REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ilu nauczycieli zetknęło się z mobbingiem? [Ankieta]

prawo sąd paragraf przepisy ustawy projekty zmiany 2021 2022 nowości
prawo sąd paragraf przepisy ustawy projekty zmiany 2021 2022 nowości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nastroje w oświacie są złe, co przekłada się na wzajemne relacje osób zatrudnionych w placówkach – oceniają nauczyciele. Nie każda nieprawidłowość oznacza mobbing – zastrzegają prawnicy.

Ilu nauczycieli miało do czynienia z mobbingiem?

Aż 76 proc. nauczycieli zetknęło się choć raz z różnymi formami mobbingu ze strony przełożonego – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Ogólnopolskie Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów. 23 proc. zdecydowanie zaprzeczyło, że miało kiedykolwiek do czynienia z takim zjawiskiem. Wśród pytanych nie brakuje głosów, że atmosfera w szkole, obok postulatów płacowych, skłania dziś pracowników oświaty do odchodzenia z pracy.

REKLAMA

Kim jest mobber?

Violetta Kalka, nauczycielka języka polskiego w toruńskiej szkole, założyła grupę na Facebooku „Uwaga, mobber w szkole”. Jak mówi, motywacją była skala sygnałów, które docierały do niej z całego kraju. – Nie każdy dyrektor jest mobberem, nie można tego zjawiska uogólniać – zastrzega, dodając np., że jej placówka jest wolna od tego typu zachowań. Z jej obserwacji wynika, że inicjatorami takich sytuacji są zwłaszcza dyrektorzy niepewni swojej pozycji. – Bo specyfiką szkolną jest to, że na celownik trafiają nie osoby słabe, ale wyróżniające się, laureaci nagród Nauczyciel Roku czy osoby, które zrobiły dodatkowe studia np. z zarządzania oświatą. Krótko mówiąc ci, którzy mogą stanowić zagrożenie dla pozycji dyrektora.

Mobbingowany nauczyciel odchodzi ze szkoły

Potwierdzają to inni nasi rozmówcy proszący o anonimowość. Wśród nich są także laureaci wspomnianych nagród. – Sytuacja pogarszała się z każdym miesiącem. Potrzebowałem czasu, by uświadomić sobie, że wysoce niekonstruktywna krytyka moich działań realizowana na forum, przed nauczycielami i uczniami, lądowanie na dywaniku pod byle pretekstem, sposób traktowania mnie, że to wszystko jest czymś niewłaściwym. A jednocześnie zawodowo nie można było mi nic zarzucić. W końcu zostałem ukarany finansowo – powinienem za swoje osiągnięcia dostać nagrodę z okazji Dnia Nauczyciela. Nie dostałem. Jak dowiedziałem się później, ponoć była na mnie jakaś skarga, ustna, że kilka razy spóźniłem się na zajęcia – opisuje nauczyciel znanego liceum. – Coraz bardziej dostawałem do zrozumienia, że jestem persona non grata. I postanowiłem przerwać toksyczny układ.

Ten nauczyciel odszedł ze szkoły, ale nie z zawodu. Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego, dodaje, że to nie odosobniony przypadek.

Mobbing – pomoc prawna

Violetta Kalka zwraca uwagę na słabość środowiska nauczycielskiego, która przyczynia się do utrwalania nieprawidłowych zachowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po pierwsze mamy obawy przed korzystaniem z pomocy prawnej, choć niekoniecznie oznacza to od razu wystąpienie na drogę sądową. Po drugie czasem brakuje w nas jedności, z obawy o swoją pozycję wstrzymujemy się przed stanięciem w czyjejś obronie – opisuje. Ale podkreśla też, że nauczycielom brakuje wsparcia podobnego do tego, jakie jest w szkołach w Finlandii czy Niemczech, gdzie np. kadra, tak samo jak uczniowie, może korzystać z pomocy psychologów.

Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, ocenia, że zjawisko mobbingu istnieje, ale nie na taką skalę, jak w cytowanej ankiecie. – Nastroje w oświacie są złe, co sprzyja wywieraniu nacisków. Ma też miejsce ocenianie się nawzajem, donoszenie. Co więcej, dotyka to nie tylko nauczycieli, ale pracowników każdego szczebla w szkole, od personelu sprzątającego po dyrektorów – mówi.

Co może zrobić nauczyciel, który czuje, że jest poddawany mobbingowi? Może szukać pomocy w związkach zawodowych, inspekcji pracy i sądzie pracy.

– Otrzymujemy zapytania o pomoc przy takich sprawach. Nauczyciele są pod presją już nie tylko rodziców, ale i dyrektorów, którzy oczekują wysokich standardów, przy istniejących brakach kadrowych. To sprawia, że narzucane obowiązki często wykraczają poza standard – mówi Magdalena Kaszulanis. Dodaje, że związek pomaga zarówno w sprawach przedsądowych, jak i tych, które swój finał znajdą na wokandzie.

Ile jest spraw o mobbing?

Karolina Sikorska-Bednarczyk jest prawniczką specjalizującą się w sprawach o mobbing. Wśród jej klientów dominują nauczyciele, tuż przed lekarzami. Jest jednak ostrożna w stawianiu tezy, że dziś takich sytuacji jest więcej. – To prędzej kwestia większej świadomości i swoistej mody w poruszaniu tematu – mówi. Dodaje, że co roku przed sądami toczy się ok. 400 spraw o mobbing, z czego w 10 proc. sąd potwierdza zarzuty.

Co to jest mobbing?

Oznacza to, że nie każda niepożądana sytuacja okazuje się mobbingiem. Dlatego trzeba trzymać się definicji kodeksowej. A ta mówi o tym, że musi to być działanie długotrwałe, systematyczne. Muszą zaistnieć elementy, które zakwalifikujemy jako nękanie, takie jak zastraszanie, grożenie zwolnieniem, komisją dyscyplinarną. Muszą mieć miejsce działania poniżające, ośmieszające. Muszą też odnosić się do konkretnej osoby – wylicza.

Co zrobić w przypadku mobbingu?

Pierwszym krokiem jest skierowanie pisma do pracodawcy z żądaniem zaprzestania opisanych działań. Czasem to wystarczy. – Rocznie przygotowuję ok. 20 takich dokumentów. W 12–15 przypadkach kończy to sprawę, bo przełożonego nachodzi refleksja, że eskalacja nie leży w jego interesie. Część nauczycieli rezygnuje z pracy. A jedna, dwie osoby są na tyle zdeterminowane, by kontynuować sprawę przed sądem – opisuje prawniczka.

Źródło

DGP: Mobbing w szkole to już plaga? "Nastroje w oświacie są złe, co sprzyja wywieraniu nacisków"

Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA