REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. edukacji B. Nowacka zrezygnuje z ocen zachowania ucznia (punktowych)? Będzie nowe rozporządzenie?

Min. edukacji B. Nowacka zrezygnuje z punktowych ocen z zachowania ucznia? Posłucha wezwań?
Min. edukacji B. Nowacka zrezygnuje z punktowych ocen z zachowania ucznia? Posłucha wezwań?
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Społeczny zastępca RPD postuluje rezygnację z punktowych ocen ucznia z zachowania. Już kilka lat temu takie postulaty zgłaszał Rzecznik Praw Obywatelskich.  Co zrobi min. edukacji Barbara Nowacka?

Pytanie jest na czasie bo 16 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie o pracach domowych - w klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych zadawanych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane. 

REKLAMA

Taka zmiana w systemie oceniania uczniów przywołuje pytanie "Co z ocenami za zachowanie?" Podkreślam, że nie ma żadnych informacji - poza apelami i postulatami kierowanymi do MEN - o wprowadzeniu przez min. edukacji B. Nowacką zmiany obecnego modelu oceniania zachowania uczniów. Z komentarzy do artykułu wynika brak akceptacji czytelników dla takich zmian. 

Skąd obawa o takie zmiany? 

Apel o nowy system ocen z zachowania

REKLAMA

Pod koniec lutego 2024 r. odbyła się konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania”. Wskazano na niej cztery priorytety działań na rzecz poprawy kondycji psychicznej uczniów: promocja zdrowia psychicznego, profilaktyka, pomoc w kryzysie, pomoc w powrocie do zdrowia. 

Uczestnikiem konferencji był m.in. Społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka Jan Gawroński. Przypomniał, że od kilku lat ponawiane są apele o zniesienie punktowej oceny zachowania i zastąpienie jej oceną opisową. Jan Gawroński zauważył, że temat podejmował też obecny na konferencji Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek, ale odpowiedź ówczesnego kierownictwa MEN była krytyczna. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE! Społeczny zastępca RPD poinformował, że chce podjąć temat w rozmowach z nowym kierownictwem ministerstwa. – Chodzi o wprowadzenie odgórnej regulacji, które uniemożliwią dyrektorom szkół wstawianie do statutów szkół punktowej oceny zachowania. Tak, aby regulowało to rozporządzenie – zapowiedział Jan Gawroński.

I ta wypowiedź krąży po Internecie w oderwaniu od przyczyny apelu o zmiany. Jest nią chronienie uczniów w spektrum autyzmu.

Min. edukacji Barbara Nowacka powiedziała m.in. na tej konferencji.

„Młodzież potrzebuje wsparcia i akceptacji, a szkoła ma być miejscem, w którym młoda osoba musi się czuć bezpieczna. Uczeń i jego potrzeby muszą być w centrum edukacji. Cieszę się, że razem z resortem rodziny, pracy i polityki społecznej, resortem zdrowia i innymi instytucjami zaczynamy dokonywanie ważnych przemian”.

źródło: Szkoła musi być bezpieczna i dostępna dla wszystkich młodych osób

RPO o ocenach z zachowania

Jeszcze w 2022 r. RPO apelował do min. P. Czarnka o wprowadzenie ocen opisowych. Rzecznik Praw Obywatelskich postawił takie tezy:

 • System ocen zachowania naraża uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na gorsze traktowanie w porównaniu z pozostałymi 
 • Szczególnie krzywdzące mogą być przyjmowane przez niektóre szkoły systemy punktowe, gdzie ocena zachowania wynika z sumy punktów zdobytych w roku za konkretne zachowania i aktywności 
 • Uczniowie ze specjalnymi potrzebami często nie są w stanie podjąć działań, za które punkty są przyznawane
 • Może to wynikać z rodzaju i stopnia ich niepełnosprawności  - w tym wypadku są traktowani gorzej w porównaniu z pozostałymi uczniami. W niektórych przypadkach może to stanowić nawet ich pośrednią dyskryminację.uje nad przygotowaniem kompleksowych rozwiązań w celu poprawy jakości edukacji dla wszystkich uczniów,  z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb edukacyjnych

W 2022 r. ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało, że oceny zachowania, również w klasach IV-VIII, mogą być ocenami opisowymi, jeśli statut szkoły tak przewiduje.

16 kwietnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie wyłączające oceny prac domowych 

W szkołach podstawowych prace domowe będą nieobowiązkowe i nieoceniane.

Min. B. Nowacka

Min. B. Nowacka podpisuje rozporządzenie o pracach domowych

 

gov.pl

Nie będzie prac domowych w klasach I-III - z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą - a w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Co jest w rozporządzeniu:

 1. w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.
 2. w klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych zadawanych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.

Zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych.

MEN informuje, że :

 1. Nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych, czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji itp.

Rozporządzenie wprowadza też – od września 2024 r. – rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, do średniej ocen rocznych. Celem zmiany jest zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(169)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jedna z wielu w polskiej szkole
  2024-03-24 18:30:02
  A kiedy Ministerstwo zadba o zdrowie psychiczne nauczycieli? Ciągle dba się o dzieci i ich rodziców. A my jesteśmy na skraju wytrzymałości, o nas w tym wszystkim się zapomina. To my reagujemy nieustannie na agresję, depresję, niedostosowanie społeczne, pretensje o wszystko rodziców. Z każdym dniem jest tego więcej... :(
  37
  pokażodpowiedzi (5)
 • Obiektywny
  2024-03-24 18:17:06
  Proponuję jeszcze zrezygnować z obowiązku szkolnego, do zbierania szparagów i segregacji śmieci wystarczy skończyć przedszkole i poczekać do 18 lat
  22
  pokażodpowiedzi (2)
 • Rezere
  2024-03-24 19:38:41
  Myślę że należy znieść obowiązek szkolny.Pytajmy najlepiej uczniów czy chcą się uczyć.Dbajmy tylko o ich dobrostan psychiczny tylko jak tacy dewianci będą kiedyś pracowac
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Marker
  2024-03-24 17:04:39
  To już koniec szkolnictwa co ona bierze lewaczka co chce rozwalić całą szkołę i szkolić tepakow
  30
  pokażodpowiedzi (4)
 • Nauczyciel
  2024-03-24 18:35:25
  Sama będzie uczyć w szkołach bo nauczyciele odejdą.
  22
  pokażodpowiedzi (2)
 • Pia
  2024-03-24 18:58:14
  To już dzieci będą robiły co chciały. Nic tylko rzucić pracę. Gdybym była choć ciut młodsza to bym to zrobiła.
  14
 • Riki
  2024-03-24 18:08:26
  Nie będzie prac domowych. Od 16 kwietnia 2024 r. rodzice zapewnią dzieciom płatne korki. Dzięki temu kogo nie stać będzie mądry jak but z lewej nogi a bauer zaprasza na szparagi
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • :)
  2024-03-24 19:16:41
  Myślałem, że dno ministra Edukacji narodowej już osiągnęliśmy. Jak widać Nowacka potrafi. Głupia jak szympans.
  21
  pokażodpowiedzi (5)
 • Obiektywny
  2024-03-24 18:21:50
  Do zbierania szparagów i segregacji śmieci z zachodu wyższe nie jest potrzebne
  6
 • KONFEDERACJA
  2024-03-24 18:27:27
  Trzeba znieść obowiązek szkolny I dopiero rozczulać się nad dziećmi młodzieżą.Lewactwo pod przymusem zgania młodych ludzi na 8 godzin ,a potem się rozczula.Kto przyszedłby do szkoły dobrowolnie ten by nie stawiał żadnych warunków.
  10
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

REKLAMA

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

REKLAMA