REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek
Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela. W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele szkół ponadpodstawowych będą mieli możliwość dorobienia nadgodzinami do podstawowej pensji.

Takiej możliwości nie otrzymają nauczyciele szkół podstawowych.

REKLAMA

Bonusy i nadgodziny zamiast podwyżek dla nauczycieli

Jest to ważna zmiana bo z uwagi na brak realnych podwyżek dla nauczycieli ich dochody mogą poprawić nadgodziny. Zamiast podwyżek nauczyciele otrzymają:

 1. talony na laptopy,
 2. nagrodę 1125 zł brutto,
 3. trochę większe świadczenia z ZFŚS.

Nie otrzymają jednak podwyżek.

Nagrody i bonusy dla nauczycieli zamiast podwyżek opisaliśmy w poniższych publikacjach:

Dlaczego nauczyciele szkół średnich mają prawo dorobić do pensji

Wynika to z wyżu demograficznego, który „wychodzi” ze szkół podstawowych i trafia do liceów, techników i szkół branżowych. Rząd nie chce zwiększać liczby etatów w szkołach średnich dla pracy nauczycieli z uczniami z "wyżu". 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bo sytuacja gwałtownego wzrostu pracy dla nauczycieli szkół średnich ma charakter przejściowy. Więc rząd wpadł na pomysł nadgodzin. Są one niezbędne - przez kilka lat nauczyciele szkół średnich będą pracować ponad siły. Ale już dziś martwią się o pracę "po wyżu". 

Dlaczego nauczyciele w podstawówkach nie mogą mieć nadgodzin

Ponieważ „wyż demograficzny” uczyć się będzie w przyszłym roku w szkołach średnich, to nauczyciele w podstawówkach nie są objęci znowelizowanymi przepisami. "Wyż" wyszedł bowiem ze szkół podstawowych. 

Do redakcji Infor.pl dotarło szereg sygnałów od nauczycieli ze szkół podstawowych informujących, że ich dochodem stała się „goła” pensja. Nie mają już żadnych nadgodzin, które pozwalały rozwiązać problem niskiej pensji.

Szczególnie trudna sytuacja jest u nauczycieli z małych miejscowości – mają oni mniejsze niż w dużych miastach możliwości zarobkowania dzięki korepetycjom. 

Dlatego min. P. Czarnek wielokrotnie w ciągu 2023 r. mówił, że nauczycieli jest za dużo w stosunku do liczby uczniów. Dlatego rząd przygotował wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i szuka możliwości zmniejszenia liczby nauczycieli. 

Rząd przygotowuje się na trudną sytuację:

 1. w szkołach podstawowych (już dziś),
 2.  w szkołach ponadpodstawowych (za kilka lat - po "wyjściu wyżu" z liceów, techników i szkół branżowych).

Nadgodziny nauczycieli – podstawa prawna

Możliwość dorobienia sobie przez nauczycieli wynika z nowego art. 93b Karty Nauczyciela. Przepis stanowi: „W roku szkolnym 2023/2024 w szkole ponadpodstawowej, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a–c ustawy – Prawo oświatowe, nauczycielowi mogą być przydzielone, za jego zgodą, godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1.”

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy funkcję tego przepisu wyjaśniono następująco:

W ustawie – Karta Nauczyciela proponuje się dodanie przepisu epizodycznego przewidującego możliwość przydzielenia w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, za zgodą tego nauczyciela, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela. Powyższe rozwiązanie jest uzasadnione zwiększonymi potrzebami kadrowymi na stanowisku nauczyciela, ze względu na kumulację roczników w ww. szkołach. Rozwiązanie to jest zgodne z oczekiwaniami jednostek samorządu terytorialnego, przedstawionymi w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

  Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

  Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

  Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

  MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

  Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

  Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

  REKLAMA

  Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

  Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

  Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

  Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

  Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

  Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

  Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

  REKLAMA

  Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

  W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

  Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

  Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

  REKLAMA