reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Edukacja > Nauczyciele > Zarobki nauczycieli w 2021 r.

Zarobki nauczycieli w 2021 r.

Zarobki nauczycieli – ile wyniosą w 2021 roku? Jak liczyć wynagrodzenie nauczyciela, od czego zależy? Gdzie nauczyciele zarabiają najwięcej?

Jak zarabiają nauczyciele?

Nauczyciele uważają, że ich zarobki są zdecydowanie zbyt niskie. Podkreślają swoje wysokie kwalifikacje oraz znaczenie i odpowiedzialność pracy z dziećmi i młodzieżą. W kwietniu 2019 roku odbył się bezprecedensowy protest nauczycieli, podczas którego odmówili oni świadczenia pracy. Na czele strajku stał prezes ZNP Sławomir Broniarz. Strajk przyczynił się do podwyżek dla nauczycieli w 2019 i 2020 roku. Sprawa podwyżek nauczycieli w 2021 roku nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, ale najprawdopodobniej podwyżek nie będzie. Mimo dotychczasowych zmian wynagrodzenia nauczycieli wciąż uważane są za niskie.

Przyjrzyjmy się więc jak przedstawiają się zarobki nauczycieli w 2021 roku.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Wynagrodzenie nauczycieli jak liczyć?

Wynagrodzenia nauczycieli składają się z kilku elementów:

  • wynagrodzenia zasadniczego,
  • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,
  • dodatków (motywacyjnego, funkcyjnego, dodatku za warunki pracy).

Co roku w ustawie budżetowej określana jest tzw. kwota bazowa. Od 1 września 2020 r. kwota ta została podniesiona i wynosi 3537,80 zł. Budżet na 2021 rok nie przewiduje podwyżek dla nauczycieli. Sejm odrzucił poprawkę Senatu przewidującą pieniądze na ten cel. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie nauczyciela w 2021 r. wylicza się w odniesieniu do kwoty z zeszłego roku.

Zarobki nauczycieli uzależnione są m.in. od stopnia awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3537,80 zł (100% kwoty bazowej). Nauczyciel kontaktowy otrzymuje średnio 111% kwoty bazowej, nauczyciel mianowany 144% a dyplomowany 184%. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wynosi obecnie 3 537,80 zł; nauczyciel mianowany - 4,432 a nauczyciel dyplomowany ok. 6 509,55 zł. Są to oczywiście kwoty brutto. Zarobki nauczycieli netto oraz bez niektórych dodatków będą znacznie niższe.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli w 2021 r. wyniesie zaś (brutto):

  • nauczyciel stażysta - 2949 zł;
  • nauczyciel kontraktowy - 3 034 zł;
  • nauczyciel mianowany - 3445 zł;
  • nauczyciel dyplomowany - 4046 zł.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych.

Zarobki nauczycieli dodatki

Nauczyciel może otrzymać: dodatek motywacyjny, funkcyjny (np. za pełnienie funkcji wychowawcy klasy) oraz dodatek za warunki pracy. Wysokość dodatków zależy więc odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Gdzie nauczyciele zarabiają najwięcej?

Zarobki nauczycieli w Warszawie są najwyższe w Polsce. Wynika to z wyższych niż w reszcie kraju dodatków przyznawanych przez samorząd.

Zarobki nauczycieli w Europie są zaś znacznie wyższe niż w Polsce. Z raportu Education at Glance 2019 opublikowanego przez OECD wynika, że polscy nauczyciele są na 6 miejscu od końca pod względem wysokości zarobków. Najwięcej zarabiają zaś nauczyciele w Luksemburgu oraz w Niemczech.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama