REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?

Marta Zdanowska
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?

REKLAMA

REKLAMA

6 dla nauczyciela - czy będzie strajk? Propozycje zmian dla nauczycieli, przedstawione przez MEiN, w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony", komentuje prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Dlaczego ZNP nie zgadza się z wizją polskiej szkoły, prezentowaną przez Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki? Jakie zmiany postuluje? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia prezes ZNP, Sławomir Broniarz. Zapraszamy do wysłuchania podcastu „DGPtalk: Z pierwszej strony”.

REKLAMA

Dlaczego ZNP odrzuca propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, przedstawione przez MEiN?

Po pierwsze, te propozycje nie rozwiązują żadnego z bieżących problemów edukacji. A po drugie, będąc już precyzyjnym, to nawet nie są podwyżki, a co najwyżej próba rekompensaty dla nauczycieli za zwiększone obciążenia, za zwiększony wymiar czasu pracy – wyjaśnia Sławomir Broniarz.

Zarobki nauczycieli w Polsce

REKLAMA

Jeżeli mówimy o wynagrodzeniu zasadniczym, a ono interesuje każdego z nas, to ten, kto skończył Uniwersytet Jagielloński i po pięciu latach studiów podejmuje pracę w szkole, dostaje brutto 2940 zł. Nauczyciel dyplomowany, a to jest najwyższy stopień w hierarchii zawodu nauczyciela, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze brutto 4050 zł w zaokrągleniu.

U nauczyciela stażysty wynagrodzenie zasadnicze brutto jest w zasadzie ostatecznym wynagrodzeniem, dlatego, że rzadko kiedy powierza mu się jakieś dodatkowe obowiązki, bo to jest człowiek, który dopiero wchodzi do zawodu.

Natomiast nauczyciel dyplomowany, poza dodatkiem stażowym, który wynosi maksymalnie 20% brutto, może otrzymać także dodatek za wychowawstwo. Ten dodatek jest zróżnicowany w zależności od tego, jak samorząd lokalny, czyli organ prowadzący, go ustali – tłumaczy Broniarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4 fala pandemii - szkoła

Zawracaliśmy uwagę, że w szkole w dalszym ciągu brakuje tego, co jest niezbędne do edukacji zdalnej, czyli tego, co umożliwia łączność: komputera, sprzętu, sieci szerokopasmowej.

Z wyników niedawnych badań, o ile pamiętam Federacji Konsumentów, dowiedziałem się, że w Polsce co czwarty uczeń korzysta ze sprzętu rodziców albo współdzieli ten sprzęt z rodzeństwem. A około dziewięćdziesięciu tysięcy nie ma żadnego sprzętu, który pozwalałby się komunikować ze światem zewnętrznym na poziomie oczekiwanym w dydaktyce.

Jeśli tu mielibyśmy mówić o zachowaniu jakości i standardu edukacyjnego, to bez wątpienia jest potrzebna ogromna inwestycja – podkreśla Broniarz.

Sławomir Broniarz – prezes ZNP. Zaangażowany w liczne działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników oświaty, zwiększenia nakładów na edukację oraz podnoszenia jakości kształcenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA