REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - czy będą powiązane z pensją minimalną?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - czy będą powiązane z pensją minimalną?
Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - czy będą powiązane z pensją minimalną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - jakie są propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki? Czy wynagrodzenia nauczycieli będą powiązane z pensją minimalną lub średnim wynagrodzeniem? Czy będą podwyżki dla nauczycieli?

Ministerstwo Edukacji i Nauki, związki zawodowe oraz strona samorządowa wróciły do prac nad zmianą statusu zawodowego nauczycieli. Jest to realizacja obietnicy, która była podstawą do zawieszenia przez Solidarność Oświatową strajku nauczycieli w 2019 roku.

REKLAMA

"Za nami dwie godziny bardzo dobrego, merytorycznego spotkania z przedstawicielami organizacji związkowych, z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z przedstawicielami innych resortów w ramach zespołu do spraw statusu zarodowego pracowników oświaty. Dwie godziny merytorycznej rozmowy zarówno na temat tego, co przed nami, czyli powrót do nauki stacjonarnej klas I-III, powrót do nauki hybrydowej klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych. I w końcu pełna nauka stacjonarna z końcem maja" – powiedział Czarnek na konferencji po spotkaniu.

Wynagrodzenia nauczycieli - zmiany

REKLAMA

Jak poinformował minister edukacji i nauki strony usłyszały konkretną propozycję zmian dotyczących pracy nauczyciela. Teraz zostanie im ona przedstawiona na piśmie i 18 maja dojdzie do kolejnego spotkania i rozmów. Podczas spotkania nie padł żaden "mnożnik" kwot minimalnego czy średniego wynagrodzenia.

Z nieoficjalnych informacji po spotkaniu wiemy, że zmiany będą dotyczyły wynagradzania nauczycieli, pensum oraz pragmatyki zawodowej i awansu zawodowego. Najwięcej uwagi poświęcono dwóm pierwszym kwestiom. Propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki polega na powiązaniu wynagrodzeń nauczycieli z pensją minimalną w zamian za podwyżkę pensum o 2 godziny.

Na tę propozycję nie zgodził się Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ, który w rozmowie z gazetaprawna.pl podkreśla, że podstawą do zawieszenia strajku nauczycieli była obietnica powiązania wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem. – Jak wiemy pensja minimalna jest ustalana odgórnie, natomiast wynagrodzenie średnie jest w miarę obiektywnym wskaźnikiem dla całej gospodarki – podkreślił. Z naszych informacji wynika, że MEiN ma w zanadrzu jeszcze propozycję alternatywną i zostanie ona przedstawiona stronom do 10 maja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pensum nauczyciela - wysokość

Drugą kwestią jest pensum. Nauczyciele, którzy będą chcieli pozostać przy starych stawkach, pozostaną przy dotychczasowym wymiarze pensum. Ci, którzy będą chcieli zarabiać więcej, będą pracować więcej o dwie godziny.

REKLAMA

Dwa dni temu na antenie Radia Gdańsk Ryszard Proksa mówił, że nie ma zgody związku na zwiększenie pensum o sześć godzin czy o cztery. „Na to się, jako związek zawodowy, oczywiście nie zgadzamy, bo w takiej sytuacji, jak teraz, niż demograficzny, pandemia, podniesienie pensum o tyle powoduje prawie że masowe zwolnienia w oświacie. Przede wszystkim będziemy ratować miejsca pracy, a potem rozmawiać o pensum nauczyciela” - powiedział gość Radia Gdańsk.

W podobnym tonie przewodniczący odniósł się do zwiększenia pensum o dwie godziny. – Priorytetem związku jest utrzymanie miejsc pracy. Zwiększanie pensum nie powinno odbić się negatywnie na liczbie etatów – powiedział.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Mama
    2021-04-30 14:53:00
    Jestem matką uczennicy kl.1 i ucznia kl.6, że względu na problem ze zdrowiem byłam obserwatorem lekcji online. Uważam, że praca nauczyciela jest naprawdę ciężką, osobiście za nic na świecie nie zamieniłabym że swoją (jestem pracownikiem biurowym). Uważam również, że nauczyciele językowcy i matematycy powinni mieć dodatek do sprawdzonych zadań, bo tyle zadań z tych przedmiotów do sprawdzenia i informacji zwrotnych nie wyobrażam sobie napisać.Zawsze na tych przedmiotach było łączenie i tłumaczenie tematów, natomiast obciełabym pensję nauczycielom w-f, plastyki, techniki itp.tych zajęć nie było, a nauczyciele otrzymali takie samo wynagrodzenie a może i wyższe bo przecież w-fu w szkole jest dużo.Gdyby się odbywały nie byłoby takiego problemu z otyłością. Jeśli chodzi o moją 1 klasistkę rownież jestem pelna podziwu do pracy Pani wychowawvzyni.
    5
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

REKLAMA

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

REKLAMA

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

REKLAMA