REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023 r. Rozwiąż arkusze z matury próbnej [język polski]

Matura 2023 r. Rozwiąż arkusze z matury próbnej [język polski]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dobrym pomysłem na przygotowanie się do matur 2023 r. jest sprawdzenie swojej wiedzy rozwiązując arkusze z matury próbnej. W artykule arkusze z języka polskiego wraz z odpowiedziami.

Matura próbna z języka polskiego odbyła się w grudniu 2022 r. Udział w egzaminie był dobrowolny i dotyczył matury w Formule 2023.

REKLAMA

Próbna matura 2022/2023 - język polski 

Do sprawdzianu stopnia przygotowania uczniów do matur w 2023 r. wybrano :

  1. Różnorodność językowa a bioróżnorodność Justyna Olko 
  2. Europa wielojęzyczna Katarzyna Kutyłowska.

Tematy do wypracowania (według wyboru)

1. Różne postawy ludzi wobec własnych błędów.

W pracy odwołaj się do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego
  • innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów.

2. Poświęcenie się dla idei a osobiste szczęście.

W pracy odwołaj się do:

  • wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego
  • innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów.

Próbna matura 2022/2023 z języka polskiego – ściągnij do nauki arkusze z CKE

Arkusze CKE próbnej matury 2022/2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym

Próbna matura z języka polskiego z grudnia 2022 – arkusz (test)

Próbna matura z języka polskiego z grudnia 2022 – arkusz (wypracowanie)

Arkusze dla maturzystów z Ukrainy:

Test i wypracowanie

Sprawdź prawidłowe odpowiedzi

Zad. 1. 







Zad. 2. 

Różnorodność językowa jest szczególnie duża na obszarach o największej bioróżnorodności. Warto więc dbać o różnorodność językową, ponieważ gwarantuje nam ona także różnorodność biologiczną.  

Zad. 3. 

W akapicie 1. i 2. testu wyrażono sceptyczny stosunek do tego przekonania. By to ukazać, autorka użyła m.in. porównania Europy do innych kontynentów, które są od niej bardziej różnorodne językowo, a także podała argumenty wskazujące na to, że różnorodność językowa Europy wydaje się wcale nie prowadzić do zjednoczenia jej krajów, a wręcz odwrotnie – do tworzenia się i umacniania tożsamości narodowych. 

Zad. 4. 

Odp. B 

Wyjaśnienie: Badania potwierdzają jedynie to, że osoby władające większą liczbą języków charakteryzują się większą wrażliwością na podobieństwa między językami, a nie to, że bez znajomości języków, taka wrażliwość nie jest możliwa do wykształcenia.  

Zad. 5.  

Odp. B 

Zad. 6. 

1. tekst mówi o tym, że różnorodność językowa na danym obszarze wpływa na zwiększenie tamtejszej bioróżnorodności, natomiast tekst 2. traktuje o korzyściach, mogących płynąć z wielojęzyczności. Z obu fragmentów dowiadujemy się zatem, jak duże znaczenie mają języki – ich liczba oraz różnorodność. Artykuły pokazują, że istnienie języków ma wpływ na wiele poza lingwistycznych dziedzin, dlatego warto dokładać starań, by jak najwięcej języków mogło przerwać. 

Zad. 7.  

Fragment A – Prometeusz 

Fragment B – Tezeusz 

Fragment C – Herakles 

Zad. 8.1. 

Oba fragmenty ukazują los człowieka na ziemi jako nieustanną walkę, która wiąże się z cierpieniem. W tekście Księgi Hioba znajdziemy jednak głównie opis walki i cierpienia, które bohater biernie i z pesymizmem na siebie przyjmuje, natomiast podmiot liryczny z wiersza Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego ma bardziej aktywną i optymistyczną podstawę –  jest pełen nadziei, ponieważ wie, że w walce i zniesieniu cierpienia pomoże mu Bóg. 

Zad. 8.2. 

„Srogi ciemności Hetman” – dotyczy szatana. 

“Król powszechny” – dotyczy Boga. 

Zad. 9. 

Obraz Andrzeja Pągowskiego do dramatu Makbet Williama Szekspira przedstawia głowę mężczyzny oplecioną murami zamku, które przypominają koronę. Odnosi się on do żądzy władzy, jaka kieruje postępowaniem Makbeta przez całą akcję tragedii – bohater, by stać się królem, dopuszcza kolejnych zbrodni, jednocześnie popadając przy tym w obłęd. Na ilustracji symbolem żądzy władzy, która prowadzi bohatera do zguby, jest korona z muru zamku królewskiego, która oplata głowę (umysł) i oczy mężczyzny, a zatem nie pozwala mu widzieć i działać racjonalnie. 

