Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022
REKLAMA
REKLAMA
Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli 2022
W programie "Poranna Rozmowa" radia RMF FM minister Czarnek wspomniał o podwyżkach wynagrodzeń dla nauczycieli i zapowiedział je na przyszły rok. Wyjaśnił, że wyższe wynagrodzenia wiążą się z reformą edukacji. Celem Ministerstwa jest kompleksowa reforma statusu nauczyciela. W maju tego roku minister edukacji i nauki przesłał do stron zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (w skład którego wchodzą przedstawiciele: MEiN, związków zawodowych działających w oświacie i korporacji samorządowych) propozycje kierunkowe do rozmów na temat warunków pracy i wynagrodzeń nauczycieli.
REKLAMA
Pensum 2022
Zaproponował w nim m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny. Jednak nie wszystkim nauczycielom. Propozycja nie obejmuje nauczycieli przedszkoli. Ich pensum ma pozostać na obecnym poziomie. Zaproponowano też określenie wymiaru zajęć dodatkowych poza pensum (np. zajęć rozwijających zainteresowania), "które obowiązkowo realizowaliby nauczyciele przedmiotów, które wymagają mniej czasu na przygotowanie się do zajęć lub sprawdzania prac pisemnych: nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel plastyki i nauczyciel muzyki" na dwie godziny tygodniowo. Zaznaczono, że rozliczenie tych godzin mogłoby się odbywać w systemie rocznym, kwartalnym czy miesięcznym, a nie tygodniowym.
Wynagrodzenia nauczycieli a minimalna krajowa
W części dokumentu dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli zaproponowano m.in. uzależnienie wysokości wynagrodzenia zasadniczego od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju, odejście od rozliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli, likwidację jednorazowego dodatku uzupełniającego, przejście do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
REKLAMA
REKLAMA