Kategorie

Podwyżki dla nauczycieli - ZNP chce waloryzacji płac od 2022 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Podwyżki dla nauczycieli - ZNP chce waloryzacji płac od 2022 r.
Podwyżki dla nauczycieli - ZNP chce waloryzacji płac od 2022 r.
Shutterstock
Podwyżki dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) chce, aby pensje były powiązane ze wzrostem płacy średniej.

Podwyżki dla nauczycieli

Nauczyciele chcą być jak lokalni politycy i też zyskać gwarancję corocznej waloryzacji ich płac. I to od 2022 r.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o rejestrację komitetu inicjatywy ustawodawczej, który będzie zbierał podpisy pod projektem dotyczącym automatycznego wzrostu płac nauczycieli wraz ze wzrostem średniej płacy w gospodarce narodowej. Po rejestracji taki komitetu będzie miał trzy miesiące na zebranie minimum 100 tys. podpisów. Akcja rozpocznie się od września po powrocie nauczycieli do szkół.

Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli 2022

ZNP chce zachowania obecnych regulacji, ale z dodaniem nowego mechanizmu, który zapewni powiązanie wysokości zarówno płacy zasadniczej, jak i średniej (czyli podstawowa pensja z dodatkami) z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce rynkowej, ale według wyliczeń na III kwartał poprzedniego roku budżetowego. Oznacz to, że pensje nauczycielskie rosłyby co roku.

– Proponujemy, aby wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego z najwyższym stopniem awansu zawodowego wynosiło 100 proc. średniej krajowej, a pensja zasadnicza rozpoczynającego karierę zawodową stażysty była na poziomie 73 proc. tej kwoty – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

– Nie zamierzamy też rezygnować z procentowej wysokości średnich płac nauczycieli, dla których będą określone procentowe wskaźniki w odniesieniu do przeciętnej płacy w gospodarce narodowej – dodaje.

Związkowcy tym razem mają mocny argument, ponieważ projekt ustawy zgłoszony przez grupę posłów w Sejmie, dotyczący wzrostu uposażeń dla lokalnych włodarzy i diet dla radnych, wprowadza przy okazji w art. 2a i art. 3 ust. 2 ustawy z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1824) zasadę, że kwota bazowa dla tzw. R będzie co roku waloryzowana o wzrost wynagrodzenia na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego (średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzenia).

– Skoro politycy z mocy ustawy co roku będą mieli waloryzowane wynagrodzenie, to dlaczego inni pracownicy bud żetówki, w tym nauczyciele, nie mają mieć zagwarantowanego takiego prawa? – pyta Krzysztof Baszczyński.

Zaznacza, że ich projekt przewiduje likwidacje kwoty bazowej i ma się ograniczać procentowo do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w zależności od stopnia awansu zawodowego nauczycieli.

Posłowie ekipy rządzącej zapowiadają, że jeśli taki projekt trafi do Sejmu, z pewnością nie zostanie on odrzucony, tylko trafi do dalszych prac.

– Przyjrzymy się tej inicjatywie obywatelskiej. Obawiam się tylko, że pan Broniarz chce wystąpić na mównicy i powiedzieć, jak to jest nauczycielom źle. A przecież za poprzednich rządów PO-PSL nie podejmował takich inicjatyw, nie protestował tak ostro, nie było strajku generalnego, przymykał oko na zamykanie małych szkół. Gospodarka się rozpędza, a przed nami Polski Ład, który pośrednio również przyczyni się do lepszej sytuacji finansowej nauczycieli – uważa Lidia Burzyńska, poseł PiS, członek komisji edukacji, nauki i młodzieży.

– Jeśli resort finansów i premier oraz cała Rada Ministrów zdecydują o podwyżkach wynagrodzeń w 2022 r., to oczywiście będę za takim rozwiązaniem. Wszystko będziemy wiedzieć we wrześniu – dodaje.

Oświatowa Solidarność też nie zamierza patrzeć bezczynie na działania innych. Od kwietnia 2019 r. domaga się realizacji zapisów porozumienia, które zostało podpisane m.in. przez Aleksandra Proksę, szefa oświatowej branży NSZZ „Solidarność”, z ówczesną premier Beatą Szydło i Anną Zalewską, byłą minister edukacji narodowej. Do tej pory nie został spełniony jeden z postulatów, który zakładał zreformowanie systemu wynagrodzeń nauczycieli w tej sposób, że średnia płaca i część przysługujących im dodatków miałyby być zlikwidowane kosztem zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego, a nauczycielskie płace rosłyby wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

– Ten postulat powinien być już dawno zrealizowany. Aleksander Proksa przekonuje nas, że podwyżki dla nauczycieli w 2022 r. będą, bo już jest dogadany z Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki – mówi Andrzej Antolak, nauczyciel i członek Rady Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

– Problem w tym, że nie ma pieniędzy na 12-proc. podwyżki dla całej budżetówki. I to raczej minister finansów z premierem będą decydować, czy pojawią się jakieś dodatkowe środki na ten cel. Na razie w założeniach makroekonomicznych nie ma mowy o wzroście wynagrodzenia w tej sferze – podkreśla Antolak.

Reforma prawa oświatowego

Rząd nastawiony jest raczej na reformy prawa oświatowego, Karty nauczyciela czy pragmatyk urzędniczych niż na zwiększanie wydatków. Dlatego w dużej mierze zamierza to robić według własnej wizji. W przypadku wynagradzania urzędników premier chciałby, aby wszystko funkcjonowało jak w dużej korporacji, co wywołuje ogromny sprzeciw urzędników i związków zawodowych. Z kolei przy reformie systemu oświaty pojawia się zarzut o centralizację i zwiększeni roli kuratorów w nadzorze nad szkołami. Zreformowany miałby być też system wynagradzania i oceniania nauczycieli (również tych nauczających w przedszkolach), subwencjonowania, a także awansu zawodowego.

Na razie jednak pracę nad zmianami w poszczególnych podzespołach w ministerstwie zostały wstrzymane do końca wakacji. Udziału w nich odmówił m.in. ZNP. Ale minister edukacji zapewnia, że reformy doprowadzi do końca, niezależnie, czy związkowcy będą przyjmować zaproszenia i pracować wraz z samorządami i urzędnikami. ©℗

Autor: Artur Radwan

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(19)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • eee
  2021-08-15 21:34:31
  Nauczyciele powinni zarabiać podobnie jak w innych krajach europejskich a nie tylko politycy!!!!! Nauczyciele strajkujcie!!! Skandal ciągle słyszycie że nie ma pieniędzy a tymczasem dla innych są i to jakie.
  3
 • END
  2021-08-13 16:56:31
  Polska oświata jest na etapie degradacji. Płace nauczycieli to żenada. Skoro dyplomowany w tej chwili ma 4046 brutto za 18 godzin pracy w tygodniu to godz. wynosi ok. 50zł brutto. Jeśli pensum ma wzrosnąć z 18 do 20 godz. to 8godz x50zł = 400zł - więc podwyżka wyniesie 54zł brutto. To kpina - czy ZNP umie liczyć?
  5
  pokażodpowiedzi (3)
 • Ja
  2021-08-16 08:44:59
  Za 20h tygodniowo - 4500,00 zł, to ja za 40h pracy - 9000,00 zł (też budżetówka)?
  19
  pokażodpowiedzi (4)
 • Barbara
  2021-08-13 07:55:11
  podwyżki za pracę zdalną? (mam 2 dzieci - widziałem te zajęcia)
  35
  pokażodpowiedzi (2)
 • Płacowa
  2021-09-02 19:01:49
  I koniec z wypłacaniem "z góry". Bardzo często nauczyciele biorą zwolnienia i trzeba to korygować. Nadużywają też art.40 KN i nie poczuwają się do konieczności zwrotu poborów jak mają wypłacone z góry. Płaca za pracę a nie za dobre chęci....
  0
 • aaaaqa
  2021-08-27 20:30:52
  END- Jaka kpina? chyba cobie żartujesz? W tygodniu pracujesz tylko 18 godzin a ludzie *********** po 40 godzin i maja na godzinę 20 zł!!! to jest żenada !!! Nauczyciele wpowinni siedzieć w szkole 8h na dobę !!! do roboty lenie
  10
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Sektor publiczny
1 sty 2000
25 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Whistleblowing – co z ustawą?

Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

Co się musi znaleźć w aktach budynku?

Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

Stan wyjątkowy - do kiedy?

Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

4 fala COVID - kiedy lockdown?

4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

Protest medyków 2021 [PODCAST]

Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

Do kiedy wniosek o 300+?

Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

"Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

Środki dla samorządów na działania edukacyjne

Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".