Zad. 10.1. 

Odp. Dziadów części III 

Zad. 10.2. 

Czytając III cz. Dziadów, możemy się domyślać, że główny bohater dramatu, czyli Konrad, jest opętany, ponieważ w Wielkiej Improwizacji bluźni przeciw Bogu, a następnie jego słowa dokańcza diabeł. Po tym Ksiądz odprawia nad bohaterem egzorcyzmy, w których trakcie rozmawia z Szatanem, mówiącym w kilku językach i przedstawiającym się m.in. jako Lewiatan. 

Zad. 11.1. 

Bolesław Prus we fragmencie Kronik porównuje literaturę do nauk ścisłych czy przyrodniczych, ponieważ, jego zdaniem, tak jak one, uzbraja czytelnika w pewną wiedzę. W przypadku literatury dotyczy ona jednak tego, jak w danym okresie dziejowym wyglądało życie i społeczeństwo – jakie myślenie mieli wówczas ludzie i jakie idee się kształtowały.  

Zad. 11.2. 

W Lalce Bolesław Prus zrealizował to, o czym pisał w Kronikach. Lalka ukazuje życie i myślenie różnych typów ludzkich w danym momencie dziejowym. W powieści są ukazane różne idee (m.in. romantyczne i pozytywistyczne), które prezentują utożsamiający się z nimi bohaterowie. Ponadto jest to książka wielowymiarowa, w której widzimy wszystko z kilku stron – np. oczami różnych narratorów, czy poprzez historie ludzi z różnych klas społecznych. 

Zad. 12. 

Odp. Fragment 2 

Wyjaśnienie: Podmiot liryczny utworu jest zlękniony przyszłością, myśli, że nic nowego już się nie wydarzy i nazywa siebie „człowiekiem końca wieku”. To wszystko świadczy o tym, jest on dekadentem, czyli wyznawcą światopoglądu, charakteryzującego się pesymizmem, poczuciem schyłkowości i nadchodzącej zagłady oraz lękiem przed otaczającym światem i przyszłością.  

Zad. 13. 

Mistrz Polikarp i mężczyzna z obrazu Jacka Malczewskiego odróżniają się od siebie swoją postawą wobec Śmierci. W utworze literackim Śmierć jest groźną kostuchą, znaną z motywu danse macabre, a Polikarp lęka się jej, pada przed nią na twarz i prosi ją, by odeszła i nie zabierając mu życia. Na obrazie Maleczewskiego spersonifikowana Śmierć jest natomiast piękną kobietą, w której ręce mężczyzna wydaje się oddawać z pokorą, gotowością, a nawet pewną radością. 

Zad. 14. 

Nowa moralność, czyli taka, która nie była oparta na religii czy etyce, a jedynie na pragnieniu przetrwania, charakteryzowała człowieka złagrowanego, czyli żyjącego w sowieckim obozie, w którym musiał przystosować się do panujących tam warunków. Stanowiło to zagrożenie dla człowieczeństwa, ponieważ ludzie, którzy w normalnym świecie, nigdy nie dopuściliby się pewnych zachowań wobec drugiej osoby, w obozach dopuszczali się ich po to, by przetrwać. To natomiast sprawiało, że odróżnianie dobra od zła stawało się dla nich niemożliwe. 

Zad. 15. 

Opowiadanie Stasiuka traktuje o przeniesionej do muzeum cerkwi, która wcześniej była miejscem łączącym lokalną społeczność. Zdanie przytoczone w arkuszu mówi o tym, iż przeniesienie jej sprawiło, że nie była ona już tym samym, czym była kiedyś, ponieważ miejsce to coś nieuchwytnego – nie sam budynek, a coś, co łączy się z różnymi wspomnieniami ludzi. 

Zad. 16. 

Uwikłanie podmiotu lirycznego z wiersza Stanisława Barańczaka dotyczy życia w PRL-u, kiedy władzy podporządkowane były wszystkie aspekty ludzkiego istnienia, włącznie z językiem, który nie opisywał wówczas prawdziwej rzeczywistości, a był narzędziem propagandy. Widać to w dokładnie w komunikacie radiowym, który ma przekonać słuchacza, że wszędzie na świecie jest źle, natomiast w kraju – dobrze. Podmiot liryczny jest zlękniony, czuje się osaczony tym uwikłaniem i wie, że gdziekolwiek się ruszy, będzie na nie narażony. Wybiera więc pozostanie w prywatnej przestrzeni, w której najłatwiej będzie samodzielnie myśleć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA