REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Sejm: Zamiast podwyżek nauczyciele szkół średnich otrzymali ... nadgodziny. Zazdroszczą im nauczyciele z podstawówek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela. W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele szkół ponadpodstawowych będą mieli możliwość dorobienia nadgodzinami do podstawowej pensji.

Takiej możliwości nie otrzymają nauczyciele szkół podstawowych.

REKLAMA

Bonusy i nadgodziny zamiast podwyżek dla nauczycieli

Jest to ważna zmiana bo z uwagi na brak realnych podwyżek dla nauczycieli ich dochody mogą poprawić nadgodziny. Zamiast podwyżek nauczyciele otrzymają:

  1. talony na laptopy,
  2. nagrodę 1125 zł brutto,
  3. trochę większe świadczenia z ZFŚS.

Nie otrzymają jednak podwyżek.

Nagrody i bonusy dla nauczycieli zamiast podwyżek opisaliśmy w poniższych publikacjach:

Dlaczego nauczyciele szkół średnich mają prawo dorobić do pensji

Wynika to z wyżu demograficznego, który „wychodzi” ze szkół podstawowych i trafia do liceów, techników i szkół branżowych. Rząd nie chce zwiększać liczby etatów w szkołach średnich dla pracy nauczycieli z uczniami z "wyżu". 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bo sytuacja gwałtownego wzrostu pracy dla nauczycieli szkół średnich ma charakter przejściowy. Więc rząd wpadł na pomysł nadgodzin. Są one niezbędne - przez kilka lat nauczyciele szkół średnich będą pracować ponad siły. Ale już dziś martwią się o pracę "po wyżu". 

Dlaczego nauczyciele w podstawówkach nie mogą mieć nadgodzin

Ponieważ „wyż demograficzny” uczyć się będzie w przyszłym roku w szkołach średnich, to nauczyciele w podstawówkach nie są objęci znowelizowanymi przepisami. "Wyż" wyszedł bowiem ze szkół podstawowych. 

Do redakcji Infor.pl dotarło szereg sygnałów od nauczycieli ze szkół podstawowych informujących, że ich dochodem stała się „goła” pensja. Nie mają już żadnych nadgodzin, które pozwalały rozwiązać problem niskiej pensji.

Szczególnie trudna sytuacja jest u nauczycieli z małych miejscowości – mają oni mniejsze niż w dużych miastach możliwości zarobkowania dzięki korepetycjom. 

Dlatego min. P. Czarnek wielokrotnie w ciągu 2023 r. mówił, że nauczycieli jest za dużo w stosunku do liczby uczniów. Dlatego rząd przygotował wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i szuka możliwości zmniejszenia liczby nauczycieli. 

Rząd przygotowuje się na trudną sytuację:

  1. w szkołach podstawowych (już dziś),
  2.  w szkołach ponadpodstawowych (za kilka lat - po "wyjściu wyżu" z liceów, techników i szkół branżowych).

Nadgodziny nauczycieli – podstawa prawna

Możliwość dorobienia sobie przez nauczycieli wynika z nowego art. 93b Karty Nauczyciela. Przepis stanowi: „W roku szkolnym 2023/2024 w szkole ponadpodstawowej, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. a–c ustawy – Prawo oświatowe, nauczycielowi mogą być przydzielone, za jego zgodą, godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1.”

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy funkcję tego przepisu wyjaśniono następująco:

W ustawie – Karta Nauczyciela proponuje się dodanie przepisu epizodycznego przewidującego możliwość przydzielenia w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, za zgodą tego nauczyciela, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela. Powyższe rozwiązanie jest uzasadnione zwiększonymi potrzebami kadrowymi na stanowisku nauczyciela, ze względu na kumulację roczników w ww. szkołach. Rozwiązanie to jest zgodne z oczekiwaniami jednostek samorządu terytorialnego, przedstawionymi w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

REKLAMA