Przedsiębiorcy planują zwiększenie zatrudnienia
REKLAMA
Według raportu „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce” w II kwartale 2011 r. wróci dobra koniunktura na rynku pracy. 16% przebadanych pracodawców deklaruje, że będzie zatrudniać pracowników. Natomiast tylko 4% planuje redukcję liczby etatów – to najniższa liczba od III kwartału 2008 r., czyli od początku kryzysu finansowego. Takich firm jest też trzykrotnie mniej niż planujących zwolnienie w I kwartale 2011 r. Wtedy zwolnienia planowało aż 12% pracodawców. Zmian personalnych nie planuje 76% przedsiębiorców.
REKLAMA
Wynik ten oznacza, że Polska znalazła się w pierwszej trójce spośród przebadanych 21 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w których najbardziej wzrośnie zatrudnienie.
– Perspektywy zatrudnienia dla Polski są dobre i wskazują na ożywienie na rynku pracy. Polscy pracodawcy należą do najbardziej optymistycznych w Europie, jeden na sześciu deklaruje tworzenie nowych etatów w najbliższym kwartale. Co ważne, procent pracodawców planujących redukcje jest najniższy od trzech lat, od kiedy badanie jest prowadzone w Polsce – informuje Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.
Czytaj także:
Racjonalizacja zatrudnienia w administracji>>
Z dniem 1 lutego 2011 r. miała wejść w życie ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych w latach 2011–2013.
Dokumentacja niezbędna do zawarcia umowy o pracę>>
Prawo pracy przewiduje obowiązki dla pracodawcy, które powinny być wypełnione przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Warto dowiedzieć się, jakie dokumenty należy zgromadzić i czego może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o zatrudnienie.
Polska atrakcyjnym rynkiem pracy?>>
W roku ubiegłym wydano blisko 30 tys. zezwoleń na pracę, prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracowało też 189 tys. cudzoziemców zza wschodniej granicy na podstawie odrębnych przepisów. Dane te nie obejmują pracujących na czarno.
Zatrudnienie samorządowców po wyborach>>
Część osób sprawujących władzę wykonawczą w samorządach realizuje swe funkcje w ramach stosunku pracy. W związku z tym po wyborach zatrudnienie niektórych samorządowców ustaje, a innych się rozpoczyna. Drugą grupą pracowników samorządowych, w przypadku których wybory bezpośrednio wpływają na zatrudnienie, są doradcy i asystenci.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.