Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?

Marta Zdanowska
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk?
6 dla nauczyciela - czy będzie strajk? Propozycje zmian dla nauczycieli, przedstawione przez MEiN, w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony", komentuje prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Dlaczego ZNP nie zgadza się z wizją polskiej szkoły, prezentowaną przez Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki? Jakie zmiany postuluje? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia prezes ZNP, Sławomir Broniarz. Zapraszamy do wysłuchania podcastu „DGPtalk: Z pierwszej strony”.

Dlaczego ZNP odrzuca propozycje zmian w Karcie Nauczyciela, przedstawione przez MEiN?

Po pierwsze, te propozycje nie rozwiązują żadnego z bieżących problemów edukacji. A po drugie, będąc już precyzyjnym, to nawet nie są podwyżki, a co najwyżej próba rekompensaty dla nauczycieli za zwiększone obciążenia, za zwiększony wymiar czasu pracy – wyjaśnia Sławomir Broniarz.

Zarobki nauczycieli w Polsce

Jeżeli mówimy o wynagrodzeniu zasadniczym, a ono interesuje każdego z nas, to ten, kto skończył Uniwersytet Jagielloński i po pięciu latach studiów podejmuje pracę w szkole, dostaje brutto 2940 zł. Nauczyciel dyplomowany, a to jest najwyższy stopień w hierarchii zawodu nauczyciela, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze brutto 4050 zł w zaokrągleniu.

U nauczyciela stażysty wynagrodzenie zasadnicze brutto jest w zasadzie ostatecznym wynagrodzeniem, dlatego, że rzadko kiedy powierza mu się jakieś dodatkowe obowiązki, bo to jest człowiek, który dopiero wchodzi do zawodu.

Natomiast nauczyciel dyplomowany, poza dodatkiem stażowym, który wynosi maksymalnie 20% brutto, może otrzymać także dodatek za wychowawstwo. Ten dodatek jest zróżnicowany w zależności od tego, jak samorząd lokalny, czyli organ prowadzący, go ustali – tłumaczy Broniarz.

4 fala pandemii - szkoła

Zawracaliśmy uwagę, że w szkole w dalszym ciągu brakuje tego, co jest niezbędne do edukacji zdalnej, czyli tego, co umożliwia łączność: komputera, sprzętu, sieci szerokopasmowej.

Z wyników niedawnych badań, o ile pamiętam Federacji Konsumentów, dowiedziałem się, że w Polsce co czwarty uczeń korzysta ze sprzętu rodziców albo współdzieli ten sprzęt z rodzeństwem. A około dziewięćdziesięciu tysięcy nie ma żadnego sprzętu, który pozwalałby się komunikować ze światem zewnętrznym na poziomie oczekiwanym w dydaktyce.

Jeśli tu mielibyśmy mówić o zachowaniu jakości i standardu edukacyjnego, to bez wątpienia jest potrzebna ogromna inwestycja – podkreśla Broniarz.

Sławomir Broniarz – prezes ZNP. Zaangażowany w liczne działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników oświaty, zwiększenia nakładów na edukację oraz podnoszenia jakości kształcenia.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wanda51
  2021-09-28 19:30:38
  Szkoda gadać te pozorne podwyżki to smiech na sali ....w naszej szkole nastroje buntownicze
  1
 • Historyk
  2021-09-28 19:29:51
  Czarnek sobie żartuje z tymi podwyżkami
  1
 • nauczyciel
  2021-09-29 20:58:29
  dodam nauczyciel pracuje w szkole na swoim laptopie i musi używać swojego internetu bo szkolny albo w ogóle nie działa albo jest tak wolny, że nic nie można zrobić. A WFiści mieli pracować o 2 godziny więcej i jakoś wszystkim podwyższono równo o 4 godziny. Uczę 450 uczniów i tyle sprawdzianów poprawiam co miesiąc do tego kartkówki. A wfsista idzie do parku na spacer w ramach lekcji a potem dorabia 200 zl za godzine treningów i pogadanek o dietach, super dereforma
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • jasio
  2021-09-29 07:17:17
  wuefiści powinni zarabiać więcej, siedzą i patrzą jak dzieci w piłkę grają, buhaha
  15
  pokażodpowiedzi (3)
 • obserwator
  2021-10-02 18:49:51
  a dlaczego nauczyciel po 5 latach studiów magisterskich np matematyki zarabia tyle samo co jego kolega który zrobił rocznę podyplomówkę z matematyki internetowo dawa spotkania w miesiacu przez internet, egzamin przez internet i masz po czymś takim uprawnienia do nauczania np informatyki lub matematyki, rząd wogóle nie interesuje jakie przygotowanie ma nauczyciel tylko ile lat pracował w szkole a to że historyk robi z siebie matematyka w jeden rok to jest hit tego kraju
  1
 • obserwator
  2021-10-03 22:09:55
  Gdyby nie nauczyciele po rocznych weekendowych po dyplomówkach, to nie miałby kto uczyć fizyki, matematyki czy informatyki w szkołach średnich, dokładnie tak jest większość nauczycieli , którzy uczą ww przedmiotów to dawni biolodzy historycy którzy dorobili internetowo papier i nauczają. Nikt po 5 letnich studiach matematyki nie podejmie pracy za 2200L, a starszy nauczyciel historyk za to że ma przepracowane 30 lat jako historyk po rocznych podyplomowych dostaje 5 000 zl wiec jest gotowy za te pieniądze pracować, ale co będzie jak ci starsi co prawda tylko po rocznych studiach matematyki pójdą na emeryturę, kto wtedy bezie uczyć w liceach fizyki matematyki czy informatyki
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.

Nowy wzór ZUS DRA w PDF dla rozliczenia składki zdrowotnej od 1 maja 2023 r. [zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy]

Do rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. wypełnia się blok XII nowego wzoru ZUS DRA. Formularz jest już opublikowany, ale obowiązuje od 1 maja 2023 r.

ZUS ZSWA do 31 marca 2023 r. Poradnik ZUS [PDF do ściągnięcia]

31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

Darowizna na krwiodawstwo

Honorowy dawca krwi może skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym za 2022 r. Limit darowizn wynosi 6% dochodu/przychodu.

MRiPS: 3176,88 zł świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne orzeczenie od wojewódzkiego zespołu orzeczniczego

Od 1 stycznia 2024 r. rząd wprowadzi nowy system pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą trzy poziomy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na najwyższym osoba niepełnosprawna otrzyma dwukrotność obecnej renty socjalnej, czyli 3176,88 zł brutto.

Tabletka, kapsułka, czopek, globulka, syrop, zawiesina. Dlaczego lekarstwa mają różną postać?

Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku". 

Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego [2023 r. i 2024 r., wymogi, podstawa programowa, rozporządzenie]
Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r. i 2024 r.

Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty w 2023 r.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki [wymogi, rozporządzenie]

Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z matematyki w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany]

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wypłacania ekwiwalentu kandydatom na strażaków OSP uczestniczącym w szkoleniu podstawowym. Będą też nowe zasady naliczania ekwiwalentu za udział w akcji ratowniczej.

P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

Minister P. Czarnek do rodziców: nie dezerterujcie z waszych obowiązków wychowawczych [wywiad]

Dzieci rodzą się w rodzinie i ich kondycja - również moralna - zależy od kondycji moralnej rodziny – powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek odnosząc się do ostatnich przypadków agresji młodych ludzi wobec rówieśników. I zaapelował: nie możemy dezerterować z naszych obowiązków wychowawczych.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego [wymogi, lektury, rozporządzenie]

Jakie są wymagania dla egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024?

OpenAI: nowy GPT-4 zda egzamin prawniczy. Czy za 10 lat zastąpi prawnika, księgową, programistę, dziennikarza?

Firma OpenAI zaprezentowała najnowszą wersję swojego modelu sztucznej inteligencji, GPT-4. Model językowy ma być m.in. zdolny do zdania egzaminu prawniczego z bardzo dobrym wynikiem i udzielać bardziej poprawnych odpowiedzi niż jego poprzednie wersje, takie jak GPT-3 i ChatGPT. Microsoft poinformował, że na nowym systemie oparł swoją wyszukiwarkę Bing.