REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne sanatorium dla nauczyciela. ZUS finansuje nawet koszt dojazdu. Jak dostać skierowanie?

Ciechocinek, uzdrowisko, sanatorium, rehabilitacja lecznicza
Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Rehabilitacja narządu głosu w sanatorium na koszt ZUS. Prewencja rentowa nie tylko dla nauczycieli

Już od 1996 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Początkowo program obejmował schorzenia narządu ruchu i krążenia. Potem dochodziły kolejne schorzenia, a w 2013 roku objęto nim także schorzenia narządu głosu. Tylko w ubiegłym roku z rehabilitacji w schorzeniach narządu głosu skorzystało ponad 2,8 tys. osób z tego 2589 kobiet i 214 mężczyzn – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Rehabilitacja w schorzeniach narządu głosu skierowana jest przede wszystkim do osób, które na co dzień pracują głosem i narażone są przez to na zaburzenia głosu, w tym dysfonię i chrypkę, utratę głosu, wysoki i niski dźwięk mowy. Wskazaniem do takiej rehabilitacji jest także psychogenne zaburzenia głosu, guzki głosowe miękkie, czy przewlekłe zanikowe zapalenie krtani
Dzięki rehabilitacji takie osoby będą rzadziej chorować na choroby zawodowe narządu głosu, unikną wtórnych zmian w obrębie narządu głosu wymagających leczenia operacyjnego, poprawi się ich kondycja głosowa, a także będą wiedzieć, jak zapobiegać chorobom narządu głosu – mówi Natalia Fons z Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji oddziału ZUS w Bydgoszczy

REKLAMA

Jakie przeciwskazania do rehabilitacji leczniczej narządu głosu?

Przeciwwskazania do rehabilitacji w schorzeniach narządu głosu to: porażenie nerwu krtaniowego wstecznego, brodawczaki krtani,  poważne zmiany zapalne górnych dróg oddechowych, poważne schorzenia alergiczne, trwała niewydolność głośni, guzki głosowe twarde,  polipy fałdów głosowych, niedosłuch, czy niewydolność podniebienno-gardłowa znacznego stopnia.

Rehabilitacja narządu głosu finansowana przez ZUS. Jak przebiega?

Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni. Prowadzona jest w systemie stacjonarnym, czyli całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów.

Program rehabilitacji obejmuje:
- szczegółową diagnostykę foniatryczną przed rozpoczęciem rehabilitacji, 
- ustalenie indywidualnego programu rehabilitacji, 
- nadzór lekarzy nad przebiegiem rehabilitacji, 
- całodobową opiekę pielęgniarską i lekarską, 
- edukację zdrowotną.

Podczas takiego turnusu codziennie odbywają się:
- ćwiczenia emisji głosu,
- zajęcia z logopedą – indywidualne i grupowe,
- zajęcia z psychologiem – indywidualne  i grupowe,
- terapia manualna narządu głosu,
- fizykoterapia – inhalacje, elektryzacja krtani, jonoforeza,
- gimnastyka – korygowanie postawy, ćwiczenia mięśni szyi, kręgosłupa szyjnego, obręczy barkowej, naukę przeponowego toru oddychania.

Ważne

ZUS podkreśla, że osoba skierowana w ramach omawianej rehabilitacji, do sanatorium finansowanego przez  ZUS nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, wyżywieniem czy zakwaterowaniem. Leczenie jest finansowane w całości przez Zakład, który również pokrywa koszty dojazdu do sanatorium i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

O skierowaniu na rehabilitację leczniczą decyduje lekarz orzecznik ZUS-u. Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji może wydać na wniosek (druk PR-4) lekarza prowadzącego leczenie, przy kontroli zwolnienia lekarskiego, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego albo przy orzekaniu o niezdolności do pracy do celów rentowych. 

Z rehabilitacji mogą skorzystać osoby ubezpieczone (podlegające ubezpieczeniom społecznym), jeżeli z powodu choroby czy urazu grozi im utrata zdolności do pracy, ale mają szansę odzyskać ją po rehabilitacji

Prawo do rehabilitacji leczniczej mają także osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, a także osoby na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, jeśli jednocześnie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub mają prawo do zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

REKLAMA

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

Renta wdowia 2025 r. Gdzie złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń? Gdzie złożyć wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej?

1 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o tzw. rentę wdowią. Już pierwszego dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 700 wniosków o tzw. rentę wdowią.

e-Doręczenia: Nowa usługa została już uruchomiona

Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce powszechnie obowiązują e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Korespondencję w tej formie muszą prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.

Niedziele handlowe w 2025 r. [kalendarz, terminy]

Niedziele handlowe w 2025 r. W 2025 r. zmianie ulegnie liczba niedziel handlowych. 24 grudnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Które niedziele w 2025 r. będą niedzielami handlowymi?

REKLAMA

Sylwester stresujący dla zwierząt. Wybuchy fajerwerków zagrażają ptakom

Ornitolog dr Jacek Sułek zaapelował o unikanie odpalania fajerwerków w pobliżu terenów zielonych. Wybuchy fajerwerków zagrażają ptakom, zwłaszcza żyjącym w miastach.

Od 22 stycznia 2025 r. 2500 zł dla nauczycieli najmłodszych klas, liceów i techników. Krótki termin składania wniosków o bon

Z objęcia wsparciem zostali wyłączeni nauczyciele wychowania przedszkolnego, w tym nauczyciele wychowania przedszkolnego zatrudnieni w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych. Wszystko to wynika nowelizacji rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych. Jest już na końcówce prac legislacyjnych.

REKLAMA