reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie

Pracownicy instytucji podległych jednostkom samorządom terytorialnego mają zróżnicowane uprawnienia w zakresie wynagrodzeń. Ich status prawny nie jest jednolity.

Tylko część zatrudnionych w samorządowych instytucjach uznawanych jest za pracowników samorządowych. Są to osoby, do których ma zastosowanie ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Niektóre grupy pracujących w samorządowych instytucjach mają odrębne tzw. pragmatyki zawodowe – akty prawne regulujące ich status. Największą taką grupą są nauczyciele.

W Poradniku zostały omówione wynagrodzenia pracowników samorządowych oraz nauczycieli zatrudnionych w samorządowej oświacie.

Wysokość ich wynagrodzeń zależy od wielu czynników. Dla pracowników samorządowych będą to m.in.

- zajmowane stanowisko,

- miejsce zatrudnienia,

- staż pracy,

- charakter powierzonych obowiązków.

Na wysokość wynagrodzenia nauczycieli wpływa m.in. stopień awansu zawodowego, poziom wykształcenia, liczba prowadzonych zajęć, staż pracy, pełnione funkcje, przez jaką jednostkę samorządu jest prowadzona placówka oświatowa, w której są zatrudnieni. Płace obu grup nie ograniczają się do wynagrodzenia zasadniczego. Pracownicy samorządowi i nauczyciele mogą też liczyć na różne dodatki, nagrody, odprawy. Jedne wypłacane są regularnie, inne okazjonalnie.  Różne są przesłanki do ich uzyskania.

Tylko częściowo wynagrodzenia pracowników samorządowych i nauczycieli określane są na szczeblu centralnym. Wiele zależy od decyzji podejmowanych na poziomie samorządów czy poszczególnych pracodawców.

Pierwsza część Poradnika poświęcona jest wynagrodzeniom pracowników samorządowych. Zostały w niej omówione poszczególne składniki wynagrodzenia – kto, kiedy, na jakich zasadach powinien czy może je otrzymywać. Potem skoncentrowano się na kwestiach związanych z określaniem płac na poziomie pracodawców samorządowych.     

Druga część Poradnika poświęcona jest wynagrodzeniom nauczycieli. Została opracowana podobnie jak część dotycząca pracowników samorządowych. Omówiono poszczególne składniki wynagrodzenia nauczycieli, a potem kwestie związane z ustalaniem ich wynagrodzeń na poziomie samorządów.

Na końcu znajdują się podstawy prawne dotyczące całości Poradnika.

Poradnik został przygotowany z myślą o osobach zarówno będących pracownikami samorządowymi bądź nauczycielami w samorządowych instytucjach oświatowych, jak i rozważających podjęcie pracy w takim charakterze. Jest też adresowany do osób, które w samorządach biorą udział w ustalaniu wynagrodzeń pracowników samorządowych lub nauczycieli.   

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie - zapoznaj się z ofertą>>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama