Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?

Marta Zdanowska
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk? Propozycje zmian dla nauczycieli, przedstawione przez MEiN, w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony", komentuje prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Dlaczego ZNP nie zgadza się z wizją polskiej szkoły, prezentowaną przez Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki? Jakie zmiany postuluje? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia prezes ZNP, Sławomir Broniarz. Zapraszamy do wysłuchania podcastu „DGPtalk: Z pierwszej strony”.

Dlaczego ZNP odrzuca propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, przedstawione przez MEiN?

Po pierwsze, te propozycje nie rozwiązują żadnego z bieżących problemów edukacji. A po drugie, będąc już precyzyjnym, to nawet nie są podwyżki, a co najwyżej próba rekompensaty dla nauczycieli za zwiększone obciążenia, za zwiększony wymiar czasu pracy – wyjaśnia Sławomir Broniarz.

Zarobki nauczycieli w Polsce

Jeżeli mówimy o wynagrodzeniu zasadniczym, a ono interesuje każdego z nas, to ten, kto skończył Uniwersytet Jagielloński i po pięciu latach studiów podejmuje pracę w szkole, dostaje brutto 2940 zł. Nauczyciel dyplomowany, a to jest najwyższy stopień w hierarchii zawodu nauczyciela, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze brutto 4050 zł w zaokrągleniu.

U nauczyciela stażysty wynagrodzenie zasadnicze brutto jest w zasadzie ostatecznym wynagrodzeniem, dlatego, że rzadko kiedy powierza mu się jakieś dodatkowe obowiązki, bo to jest człowiek, który dopiero wchodzi do zawodu.

Natomiast nauczyciel dyplomowany, poza dodatkiem stażowym, który wynosi maksymalnie 20% brutto, może otrzymać także dodatek za wychowawstwo. Ten dodatek jest zróżnicowany w zależności od tego, jak samorząd lokalny, czyli organ prowadzący, go ustali – tłumaczy Broniarz.

4 fala pandemii - szkoła

Zawracaliśmy uwagę, że w szkole w dalszym ciągu brakuje tego, co jest niezbędne do edukacji zdalnej, czyli tego, co umożliwia łączność: komputera, sprzętu, sieci szerokopasmowej.

Z wyników niedawnych badań, o ile pamiętam Federacji Konsumentów, dowiedziałem się, że w Polsce co czwarty uczeń korzysta ze sprzętu rodziców albo współdzieli ten sprzęt z rodzeństwem. A około dziewięćdziesięciu tysięcy nie ma żadnego sprzętu, który pozwalałby się komunikować ze światem zewnętrznym na poziomie oczekiwanym w dydaktyce.

Jeśli tu mielibyśmy mówić o zachowaniu jakości i standardu edukacyjnego, to bez wątpienia jest potrzebna ogromna inwestycja – podkreśla Broniarz.

Sławomir Broniarz – prezes ZNP. Zaangażowany w liczne działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników oświaty, zwiększenia nakładów na edukację oraz podnoszenia jakości kształcenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
Komplet: Kodeks pracy + Czas pracy + Umowy o pracę
Komplet: Kodeks pracy + Czas pracy + Umowy o pracę
Tylko teraz
39,90 zł
44,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wanda51
  2021-09-28 19:30:38
  Szkoda gadać te pozorne podwyżki to smiech na sali ....w naszej szkole nastroje buntownicze
  1
 • Historyk
  2021-09-28 19:29:51
  Czarnek sobie żartuje z tymi podwyżkami
  1
 • nauczyciel
  2021-09-29 20:58:29
  dodam nauczyciel pracuje w szkole na swoim laptopie i musi używać swojego internetu bo szkolny albo w ogóle nie działa albo jest tak wolny, że nic nie można zrobić. A WFiści mieli pracować o 2 godziny więcej i jakoś wszystkim podwyższono równo o 4 godziny. Uczę 450 uczniów i tyle sprawdzianów poprawiam co miesiąc do tego kartkówki. A wfsista idzie do parku na spacer w ramach lekcji a potem dorabia 200 zl za godzine treningów i pogadanek o dietach, super dereforma
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • jasio
  2021-09-29 07:17:17
  wuefiści powinni zarabiać więcej, siedzą i patrzą jak dzieci w piłkę grają, buhaha
  14
  pokażodpowiedzi (3)
 • obserwator
  2021-10-02 18:49:51
  a dlaczego nauczyciel po 5 latach studiów magisterskich np matematyki zarabia tyle samo co jego kolega który zrobił rocznę podyplomówkę z matematyki internetowo dawa spotkania w miesiacu przez internet, egzamin przez internet i masz po czymś takim uprawnienia do nauczania np informatyki lub matematyki, rząd wogóle nie interesuje jakie przygotowanie ma nauczyciel tylko ile lat pracował w szkole a to że historyk robi z siebie matematyka w jeden rok to jest hit tego kraju
  0
 • obserwator
  2021-10-03 22:09:55
  Gdyby nie nauczyciele po rocznych weekendowych po dyplomówkach, to nie miałby kto uczyć fizyki, matematyki czy informatyki w szkołach średnich, dokładnie tak jest większość nauczycieli , którzy uczą ww przedmiotów to dawni biolodzy historycy którzy dorobili internetowo papier i nauczają. Nikt po 5 letnich studiach matematyki nie podejmie pracy za 2200L, a starszy nauczyciel historyk za to że ma przepracowane 30 lat jako historyk po rocznych podyplomowych dostaje 5 000 zl wiec jest gotowy za te pieniądze pracować, ale co będzie jak ci starsi co prawda tylko po rocznych studiach matematyki pójdą na emeryturę, kto wtedy bezie uczyć w liceach fizyki matematyki czy informatyki
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
1 sty 2000
20 paź 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rehabilitacja po COVID z NFZ - jakie zmiany?
Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 z NFZ możliwa jest na podstawie kwalifikacji przeprowadzonej maksymalnie do 12 miesięcy po zakończeniu leczenia choroby. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono?
Rozporządzenie o stanie wyjątkowym - nieprawidłowości
Rozporządzenie Rady Ministrów o stanie wyjątkowym - jakie nieprawidłowości Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił do premiera?
Wyższe kryteria dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej od 2022 r.
Będą wyższe kryteria dochodowe do świadczeń z pomocy społecznej od 2022 r. Okazuje się, że aktualnie spada liczba osób ubogich w Polsce, którzy otrzymują pomoc społeczną.
Studia medyczne na kredyt z obowiązkiem odpracowania
Studia medyczne - kredyt. Sejm przyjął nowelizację dotyczącą prowadzenia kierunków lekarskich i kredytów na studia medyczne.
Whistleblowing – mity o sygnalistach
Whistleblowing – mity o sygnalistach. Pojawia się coraz więcej artykułów w prasie na temat sygnalistów i systemów whistleblowingowych. Niestety, w niektórych z nich, powielane są mniej lub bardziej szkodliwe mity o sygnalistach.
Finanse samorządów w 2022 r. – zestawienie dochodów
Finanse samorządów w 2022 roku. Ministerstwo Finansów przedstawia zestawienie dochodów po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Polski Ład - czy samorządy stracą finansowo?
Polski Ład zmniejszy dochody budżetu państwa i samorządów. By temu przeciwdziałać, rząd wdraża działania wzmacniające ich finanse. To przede wszystkim gwarancja dochodów, wzmocnienie inwestycji i dodatkowe 8 mld zł w tym roku.
Odpady - od kiedy system kaucyjny?
System kaucyjny, który przewiduje zbiórkę butelek PET do 3 litrów oraz pojemników ze szkła do 1,5 l. zacznie być wdrażany w 2022 r., choć będzie długie vacatio legis - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Związki zawodowe nauczycieli odrzucają propozycję MEiN
Związki zawodowe nauczycieli odrzucają propozycję MEiN. Jest wspólne stanowisko ZNP, FZZ i oświatowej Solidarności.
Poziom edukacji w Polsce
Polska edukacja stoi na dobrym poziomie, jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o Europę - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN.
Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej?
Lekcje religii w szkole - na jakiej godzinie lekcyjnej? Przedstawiamy wystąpienie Biura RPO do dyrektorki szkoły.
Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa, rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP)
Pakiet odpadowy - opłata opakowaniowa. Co nas czeka w kontekście wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) i jak możemy zbliżyć się do osiągnięcia wyznaczonych celów środowiskowych?
Kredyt studencki 2021/2022
Kredyt studencki - czym jest? Na jakich zasadach można uzyskać kredyt studencki 2021/2022?
Whistleblowing – prace nad ustawą wdrażającą Dyrektywę o sygnalistach
Whistleblowing – prace nad ustawą wdrażającą Dyrektywę o sygnalistach. Parę dni temu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
Czy przychodnie mogą nie przyjmować niezaszczepionych?
Czy przychodnie mogą nie przyjmować niezaszczepionych? Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odpowiada.
Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku
Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku - MEiN uruchomiło program wsparcia dla uczelni. Kto może z niego skorzystać?
Protest nauczycieli 9 października 2021 r.
Protest nauczycieli - 9 października 2021 r. w Warszawie odbędzie się manifestacja nauczycieli przeciwko zmianom zaproponowanym przez MEiN. Jakie są postulaty ZNP?
Solidarność odrzuca projekt MEiN dotyczący zmian dla nauczycieli
Solidarność odrzuca projekt MEiN dotyczący statusu zawodowego nauczyciela. Zarzuca rządowi m.in. niezrealizowanie porozumienia zawartego podczas strajku nauczycieli w 2019 r.
Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie
Punkt pomocy uchodźcom w Michałowie. W gminie w województwie Podlaskim, położonej niedaleko granicy z Białorusią, rozpoczął działalność Punkt Pomocy Osobom Potrzebującym.
Program wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR
Program wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Na co można dostać pieniądze z programu? Jak złożyć wniosek?
Doktorzy na rynku pracy
Doktorzy - jak radzą sobie na rynku pracy? Mamy nowe dane w systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).
Wyłudzanie danych na Narodowy Spis Powszechny
Narodowy Spis Powszechny - oszuści wyłudzają dane. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom mogą zaciągnąć kredyty czy ukraść pieniądze z konta.
Szpitale tylko dla zaszczepionych na COVID-19?
Szpitale tylko dla zaszczepionych na COVID-19? Minister Zdrowia Adam Niedzielski komentuje.
Loteria szczepionkowa – losowanie finałowe
Loteria szczepionkowa – kiedy losowanie finałowe? Jak się zarejestrować? Jakie są nagrody główne? Kiedy wyniki?
Rok szkolny 2021/2022 - czy będzie powrót do nauki zdalnej?
Nauka zdalna - szkoła 2021/2022. Zbliża się 4 fala pandemii koronawirusa. Kiedy nauka zdalna?