REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie

Jarosław Żorowski

REKLAMA

Pracownicy instytucji podległych jednostkom samorządom terytorialnego mają zróżnicowane uprawnienia w zakresie wynagrodzeń. Ich status prawny nie jest jednolity.

Tylko część zatrudnionych w samorządowych instytucjach uznawanych jest za pracowników samorządowych. Są to osoby, do których ma zastosowanie ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Niektóre grupy pracujących w samorządowych instytucjach mają odrębne tzw. pragmatyki zawodowe – akty prawne regulujące ich status. Największą taką grupą są nauczyciele.

REKLAMA

W Poradniku zostały omówione wynagrodzenia pracowników samorządowych oraz nauczycieli zatrudnionych w samorządowej oświacie.

Wysokość ich wynagrodzeń zależy od wielu czynników. Dla pracowników samorządowych będą to m.in.

- zajmowane stanowisko,

- miejsce zatrudnienia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- staż pracy,

- charakter powierzonych obowiązków.

REKLAMA

Na wysokość wynagrodzenia nauczycieli wpływa m.in. stopień awansu zawodowego, poziom wykształcenia, liczba prowadzonych zajęć, staż pracy, pełnione funkcje, przez jaką jednostkę samorządu jest prowadzona placówka oświatowa, w której są zatrudnieni. Płace obu grup nie ograniczają się do wynagrodzenia zasadniczego. Pracownicy samorządowi i nauczyciele mogą też liczyć na różne dodatki, nagrody, odprawy. Jedne wypłacane są regularnie, inne okazjonalnie.  Różne są przesłanki do ich uzyskania.

Tylko częściowo wynagrodzenia pracowników samorządowych i nauczycieli określane są na szczeblu centralnym. Wiele zależy od decyzji podejmowanych na poziomie samorządów czy poszczególnych pracodawców.

Pierwsza część Poradnika poświęcona jest wynagrodzeniom pracowników samorządowych. Zostały w niej omówione poszczególne składniki wynagrodzenia – kto, kiedy, na jakich zasadach powinien czy może je otrzymywać. Potem skoncentrowano się na kwestiach związanych z określaniem płac na poziomie pracodawców samorządowych.     

Druga część Poradnika poświęcona jest wynagrodzeniom nauczycieli. Została opracowana podobnie jak część dotycząca pracowników samorządowych. Omówiono poszczególne składniki wynagrodzenia nauczycieli, a potem kwestie związane z ustalaniem ich wynagrodzeń na poziomie samorządów.

Na końcu znajdują się podstawy prawne dotyczące całości Poradnika.

Poradnik został przygotowany z myślą o osobach zarówno będących pracownikami samorządowymi bądź nauczycielami w samorządowych instytucjach oświatowych, jak i rozważających podjęcie pracy w takim charakterze. Jest też adresowany do osób, które w samorządach biorą udział w ustalaniu wynagrodzeń pracowników samorządowych lub nauczycieli.   

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie - zapoznaj się z ofertą>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA