REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki nauczycieli w 2021 r.

Zarobki nauczycieli w 2021 r.
Zarobki nauczycieli w 2021 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarobki nauczycieli – ile wyniosą w 2021 roku? Jak liczyć wynagrodzenie nauczyciela, od czego zależy? Gdzie nauczyciele zarabiają najwięcej?

Jak zarabiają nauczyciele?

Nauczyciele uważają, że ich zarobki są zdecydowanie zbyt niskie. Podkreślają swoje wysokie kwalifikacje oraz znaczenie i odpowiedzialność pracy z dziećmi i młodzieżą. W kwietniu 2019 roku odbył się bezprecedensowy protest nauczycieli, podczas którego odmówili oni świadczenia pracy. Na czele strajku stał prezes ZNP Sławomir Broniarz. Strajk przyczynił się do podwyżek dla nauczycieli w 2019 i 2020 roku. Sprawa podwyżek nauczycieli w 2021 roku nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, ale najprawdopodobniej podwyżek nie będzie. Mimo dotychczasowych zmian wynagrodzenia nauczycieli wciąż uważane są za niskie.

REKLAMA

Przyjrzyjmy się więc jak przedstawiają się zarobki nauczycieli w 2021 roku.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Wynagrodzenie nauczycieli jak liczyć?

Wynagrodzenia nauczycieli składają się z kilku elementów:

  • wynagrodzenia zasadniczego,
  • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,
  • dodatków (motywacyjnego, funkcyjnego, dodatku za warunki pracy).

REKLAMA

Co roku w ustawie budżetowej określana jest tzw. kwota bazowa. Od 1 września 2020 r. kwota ta została podniesiona i wynosi 3537,80 zł. Budżet na 2021 rok nie przewiduje podwyżek dla nauczycieli. Sejm odrzucił poprawkę Senatu przewidującą pieniądze na ten cel. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie nauczyciela w 2021 r. wylicza się w odniesieniu do kwoty z zeszłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarobki nauczycieli uzależnione są m.in. od stopnia awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3537,80 zł (100% kwoty bazowej). Nauczyciel kontaktowy otrzymuje średnio 111% kwoty bazowej, nauczyciel mianowany 144% a dyplomowany 184%. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego wynosi obecnie 3 537,80 zł; nauczyciel mianowany - 4,432 a nauczyciel dyplomowany ok. 6 509,55 zł. Są to oczywiście kwoty brutto. Zarobki nauczycieli netto oraz bez niektórych dodatków będą znacznie niższe.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli w 2021 r. wyniesie zaś (brutto):

  • nauczyciel stażysta - 2949 zł;
  • nauczyciel kontraktowy - 3 034 zł;
  • nauczyciel mianowany - 3445 zł;
  • nauczyciel dyplomowany - 4046 zł.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych.

Zarobki nauczycieli dodatki

Nauczyciel może otrzymać: dodatek motywacyjny, funkcyjny (np. za pełnienie funkcji wychowawcy klasy) oraz dodatek za warunki pracy. Wysokość dodatków zależy więc odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Gdzie nauczyciele zarabiają najwięcej?

Zarobki nauczycieli w Warszawie są najwyższe w Polsce. Wynika to z wyższych niż w reszcie kraju dodatków przyznawanych przez samorząd.

Zarobki nauczycieli w Europie są zaś znacznie wyższe niż w Polsce. Z raportu Education at Glance 2019 opublikowanego przez OECD wynika, że polscy nauczyciele są na 6 miejscu od końca pod względem wysokości zarobków. Najwięcej zarabiają zaś nauczyciele w Luksemburgu oraz w Niemczech.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

REKLAMA

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA