REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli w 2022 r. – będą podwyżki?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
nauczyciel szkoła prozumienie
nauczyciel szkoła prozumienie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwu Edukacji i Nauki z „Solidarnością” prowadzi negocjacje z przedstawicielami KSOiW NSZZ „Solidarność” w sprawie wzrostu wynagrodzenia dla nauczycieli w 2022 r. Czy uda się im dojść do porozumienia?

Trwają negocjacje o podwyżki dla nauczycieli. Kością niezgody jest zmiana sposobu wynagradzania nauczycieli. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" domaga się powiązania wynagrodzenia dla nauczycieli z wysokością średniej pensji w gospodarce krajowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zgadza się na to rozwiązanie. Przedstawiło swoją propozycję.

REKLAMA

Propozycja MEiN wynagrodzenia dla nauczycieli:

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego.

Podobnie jak w przypadku średniego wynagrodzenia nauczycieli, także przeciętne wynagrodzenie nauczycieli ma być ustalane na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej. Ma ono wynosić: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego 140 proc., nauczyciela mianowanego 181 proc., nauczyciela dyplomowanego 219 proc. kwoty bazowej.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą ustalone jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciętne wynagrodzenie nauczycieli od dnia 1 września 2022 r. po podwyżce wynosiłyby:

 • w przypadku nauczyciele nieposiadającego stopnia awansu zawodowego – 4950 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 6400 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 7750 zł.

Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły:

 • dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4010 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 4540 zł,
 • dla nauczyciela dyplomowanego – 5040 zł.

Rząd planuje przeznaczyć na wyższe płace dla nauczycieli kwotę około 8 mld zł.

Dodatkowe zmiany w sposobie wyliczania wynagrodzenia dla nauczycieli

REKLAMA

To nie wszystkie zmiany dotyczące wynagrodzenia dla nauczycieli zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Chce ono także wprowadzić dodatkową gratyfikację z tytułu posiadania stopnia specjalizacji zawodowej. Przewiduje dwie stawki dodatku, uzależnione od ilości bądź stopni specjalizacji.

Kolejna zmiana dotyczy zmiany wysokości dodatku wiejskiego. Miałby on być od przyszłego roku w stałej kwocie w wysokości 300 zł i byłby niezależny od stopnia posiadanego awansu zawodowego.

Poza tym propozycja zawiera przesunięcie środków wypłacanych dotychczas na świadczenie „na start”, a także zmiany w sposobie naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Wyższe wynagrodzenie, ale większy wymiar czasu pracy

Warunkiem wzrostu wynagrodzenia dla nauczycieli jest modyfikacja pensum nauczyciela. Czas pracy nauczyciela wzrósłby o 4 godziny tygodniowo. Ustawodawca przewiduje tu jednak 3-letni okres karencji. Nauczyciele pracujący w zwiększonym wymiarze pracy otrzymaliby wyższe wynagrodzenie. Pozostali otrzymaliby proporcjonalne wynagrodzenie zasadnicze.

Propozycja nie uwzględnia w pensum dodatkowych godziny dostępności nauczyciela w szkole typu spotkania z rodzicami, wycieczki szkolne, czy, np. konsultacje z uczniami.

Zgodnie z propozycją zmian MEiN Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy musiałby być dostępny w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Bez porozumienia

30 listopada br. odbyło się spotkanie przedstawicieli „Solidarności” z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki w Pałacu Prezydenckim, przy udziale prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Do wypracowania wspólnego stanowiska jednak nie doszło.

Rozmowy te odbywają się w ramach Porozumienia podpisanego przez Rząd RP NSZZ „Solidarność” 27 kwietnia 2019 r.

W Porozumieniu zawarto 6 punktów:

1. Zmiany w wynagrodzeniach: realizacja zapowiedzianej wcześniej podwyżki w wysokości 5 proc.; dodatkowa podwyżka od września 2019 r.;  wynagrodzenie za prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania uczniów.

2. Skrócenie ścieżki awansu zawodowego i powrót do oceny pracy sprzed września 2018 r. z uwzględnieniem opinii Rady Rodziców.

3. Wprowadzenie dodatkowego świadczenia dla młodych nauczycieli „na start”.

4. Wprowadzenie minimalnej kwoty dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł.

5. Odbiurokratyzowanie szkoły.

6. Zmianę systemu wynagradzania nauczycieli.

Porozumienie w większości punktów zostało zrealizowane. Pozostał punkt 6, którego dotyczą obecne negocacje.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(20)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • AB
  2021-12-04 08:00:39
  O podwyżce mówimy, gdy dostaje się więcej pieniędzy za wykonywanie tej samej ilości pracy. Jeśli pracuje się więcej o 12 godzin (4 przy tablicy + 8 ) tygodniowo, czyli o 48 więcej w miesiącu to nie można nazwać tego podwyżką. Coś się chyba Czarnkowi pomyliło.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aro
  2021-12-26 13:09:58
  nie wiem skąd się biorą te stawki dla nauczycieli. właśnie przeglądam kwitek żony żeby ustalić kwestię pitu2 i co tam widzę - nauczyciel dyplomowany więc wyżej się nie da podstawa 4046 wysługa lat 809,20 motywacyjny 200 wychowawstwo 300 - 5355,20 brutto po 23 latach pracy. Netto 3861. ja się pytam gdzie nauczyciele zarabiają taką kasę że średnia pensja nauczycieli wynosi aktualnie 6510?? skoro moja żona zarabia 1000mniej to znaczy że gdzieś inny nauczyciel zarabia 7500 miesięcznie - tylko że ja o takich nauczycielach nie słyszałem jeszcze. Wali się takimi kwotami po necie a później ludzie nauczycieli hejtują jak to dobrze się zarabia w zawodzie i g... robi
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczycielka z wieloletnim stażem
  2021-12-18 14:38:51
  Zgadzam się tylko jeszcze proszę o zapewnienie mi miejsca w szkole tj. samodzielnego gabinetu z pełnym wyposażeniem gotowych pomocy dydaktycznych do każdego rodzaju zajęć tych lekcyjnych i pozalekcyjnych dostosowanych do zróżnicowanego poziomu uczniów, tak jak to ma miejsce w każdej klasie. Będę bardzo wdzięczna, bo po powrocie do domu będę tylko myślała o życiu rodzinnym i odpoczynku po pracy. A jeszcze jedno odpadnie mi zaopatrywanie się we własne pomoce, praca na własnym sprzęcie i codzienne taszczenie materiałów dydaktycznych tam i z powrotem. Pozdrawiam wszystkich, którzy tęsknią za pracą nauczyciela a czasami zazdroszczą, proszę przychodzić do zawodu praca czeka.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rika
  2021-12-08 12:18:26
  Ludzie pomysł super! Niech każdy nauczyciel przychodzi do pracy na te 8 godzin np: od 8.00-16.00. Wszyscy będą zadowoleni i rodzice i dyrekcja. Pensum to bez różnicy, czy 18, czy 20 czy 22 godziny w tygodniu. Czy wy wiecie, że dyrektor czy to szkoły, czy przedszkola zarabia dużo mniej od swoich nauczycieli?? Nauczyciel zajęcia dydaktyczne w ciągu dnia zrobi swoje, a resztę czasu wreszcie poświęci na sprawdzanie kartkówek, sprawdzianów, klasówek w szkole i wyjaśnianie dzieciom, które potrzebują dodatkowego wsparcia materiału. Skończą się wtedy prywatne korepetycje, za które Rodzice przepłacają, bo nauczyciele jak twierdzą "na lekcji nie jesteśmy wstanie przekazać wszystkim dzieciom danego materiału" . Wtedy oczywiście wreszcie Rodzic będzie mógł do takiego nauczyciela zadzwonić, a On odbierze. Nie będzie wymówek, że "nie odbieram, bo jestem po godzinach pracy", bo takich nauczycieli nie brakuje. I wtedy dajcie faktycznie Im spore podwyżki, bo większość nauczycieli nie jest tylko po jednych studiach, mają kilka kierunków studiów podyplomowych i cały czas robią różne szkolenia i kursy. WSZYSCY BĘDĄ ZADOWOLENI.
  27
  pokażodpowiedzi (2)
 • Kujon - je*** budy
  2021-12-04 19:07:51
  Dajcie im tę mamonę, bo wymrą z głodu.
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nvm
  2021-12-03 11:14:46
  A gdzie na tej liście sa nauczyciele kontraktowi?!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczycielka zarabiające kokosy 3000 na rękę
  2021-12-08 19:53:20
  Podwyżki nie dadzą tylko szczypawkę pod przymusem, a jak już wszystkich wymordują to nie trzeba będzie dawać żadnych podwyżek.
  1
 • sarnek9
  2022-02-02 19:04:36
  A ilu nauczycieli zostanie zwolnionych ze względu na brak godzin na dopięcie etatu, to o tym się nie mówi p. Czarnek.
  0
 • olo
  2022-01-04 17:53:28
  jakie kary finansowe dla nauczycieli że uczniowie nie zdali po 2tys przez pół roku z każdego przedmiotu bo nie umieją nauczać tylko biorą kasę i tyle jakość nauczania, czy ktoś na tym się zastanowił jakość nauczania nie tylko kasa i w ***** maja czy ktoś umie czy nie. A kto sprawdza jakość nauczania .
  14
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

Podwyżki o 30%-33% dla nauczycieli z kłopotem. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

REKLAMA

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

REKLAMA

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

REKLAMA