze. Jest też adresowany do osób, które w samorządach biorą udział w ustalaniu wynagrodzeń pracowników samorządowych lub nauczycieli.   

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie - zapoznaj się z ofertą>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA