REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Ochrona i odpowiedzialność urzędników

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ustanowienie 20 stycznia 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa, która wchodzi w życie 17 maja br., wywołało ożywienie publiczne. Poruszenie to wynika m.in. z informacji, że urzędnik, który wydał błędną decyzję, będzie za to płacił z własnej kieszeni. Stąd celem niniejszego opracowania jest uzupełnienie wiedzy – głównie pracowników samorządowych w zakresie przysługującej im ochrony prawnej i to takiej ochrony, którą powinni zapewnić im ich pracodawcy.

W środkach masowego przekazu pojawiają się wiadomości o zdarzeniach z udziałem pracowników publicznych. Pokazuje się w telewizyjnych programach interwencyjnych, jak obywatele, używając mocnych słów, skarżą się na urzędników administracji publicznej, zarzucając im złą wolę w załatwianiu spraw zwykłych ludzi i podkreślając, że urzędnicy wyrządzają im krzywdę, nie dopełniając swoich obowiązków służbowych. Pokazywani są też sprzedajni urzędnicy i np. lekarze, którzy są oskarżani o przyjmowanie łapówek. Potem okazuje się, że byli niewinni i że przysługuje im prawo do odszkodowań za publikowanie nieprawdziwych informacji. Tyle tylko, że pomiędzy publicznym oskarżeniem a informacją o niewinności upływa dużo czasu – zazwyczaj kilka miesięcy. W zasadzie też – o ile chętnie mówi się o zarzutach pod adresem przedstawicieli zawodów „publicznych” – to rzadko mówi się, że ich uniewinnienie od zarzutów spowodowane jest przez działania samych pokrzywdzonych – a nie instytucji, w których działają.

Mówi się także o napaściach na urzędników administracji samorządowej czy rządowej, w tym na pracowników socjalnych lub na nauczycieli. Czasami nawet pojawia się w Internecie filmik nakręcony za pomocą telefonu komórkowego. Ale zazwyczaj nie ma informacji o tym, kto wystąpił w obronie pokrzywdzonych oraz czy i jakie kary ponieśli sprawcy.

Ustanowienie 20 stycznia 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa, która wchodzi w życie 17 maja br., także wywołało ożywienie publiczne. Poruszenie to wynika m.in. z informacji, że urzędnik, który wydał błędną decyzję, będzie za to płacił z własnej kieszeni. Stąd celem niniejszego opracowania jest uzupełnienie wiedzy – głównie pracowników samorządowych w zakresie przysługującej im ochrony prawnej i to takiej ochrony, którą powinni zapewnić im ich pracodawcy.

W Poradniku, opisując to zagadnienie, staramy się udzielić czytelnikom instrukcji, jak należy postępować w konkretnych sytuacjach, by działanie było prawidłowe i skuteczne. Ponadto, jeżeli podczas realizacji zadania wykonawca popełnił błędy – postaramy się dostarczyć mu wiedzy o tym, czy i jak można te błędy naprawić, a jeżeli nie można – to czy grożą mu jakieś sankcje.

Poradnik porusza zagadnienia związane z administracją publiczną – działalnością mającą na celu zaspokajanie potrzeb społecznych. Jak zawsze w takich przypadkach urzędnik spotyka się z ludźmi – z konkretnymi osobami, które żądają, by ich sprawa albo sprawy niezwłocznie załatwiono i to w sposób zgodny z ich oczekiwaniami. Jeżeli osoby o określonym statusie, np. urzędniczym, działające w imieniu władzy publicznej, załatwiają sprawę niezgodnie z oczekiwaniami klienta – nieuchronne jest powstawanie konfliktów. Poradnik patrzy na takie potencjalne sytuacje konfliktowe z punktu widzenia interesu pracownika samorządowego.

Po zapoznaniu się z treścią Poradnika czytelnik powinien dowiedzieć się:

● o ochronie, jaką zapewnia się pracownikowi samorządowemu w związku z jego zadaniami służbowymi i podczas ich wykonywania – w szczególności w formie kar przewidzianych dla sprawców skierowanych przeciwko niemu przestępstw i wykroczeń,

● o tym, jakie działania powinny być podjęte, także przez pokrzywdzonego pracownika, by sprawcy udowodniono popełnienie czynu zabronionego, przypisano winę i wymierzono sprawiedliwą karę,

● czy i kiedy pokrzywdzony pracownik może dochodzić odszkodowania od sprawcy za wyrządzoną mu szkodę lub domagać się zadośćuczynienia za naruszone dobra osobiste i cierpienia,

● jak pracownik może i powinien bronić się przed pomówieniami i fałszywymi oskarżeniami,

● jakie są przewidziane przez prawo sankcje dla pracownika samorządowego za przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków, wyrządzenie szkody stronie oraz za popełnienie przestępstwa,

● jaką odpowiedzialność może ponieść pracownik samorządowy za błędy lub zawinione działania.

Poradnik Samorządowca - Ochrona i odpowiedzialność urzędników>>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA