REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Ochrona i odpowiedzialność urzędników

REKLAMA

Ustanowienie 20 stycznia 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa, która wchodzi w życie 17 maja br., wywołało ożywienie publiczne. Poruszenie to wynika m.in. z informacji, że urzędnik, który wydał błędną decyzję, będzie za to płacił z własnej kieszeni. Stąd celem niniejszego opracowania jest uzupełnienie wiedzy – głównie pracowników samorządowych w zakresie przysługującej im ochrony prawnej i to takiej ochrony, którą powinni zapewnić im ich pracodawcy.

W środkach masowego przekazu pojawiają się wiadomości o zdarzeniach z udziałem pracowników publicznych. Pokazuje się w telewizyjnych programach interwencyjnych, jak obywatele, używając mocnych słów, skarżą się na urzędników administracji publicznej, zarzucając im złą wolę w załatwianiu spraw zwykłych ludzi i podkreślając, że urzędnicy wyrządzają im krzywdę, nie dopełniając swoich obowiązków służbowych. Pokazywani są też sprzedajni urzędnicy i np. lekarze, którzy są oskarżani o przyjmowanie łapówek. Potem okazuje się, że byli niewinni i że przysługuje im prawo do odszkodowań za publikowanie nieprawdziwych informacji. Tyle tylko, że pomiędzy publicznym oskarżeniem a informacją o niewinności upływa dużo czasu – zazwyczaj kilka miesięcy. W zasadzie też – o ile chętnie mówi się o zarzutach pod adresem przedstawicieli zawodów „publicznych” – to rzadko mówi się, że ich uniewinnienie od zarzutów spowodowane jest przez działania samych pokrzywdzonych – a nie instytucji, w których działają.

Mówi się także o napaściach na urzędników administracji samorządowej czy rządowej, w tym na pracowników socjalnych lub na nauczycieli. Czasami nawet pojawia się w Internecie filmik nakręcony za pomocą telefonu komórkowego. Ale zazwyczaj nie ma informacji o tym, kto wystąpił w obronie pokrzywdzonych oraz czy i jakie kary ponieśli sprawcy.

Ustanowienie 20 stycznia 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa, która wchodzi w życie 17 maja br., także wywołało ożywienie publiczne. Poruszenie to wynika m.in. z informacji, że urzędnik, który wydał błędną decyzję, będzie za to płacił z własnej kieszeni. Stąd celem niniejszego opracowania jest uzupełnienie wiedzy – głównie pracowników samorządowych w zakresie przysługującej im ochrony prawnej i to takiej ochrony, którą powinni zapewnić im ich pracodawcy.

W Poradniku, opisując to zagadnienie, staramy się udzielić czytelnikom instrukcji, jak należy postępować w konkretnych sytuacjach, by działanie było prawidłowe i skuteczne. Ponadto, jeżeli podczas realizacji zadania wykonawca popełnił błędy – postaramy się dostarczyć mu wiedzy o tym, czy i jak można te błędy naprawić, a jeżeli nie można – to czy grożą mu jakieś sankcje.

Poradnik porusza zagadnienia związane z administracją publiczną – działalnością mającą na celu zaspokajanie potrzeb społecznych. Jak zawsze w takich przypadkach urzędnik spotyka się z ludźmi – z konkretnymi osobami, które żądają, by ich sprawa albo sprawy niezwłocznie załatwiono i to w sposób zgodny z ich oczekiwaniami. Jeżeli osoby o określonym statusie, np. urzędniczym, działające w imieniu władzy publicznej, załatwiają sprawę niezgodnie z oczekiwaniami klienta – nieuchronne jest powstawanie konfliktów. Poradnik patrzy na takie potencjalne sytuacje konfliktowe z punktu widzenia interesu pracownika samorządowego.

Po zapoznaniu się z treścią Poradnika czytelnik powinien dowiedzieć się:

● o ochronie, jaką zapewnia się pracownikowi samorządowemu w związku z jego zadaniami służbowymi i podczas ich wykonywania – w szczególności w formie kar przewidzianych dla sprawców skierowanych przeciwko niemu przestępstw i wykroczeń,

● o tym, jakie działania powinny być podjęte, także przez pokrzywdzonego pracownika, by sprawcy udowodniono popełnienie czynu zabronionego, przypisano winę i wymierzono sprawiedliwą karę,

● czy i kiedy pokrzywdzony pracownik może dochodzić odszkodowania od sprawcy za wyrządzoną mu szkodę lub domagać się zadośćuczynienia za naruszone dobra osobiste i cierpienia,

● jak pracownik może i powinien bronić się przed pomówieniami i fałszywymi oskarżeniami,

● jakie są przewidziane przez prawo sankcje dla pracownika samorządowego za przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków, wyrządzenie szkody stronie oraz za popełnienie przestępstwa,

● jaką odpowiedzialność może ponieść pracownik samorządowy za błędy lub zawinione działania.

Poradnik Samorządowca - Ochrona i odpowiedzialność urzędników>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA