Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek
REKLAMA
REKLAMA
Takiej możliwości nie otrzymają nauczyciele szkół podstawowych.
REKLAMA
Bonusy i nadgodziny zamiast podwyżek dla nauczycieli
Jest to ważna zmiana bo z uwagi na brak realnych podwyżek dla nauczycieli ich dochody mogą poprawić nadgodziny. Zamiast podwyżek nauczyciele otrzymają:
- talony na laptopy,
- nagrodę 1125 zł brutto,
- trochę większe świadczenia z ZFŚS.
Nie otrzymają jednak podwyżek.
Nagrody i bonusy dla nauczycieli zamiast podwyżek opisaliśmy w poniższych publikacjach:
Dlaczego nauczyciele szkół średnich mają prawo dorobić do pensji
Wynika to z wyżu demograficznego, który „wychodzi” ze szkół podstawowych i trafia do liceów, techników i szkół branżowych. Rząd nie chce zwiększać liczby etatów w szkołach średnich dla pracy nauczycieli z uczniami z "wyżu".
Bo sytuacja gwałtownego wzrostu pracy dla nauczycieli szkół średnich ma charakter przejściowy. Więc rząd wpadł na pomysł nadgodzin. Są one niezbędne - przez kilka lat nauczyciele szkół średnich będą pracować ponad siły. Ale już dziś martwią się o pracę "po wyżu".
Dlaczego nauczyciele w podstawówkach nie mogą mieć nadgodzin
Ponieważ „wyż demograficzny” uczyć się będzie w przyszłym roku w szkołach średnich, to nauczyciele w podstawówkach nie są objęci znowelizowanymi przepisami. "Wyż" wyszedł bowiem ze szkół podstawowych.
Do redakcji Infor.pl dotarło szereg sygnałów od nauczycieli ze szkół podstawowych informujących, że ich dochodem stała się „goła” pensja. Nie mają już żadnych nadgodzin, które pozwalały rozwiązać problem niskiej pensji.
Szczególnie trudna sytuacja jest u nauczycieli z małych miejscowości – mają oni mniejsze niż w dużych miastach możliwości zarobkowania dzięki korepetycjom.
Dlatego min. P. Czarnek wielokrotnie w ciągu 2023 r. mówił, że nauczycieli jest za dużo w stosunku do liczby uczniów. Dlatego rząd przygotował wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i szuka możliwości zmniejszenia liczby nauczycieli.
Rząd przygotowuje się na trudną sytuację:
- w szkołach podstawowych (już dziś),
- w szkołach ponadpodstawowych (za kilka lat - po "wyjściu wyżu" z liceów, techników i szkół branżowych).
Nadgodziny nauczycieli – podstawa prawna
Możliwość dorobienia sobie przez nauczycieli wynika z nowego art. 93b Karty Nauczyciela. Przepis stanowi: „W roku szkolnym 2023/2024 w szkole ponadpodstawowej, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a–c ustawy – Prawo oświatowe, nauczycielowi mogą być przydzielone, za jego zgodą, godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1.”
W uzasadnieniu nowelizacji ustawy funkcję tego przepisu wyjaśniono następująco:
„W ustawie – Karta Nauczyciela proponuje się dodanie przepisu epizodycznego przewidującego możliwość przydzielenia w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, za zgodą tego nauczyciela, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela. Powyższe rozwiązanie jest uzasadnione zwiększonymi potrzebami kadrowymi na stanowisku nauczyciela, ze względu na kumulację roczników w ww. szkołach. Rozwiązanie to jest zgodne z oczekiwaniami jednostek samorządu terytorialnego, przedstawionymi w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.